Metody radzenia sobie z ADHD u smyków – jakie domowe sposoby warto wypróbować?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

radzenie-sobie-z-adhd

Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo mają problem z tym, aby skupić się na jednym zadaniu. Trudności z koncentracją sprawiają, że maluch z ADHD musi poświęcić o wiele więcej czasu na naukę i obowiązki domowe. Zdarza się tak, że smyk jest uciążliwy dla otoczenia (np. rodzeństwa), co przyczynia się do powstawania negatywnych emocji. Ważne jest, aby rodzice stanowili oparcie dla wymagającej pociechy. Należy wykazać się cierpliwością oraz zaangażowaniem. Poniżej przedstawiono kilka sprawdzonych wskazówek, które warto wypróbować.

1. Stały rytm dnia

Dzieci z ADHD potrzebują stabilizacji – właśnie dlatego wskazane jest ustalenie stałego rytmu dnia. Warto jest określić godziny snu, kąpieli, nauki, zabawy, obowiązków domowych i relaksu. Dzięki temu smyk nie będzie musiał zastanawiać się, jaka aktywność będzie następna. Wiadomym jest, że nadpobudliwe dziecko nie wypełni wszystkich punktów z listy szybko i bezproblemowo. Zadaniem rodzica jest mu w tym pomóc! 

2. Ograniczenie bodźców

Maluch nadpobudliwy psychoruchowo ma w swoim otoczeniu zbyt dużo „rozpraszaczy”. To właśnie one wywołują problemy z koncentracją oraz realizacją wskazanych zadań. Należy maksymalnie ograniczyć bodźce, które zakłócają spokój dziecka. Warto mieć świadomość, że smyk z ADHD zupełnie inaczej postrzega świat, więc trzeba wykazać się zrozumieniem. Istotne, aby wytłumaczyć dziecku, dlaczego przez pewien czas nie będzie mogło korzystać z komputera, smartfona, TV i innych urządzeń.

3. Porządek w miejscu pracy i nauki

W miejscu pracy i nauki musi panować idealny porządek. Priorytetem jest, aby stworzyć ergonomiczny kącik, który umożliwi dziecku wyciszenie się. Dobrze jest dokładnie przemyśleć, gdzie będzie znajdować się biurko. Mebel przy oknie nie zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ z zewnątrz płynie wiele bodźców, które utrudniają skupienie się nad obowiązkami. Z zasięgu wzroku należy usunąć zabawki i inne elementy, które mogą być dla malca interesujące.

4. Zabawki dla dzieci z ADHD

Nie każdy wie, że w sprzedaży dostępne są zabawki dla dzieci z ADHD. Na specjalną uwagę zasługują gry logiczne, które pobudzają do pracy lewą półkulę mózgu. Godne polecenia są wszelkie układanki oraz puzzle. Nie można również zapomnieć o tym, że nadpobudliwy smyk musi rozładować ogromne pokłady energii. Właśnie dlatego wskazane są rozmaite aktywności fizyczne – ułatwi to m.in. ławka do balansowania ciałem, lina wspinaczkowa, tor przeszkód. Przydatne są także zabawki wyciszające, które odprężają oraz pozwalają zredukować stres. Za ich pomocą można przygotować malca do snu, kąpieli czy nauki. Jeśli poszukujesz przetestowanych produktów w uczciwych cenach, to zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego https://zabawkaiwyprawka.pl/zabawki/dla-dzieci-z-adhd

5. Praca wieloetapowa 

Rodzice nadpobudliwych dzieci powinni pamiętać, że wykonanie złożonego zadania jest o wiele trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Właśnie dlatego dobrze jest podzielić je na kilka etapów. Malec powinien mieć świadomość, że po krótkiej przerwie wróci do pracy. Jeśli sytuacja tego wymaga, to obowiązki można przełożyć na inny dzień. Osoby dorosłe powinny motywować oraz zachęcać do wysiłku fizycznego oraz umysłowego. 

6. Aktywność na świeżym powietrzu

Dziecko nadpobudliwe nie może skutecznie się wyciszyć, jeśli nie spożytkuje ono ogromnych pokładów energii. Nie warto rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu. Dorośli muszą jednak pamiętać o tym, aby stale sprawować opiekę nad malcem. Wystarczy chwila nieuwagi, aby zrobił on krzywdę sobie lub innemu maluchowi.

Oceń post

Dodaj komentarz