Najlepszy darmowy VPN? Lepiej skorzystaj z okresów próbnych!

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

darmowy vpn bezpłatny

Uniknij złośliwego oprogramowania, uporczywych reklam i wolnego połączenia, które są efektem korzystania z darmowego VPN. W zamian mamy dla Ciebie inne rozwiązanie – skorzystaj z okresu próbnego u płatnych dostawców i zyskaj najlepszy darmowy VPN! Możesz wypróbować kilku firm!

Darmowy VPN 

Z wiadomych przyczyn coraz więcej osób pracuje zdalnie i potrzebuje zwiększyć bezpieczeństwo połączenia. Więcej czasu w domu, to także więcej czasu spędzonego na przyjemnościach. Wszystko to powoduje, że rynek dostawców rozwiązań VPN przeżywa rozkwit. Niektórzy z nich oferują darmowe rozwiązanie i z pewnością zadajesz sobie pytanie, który z nich to najlepszy darmowy VPN? Szczerze? Żaden… 

Jeśli jednak potrzebujesz bezpłatnej sieci VPN przez krótki czas, to idealnym rozwiązaniem jest przetestowanie płatnego rozwiązania lub skorzystanie z gwarancji zwrotu pieniędzy. W tym celu zgromadziliśmy dostawców oferujących 30-dniowy okres próbny lub gwarancję zwrotu pieniędzy. Oto lista:

  1. NordVPN 
  2. ExpressVPN 
  3. SurfShark
  4. PureVPN 

Darmowy VPN a bezpieczeństwo

Bezpłatne sieci VPN nie posiadają tak zaawansowanego szyfrowania, co stwarza problem z bezpieczeństwem, na którym nam przecież najbardziej zależy. Ponadto, w przypadku korzystania usług z nowych, niezaufanych dostawców możemy na własne życzenie połączyć się z siecią kradnącą dane podczas wpisywania danych logowania, czy wykonywaniu przelewu! Jeśli zatem koniecznie chcesz skorzystać z takiej opcji, jeszcze raz zachęcamy – wybierz bezpłatne rozwiązanie dostarczane przez zaufane firmy oferujące płatne pakiety.

Uważając, że takie sytuacje na pewno Ciebie nie będą dotyczyć, to z pewnością nie ucieszy Cię informacja, że w lipcu 2020 roku do listy bezpłatnych VPN przechowujących szczegółowe dane na temat swoich użytkowników dołączył kolejny operator – UFO VPN, który współdzielił infrastrukturę z kolejnymi 7 podobnymi podmiotami. Dane uwierzytelniające konta i potencjalne dane na  temat tożsamości użytkowników zostały ujawnione pomimo zapewnień, że rozwiązanie nie posiada logów. Stąd też nigdy nie można ufać takim dostawcom. 

Warto pomyśleć o dobrej sieci VPN w szczególności podczas dokonywania ważnych czynności na szybko, w nieprzyjaznym otoczeniu – np. korzystając z publicznej sieci Wi-Fi podczas wyjazdu. To co robisz, informacje o Tobie i informacje zawarte na Twoim urządzeniu są sporo warte. Przed skorzystaniem z darmowego VPN odpowiedz tylko sobie na pytanie: Co będzie miał z tego dostawca rozwiązania, jeśli usługa jest darmowa?   

Darmowy VPN nie jest dla Ciebie – 5 powodów

Brak bezpieczeństwa

Bieżące utrzymanie serwerowni i wykwalifikowanego personelu z niezbędną wiedzą do obsługi sprzętu jest bardzo kosztowne. Jak zatem to możliwe, że dostawca usługi robi to wszystko dla Ciebie za darmo? Otóż, ceną za korzystanie z tego są dane, które zostawiasz podczas użytkowania.  

Według badań, 86% aplikacji VPN na Android i iOS posiada niedopuszczalne zapisy w polityce prywatności – począwszy od braku przejrzystości po dzielenie się danymi z Chińskimi podmiotami. Kolejne 64% nie posiada nawet własnej strony internetowej, a jedynie 17% odpowiedziało na kontakt mailowy. 

