Prowadzenie sklepu internetowego – poradnik dla początkujących!

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

prowadzenie sklepu internetowego

Prowadzenie własnego sklepu online może się wydawać trudnym zadaniem – zwłaszcza, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sklepem internetowym. Na szczęście istnieje kilka wskazówek, które sprawią, że zarządzanie biznesem stanie się łatwiejsze. Sprawdź, o czym warto pamiętać, rozwijając sklep internetowy!

Stawiasz pierwsze kroki w profesjonalnej sprzedaży online? A może dopiero planujesz założyć swój sklep internetowy? Niezależnie od tego, którą odpowiedź wybierzesz, mamy dla Ciebie kilka ciekawych wskazówek dotyczących prowadzenia działalności e-commerce!

Własny sklep internetowy – co sprzedawać?

Planujesz założyć sklep internetowy? Na samym początku warto zastanowić się, co chcesz w nim sprzedawać. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój sklep będzie cieszył się zainteresowaniem wśród klientów, warto przeanalizować, jakich produktów najczęściej poszukują użytkownicy sieci. Do produktów najchętniej kupowanych w sklepach online możemy zaliczyć m.in.:

  • Odzież, obuwie i dodatki;
  • Perfumy i inne kosmetyki;
  • Artykuły gospodarstwa domowego;
  • Sprzęt RTV;
  • Wyposażenie i dekoracje wnętrz;
  • Ubranka, akcesoria i zabawki dla dzieci;
  • Książki, płyty, gry komputerowe.

Wybierz platformę e-commerce

Wybór platformy e-commerce to jedna z podstawowych decyzji, jakie należy podjąć podczas zakładania sklepu internetowego. Czym właściwie jest platforma e-commerce? Jest to oprogramowanie, które pozwala na zarządzanie sklepem online. Dzięki temu możemy w prosty sposób wprowadzać i usuwać konkretne produkty oraz wykonywać szereg innych działań, które umożliwią poprawne działanie sklepu. Do wyboru mamy różne rozwiązania. Możemy np. zdecydować się na wybór platformy dedykowanej – warto jednak pamiętać, że koszt sklepu internetowego będzie w tym przypadku dość wysoki. Jeśli jednak dopiero zaczynamy prowadzić swój biznes, warto wybrać jedną z gotowych platform e-commerce, które pozwolą nam stworzyć piękny sklep internetowy. Gotowy sklep internetowy ma wiele zalet. Możemy do nich zaliczyć m.in. niski koszt oraz możliwość sprawnej konfiguracji i personalizacji sklepu online. Na rynku jest wiele gotowych platform e-commerce, które oferują wsparcie specjalistów IT na każdym etapie zakładania i prowadzenia sklepu online. Interesuje Cię kompleksowe oprogramowanie sklepu internetowego? Chcesz w łatwy sposób założyć i rozwinąć swój sklep internetowy? Kliknij tu, aby sprawdzić, jak to zrobić!

Wybierz odpowiednią nazwę domeny

Bardzo ważnym krokiem podczas tworzenia sklepu online jest wybór odpowiedniej nazwy domeny. Zastanawiasz się, jak ją stworzyć? Dobrym pomysłem na domenę może być po prostu nazwa firmy. Może się jednak zdarzyć, że nazwa, której chcemy użyć, jest już zajęta. W takim wypadku będziemy zmuszeni do wymyślenia innej nazwy domeny. Najlepiej, aby była ona krótka, łatwa do zapamiętania przez klientów oraz związana z charakterem prowadzonej działalności.

Zadbaj o profesjonalną obsługę klienta

Ludzie chętnie wracają tam, gdzie są dobrze traktowani. Dlatego miła i rzetelna obsługa klienta w sklepie internetowym to świetny sposób na przyciągnięcie nowych oraz zatrzymanie starych klientów. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, koniecznie zadbaj nie tylko o profesjonalną obsługę sprzedażową, ale także posprzedażową. Staraj się zawsze udzielać swoim klientom szybkich i rzeczowych odpowiedzi na zadawane przez nich pytania. Warto umożliwić klientom wygodny kontakt ze sklepem za pośrednictwem różnych kanałów (infolinia, poczta e-mail, LiveChat oraz fanpage na Facebooku). Zadbaj również o to, aby w Twoim sklepie obowiązywały jasne zasady zwrotów i reklamacji. Pamiętaj także o tym, aby na bieżąco informować swoich klientów, na jakim etapie realizacji są ich zamówienia. 

Nie zapominaj o reklamie sklepu internetowego

Bardzo ważnym elementem prowadzenia sklepów internetowych są działania marketingowe. Istnieje wiele sposobów reklamowania e-sklepu. Warto zainwestować nie tylko w kampanie reklamowe Google, ale także w reklamy na portalach społecznościowych. Z Facebooka i Instagrama korzystają codziennie miliony użytkowników, dlatego reklamy w tych serwisach to świetny sposób na promowanie biznesu online. Nie zapominaj też o e-mail marketingu, który polega na komunikowaniu się z klientami za pośrednictwem poczty elektronicznej. Taka forma reklamy może bardzo skutecznie zwiększyć sprzedaż, a jednocześnie pomoże Ci zbudować długofalowe relacje z klientami sklepu.

Profesjonalny sklep internetowy a pozycjonowanie

Kolejnym istotnym czynnikiem, o którym warto pamiętać podczas prowadzenia działalności e-commerce, jest pozycjonowanie sklepu internetowego. Proces ten obejmuje działania mające na celu poprawę widoczności e-sklepu w darmowych wynikach wyszukiwania. Dzięki pozycjonowaniu sklep ma szansę zyskać większą rozpoznawalność, a Ty możesz zdobyć nowych klientów, co w konsekwencji przełoży się na wzrost sprzedaży. Warto pamiętać, że rezultaty pozycjonowania nie pojawiają się od razu. Dobrą informacją jest jednak to, że działania pozycjonujące przynoszą efekty w długofalowej perspektywie.

Oceń post

Dodaj komentarz