Nie raz i nie dwa zdarzyło Wam się spotkać osoby z naklejonymi plastrami na twarzy lub na ciele? To nic innego, jak plastrowanie dynamiczne wykorzystywane przez fizjoterapeutów, ortopedów, rehabilitantów, a także przez sportowców.
Przejdź na skróty:
Kinesiotaping świetnie sprawdza się przy urazach, kontuzjach, silnych bólach, obrzękach i stanach zapalnych.
Metoda oklejania plastrami jest znana już od lat 70 ubiegłego wieku, jednak obecnie ponownie wraca do łask i znajduje swoje zastosowanie na wielu płaszczyznach, w tym również w kosmetologii. Jakie działanie ma kinesiotaping i kto powinien z niego korzystać?
Jak działa plastrowanie dynamiczne?
Kinesiotaping to nieinwazyjna metoda polegająca na oklejaniu plastrami ciała oraz twarzy, co przyspiesza regenerację i pozwala szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Prawidłowo zaaplikowane tejpy unoszą skórę ku górze zwiększając przestrzeń między powięzią, a skórą właściwą. Dzięki temu dochodzi do poprawy krążenia krwi i limfy. Plastrowanie dynamiczne ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie sportowej i fizjoterapii, ale i u osób sporadycznie uprawiających sporty. Sprawdzi się również w kosmetologii.
Zastosowanie kinesiotapingu w praktyce
Plastrowanie to metoda wykorzystywana przez fizjoterapeutów, specjalistów medycyny sportowej, ale nie tylko! Jeśli jesteś osobą dopiero rozpoczynającą swoją przygodę z tejpowaniem pewnie zastanawiasz się, jakie dokładnie zastosowanie ma kinesiotaping. Przede wszystkim nie musisz być zawodowym sportowcem startującym w maratonach czy uprawiającym inne dyscypliny. Plastrowanie to również rozwiązanie dla amatorów sportu i nie tylko! Główne wskazania do kinesiotapingu to:
- kontuzje, urazy,
- ból kręgosłupa, rwy kulszowej i innych części ciała,
- wady postawy,
- obrzęki,
- skręcenia,
- napięcia mięśniowe,
- ból kręgosłupa u kobiet w ciąży,
- blizny, rozstępy,
- zmarszczki na twarzy.
Plastrowanie dynamiczne redukuje obrzęki, zmniejsza ryzyko kontuzji, przyspiesza powrót do sprawności fizycznej oraz ma wiele innych zastosowań. W kosmetologii kinesiotaping twarzy skutecznie zmniejsza ryzyko pojawienia się zmarszczek, wygładza, uelastycznia, łagodzi napięcia nerwowe oraz rozluźnia. Mimo, że plastrowanie jest dla każdego, to aby było skuteczne plastry muszą być zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto wcześniej skonsultować się z fizjoterapeutą, który wyjaśni sposób i zasady prawidłowej aplikacji tapów.
Plastrowanie dynamiczne to również skuteczny sposób, aby zapobiegać kontuzjom, a dodatkowo nie krępuje ruchów i pozwala na wykonywanie aktywności fizycznej jak dotychczas. Cieszy się sporym zainteresowaniem wśród zawodowych sportowców, ale i fizjoterapeutów, rehabilitantów czy amatorów sportu.
Właściwości taśm do kinesiotapingu
Plastry kinezjologiczne to w rzeczywistości elastyczny materiał z jednej strony pokryty klejem zapewniającym odpowiednią przyczepność do skóry. Plastry rozciągają się do ok. 130%, a niektóre z nich nawet do 170% i zostały zaprojektowane w taki sposób, aby naśladowały skórę. Tejpy w kolorze beżowym są praktycznie niewidoczne na skórze, jednak dostępnych jest wiele różnych wzorów i kolorów, które pozwalają wyróżnić się z tłumu.
Tejpy do kinesiotapingu są trwałe i wodoodporne, dzięki czemu nie ma konieczności unikania kontaktu z wodą, np. podczas kąpieli czy pływania na basenie. Są również odporne na pot i utrzymują się od 5 do ok. 10 dni. Jest to idealny sposób na regenerację dla sportowców i wszystkich osób aktywnych fizycznie, które często są narażone na kontuzje i urazy.
Jakie części ciała można tejpować?
Jeśli zastanawiasz się, jakie części ciała można oklejać plastrami, to odpowiedź jest prosta: wszystkie! Najważniejszy jest prawidłowy sposób tejpowania. Jeśli jesteś osobą, która wcześniej nie miała styczności z kinesiotapingiem weź pod uwagę konsultację z fizjoterapeutą.
Specjalista nie tylko wyjaśni, jak w prawidłowy sposób aplikować tejpy, aby były skuteczne, ale przede wszystkim zdiagnozuje występujące dolegliwości. Należy pamiętać, że metoda plastrowania ma na celu łagodzić dolegliwości oraz zapobiegać powstawaniu kontuzji, ale w przypadku występowania poważniejszych schorzeń nie zastąpi konsultacji ze specjalistą ani pełnego leczenia.
Do najczęstszych miejsc, w jakich aplikujemy plastry kinezjologiczne należą m.in. łydki, stopy czy kolana, ale także bark, kark czy ramiona. To skuteczny sposób na powrót do sprawności, ale także zapobiegający rozwojowi kontuzji czy urazów.