Nauka pływania? Na nią nigdy nie jest za późno!

Krzysztof Werczyński

Updated on:

nauka pływania

Niektórzy uważają, że jeśli nie udało im się nauczyć pływać, gdy byli dziećmi, to teraz już się tego nie nauczą. Jest to bardzo mylne przekonanie. Wystarczy zacząć od absolutnych podstaw – z czasem nabierzemy więcej doświadczenia i wyrobimy sobie pewne automatyzmy. Jeśli boimy się samodzielnej nauki, to istnieją również szkoły pływania, gdzie zajęcia odbywają się pod okiem doświadczonych ekspertów.

Dlaczego warto nauczyć się pływać?

Pływanie ma wiele zalet. Jedną z nich jest wspomaganie układu oddechowego. Jeśli zależy nam na poprawie wydolności naszych płuc, to zdecydowanie powinniśmy zainteresować się tą czynnością. W ramach ciekawostki – pojemność płuc przeciętnego człowieka wynosi 5 litrów. Tymczasem u najlepszych pływaków jest to nawet 11 litrów.

Nie można również zapominać o tym, że pływanie bardzo dobrze wpływa na stawy. Woda odciąża całe ciało, dzięki czemu stanowi również dobre miejsce do rehabilitacji. To również sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Dodatkowym atutem jest również to, że pływanie poprawia naszą kondycję oraz wytrzymałość. Jeżeli w ostatnich miesiącach nie ruszaliśmy się zbyt wiele, to wejście do wody jest dobrym pomysłem. Tym bardziej, że istnieją również badania, które pokazują, że aktywność fizyczna tego typu zauważalnie poprawia nastrój. Podobnie jest w przypadku stresu – jeśli jest w nas zbyt dużo negatywnych emocji, to woda może nam pomóc w zredukowaniu ich.

Na koniec wspomnijmy również o korygowaniu wad postawy. Podczas pływania zauważalnie wzmacniają się nasze mięśnie. Nasza sylwetka lepiej wygląda, a kręgosłup jest bardziej prosty. Z tego powodu pływaniem powinny zainteresować się osoby, które wykonują siedzącą pracę.

Czy dorosłemu będzie ciężej nauczyć się pływać?

Choć może wydawać się, że osobie dorosłej będzie ciężej nauczyć się pływać, to rzeczywistość pokazuje, że ich sytuacja nie jest wcale taka zła. Na przykład, jeśli interesuje nas nauka pływania dla dorosłych Warszawa, to oznacza to, że jesteśmy już zmotywowani i podjęliśmy decyzję o nabyciu tej przydatnej umiejętności.

Zauważmy, że dorośli przeważnie chcą nauczyć się pływać z bardzo określonego powodu. Najczęściej ma być to forma nie tylko relaksu, ale poniekąd i rehabilitacji. Niestety, wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia, a w efekcie z wiekiem kręgosłup zaczyna dawać o sobie znać. W takiej sytuacji warto wskoczyć do basenu, jeziora czy morza i popływać, aby dać swemu ciału swego rodzaju ukojenie.

Jest to również znakomity sposób na wzmocnienie mięśni i poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Z tego powodu lekcje dla dorosłych cieszą się dużym zainteresowaniem, a do tego kursanci są odpowiednio zaangażowani, ponieważ zależy im na robieniu progresu.

Dlatego też, jeśli boimy się samodzielnych lekcji, to zwróćmy się do szkoły pływania. Lekcje dla dorosłych pokażą nam, że nie tylko my nie potrafimy pływać. Z tego powodu wiele będzie zależeć wyłącznie od naszej motywacji, nie jest natomiast tak, że dzieciom z jakiegoś powodu miałoby być łatwiej.

Oceń post

Dodaj komentarz