Opieka medyczna i psychologiczna dla osób starszych

Artykuł zewnętrzny

dom seniora

Późna dorosłość, czy też wiek podeszły to moment, w którym bardzo często przestajemy sobie radzić z wieloma prostymi czynnościami.

Gdy taki wiek dotyczy naszych rodziców my sami jako dzieci staniemy przed nie lada dylematem. Nie zawsze bowiem mamy możliwość, czas czy też środki i chęci do tego, by w pełni zaangażować się w pomaganie naszym rodzicom. Jest to bowiem często praca na cały etat, co wynika ze specyfiki tego wieku oraz nawarstwiających się problemów.

Trudy jesieni życia – typowe dolegliwości i problemy

Do największych problemów w wieku podeszłego należą choroby i schorzenia takie jak problemy z układem ruchu, choroby neurologiczne, w tym neurodegeneracyjne, cukrzyca, problem z widzeniem i słyszeniem, a także choroby serca i układu krążenia. To tak naprawdę jednak jedynie wierzchołek góry lodowej, ponieważ każdy senior swoją jesień życia przechodzi w swój unikatowy sposób. Niektórym z tych problemów jak te ze wzrokiem możemy oczywiście w stosunkowo prosty sposób zaradzić, ale kiedy osoba starsza staje się unieruchomiona, i wątpliwie zaczyna wymagać opieki i wsparcia bliskich osób.

Odpowiednia opieka medyczna dla seniorów

Oczywiście nie brakuje jest zdeterminowanych osób, które decydują się na opiekowanie się osobami starszymi w zaciszu domowym. Pod wieloma względami jest to rozwiązanie dla nich korzystne. Są jednak takie sytuacje, w których możemy poczuć się prawdziwie bezradni. W przypadku, kiedy nasz senior jest obłożnie chory, wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych i medycznych, tego rodzaju pełnowymiarowa opieka może stać się niemożliwa w warunkach domowych. Pozostaje zatem zatrudnienie fachowego personelu medycznego, albo przeniesienie opieki do wykwalifikowanej placówki.

Taki dom opieki to przede wszystkim miejsce, gdzie osoba starsza otrzymuje pełne wsparcie medyczne, dostosowane do konkretnych potrzeb, chorób, a także możliwości zdrowotnych. To pod tym względem najkorzystniejsze z rozwiązań dla osoby starszej, a nierzadko również dla rodziny takiej osoby.

Wsparcie psychologiczne w razie potrzeby

Coraz częściej i więcej mówi się otwarcie również o kryzysach psychicznych, które pojawiają się w podeszłym wieku. To również często następstwo wielu chorób neurodegeneracyjnych takich jak chociażby Alzheimer. Prócz tego jednak na jesień życia również warto zadbać o możliwość kontaktu z psychologiem, który specjalizuje się we wsparciu osób starszych. Tego typu wsparcie jest nieocenione i często znajduje się również w pakiecie usług profesjonalnego domu opieki.

Dowiedz się więcej na Domseniora24.pl.

Oceń post

Dodaj komentarz