Niestety ilość pobrań i instalacji liczona jest w milionach. Pobrania aplikacji z Google Play, które są oznaczone jako potencjalnie niebezpieczne wzrosty łącznie do 214 milionów. Precedens jest na tyle duży i nieuchwytny ze względu na pojawienie się nowych aplikacji po usunięciu tych, które  przekazują informacje do trzecich podmiotów.  

Występowanie złośliwego oprogramowania 

38% darmowych sieci VPN na Androida zawiera złośliwe oprogramowanie, jak wykazało badanie CSIRO. Ponadto, wiele z tych aplikacji jest wysoko ocenianymi z milionami pobrań. Płynie z tego jeden wniosek: jeśli używasz darmowej aplikacji do VPN to Twoje szanse na złapanie złośliwego oprogramowania są większe niż 1:3. 

Zadaj sobie kolejne pytanie: Co kosztuje mniej? Płatny VPN za 50 dolarów rocznie, czy likwidacja szkód po wyłudzeniu Twojego loginu do konta Allegro, konta bankowego czy profilu społecznościowego?

Wiem co chcesz powiedzieć – tyle czasu korzystałeś i nic się nie stało. Natomiast ataki poprzez oprogramowanie ransomware rosną w zawrotnym tempie. Firma Symantec wykryła ponad 18 milionów instancji mobilnego szkodliwego oprogramowania w samym 2018 r., co stanowi 54% wzrost liczby wariantów rok do roku. W 2020 roku Kaspersky odnotował 60% wzrost liczby trojanów kradnących hasła. 

Darmowy VPN i złośliwe oprogramowanie to jeszcze nie wierzchołek góry lodowej. Są łatwiejsze sposoby na zarabianie dzięki takim aplikacjom. 

Ad-valanche

Praktyki reklamowe korzystając z darmowego VPN mogą wykraczać poza znośny limit dla człowieka, ale mogą wkroczyć także na ścieżkę zła wyświetlając reklamy spoza platformy Google Ads. 

Niektóre sieci VPN wykradają elementy śledzące wyświetlanie reklam przez luki przeglądarki, a następnie podstawiają inne reklamy z własnymi linkami lub przeprowadzają użytkownika do całkiem innej strony niż docelowa.

Podobne zarzuty otrzymał HotSpot Shield VPN. Firma miała mieć wbudowany backdoor do stosowania potajemnej sprzedaży danych do zewnętrznej sieci reklamowej i przekierowywała ruch na inne strony niż te widniejące na reklamie. AnchorFree od tego czasu oferuje roczne raporty przejrzystości, chociaż ich wartość nadal zależy od czytelnika.

Długie buforowanie 

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie korzystają z VPN, jest dostęp do ich ulubionych usług subskrypcyjnych – HBO , Netflix np. podczas podróży służbowej lub wyjazdu na wakacje. W przypadku zmiany kraju, dostęp do tych mediów będzie zablokowany przez dostawcę usługi (stąd też na każdy kraj jest inny cennik). Ale jaki jest sens w uzyskaniu dostępu do usługi, jeśli bezpłatny VPN, z którego korzystasz jest tak powolny, że ​​i tak nie możesz nic oglądać?

Wiadomo, że niektóre bezpłatne sieci VPN sprzedają przepustowość, potencjalnie narażając Cię na konsekwencje prawne za wszystko co z nim zrobią. Najbardziej znanym tego przykładem była Hola, która została przyłapana w 2015 r. za 

Co więcej, serwisy streamingowe potrafią wyłapywać próby kradzieży udostępnianych treści blokując niektóre adresy IP na stałe. Darmowy VPN nie jest w stanie konkurować tutaj z płatnym rozwiązaniem, które dba o ilość i jakość IP. W efekcie korzystając z bezpłatnego VPN możesz nie być w stanie się zalogować do niektórych usług. 

Płatne VPN są po prostu lepsze

N​a rynku istnieje wiele solidnych sieci VPN oferujących funkcjonalność dopasowaną do Twoich potrzeb i budżetu. W ofercie znajdziesz bardzo szybkie VPN, które umożliwiają połączenie z mniejszym pingiem, zwiększonym bezpieczeństwie, bez reklam, bez logów i historii, z danej lokalizacji i możliwością podłączenia wielu urządzeń na raz. Oferta jest tak szeroka i w przystępnej cenie, że nie warto ryzykować szukając bezpłatnych wśród rozwiązań.   

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz