Lampy w salonie – jak zaprojektować wnętrze?

Mikołaj Mikiciuk

lampy w salonie

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego pokoju. To ono nadaje klimat i podkreśla styl, która panuje w salonie. Wybierając odpowiednie oświetlenie sprawisz, że przestrzeń stanie się ciepła i relaksująca, wystarczająca do czytania książek, czy też innych czynności, jak np. oglądanie filmów. W tym artykule dowiesz się o różnych rodzajach lamp, które można zastosować w pomieszczeniach, aby móc zaprojektować swoje idealne wnętrze. Zapraszamy do artykułu pt. “Lampy w salonie – jak zaprojektować wnętrze?”.

Jak zaplanować odpowiednie oświetlenie w salonie?

Pojedyncza lampa to zbyt mało jeśli chodzi o salon. Warto wziąć pod uwagę pomysły na oświetlenie ścienne, sufitowe, lampy podłogowe i innego rodzaju światła, które sprawią, że w pełni można wykorzystać potencjał pokoju. Jeśli posiadasz małą przestrzeń to i tak jest zalecane, aby wykorzystać kilka rodzajów lamp.

Zanim zdecydujesz się na wybór lampy w salonie, należy wziąć pod uwagę dwie główne rzeczy. Po pierwsze jak chcesz się czuć w pomieszczeniu, a po drugie do czego chcesz go wykorzystać. Dzięki temu będzie można połączyć funkcjonalność oświetlenia do zadania jaki ma pełnić salon, a tym samym stworzyć pożądaną atmosferę.

Jakie są główne rodzaje oświetlenia w salonie?

Istnieją trzy główne rodzaje oświetleń, które są szczególnie ważne w salonie, w którym spędza się najwięcej czasu, a jego przeznaczenie jest dosyć szerokie.

Oświetlenie otoczenia

Często nazywane oświetleniem ogólnym czy też oświetleniem tła, jego zadaniem jest zapewnienie ogólnego oświetlenia pomieszczenia. Najczęściej jest to lampa sufitowa, która zawiera naturalne światło.

Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe jest szczególnie ważne jeśli zależy Ci na czytaniu książek w salonie, wykonywaniu pracy, czy gotowaniu, jeśli salon jest połączony z aneksem kuchennym. W salonie zwykle są to lampy stołowe, regulowane lampy podłogowe, lampy z wysięgnikiem czy też ruchome kinkiety. Najlepiej, aby tego rodzaju oświetlenie było z opcją regulacji natężenia światła.

Oświetlenie nadające klimat salonowi

Jest ono szczególnie ważne, jeśli zależy Ci na podkreśleniu klimatu, który panuje w salonie. Tego rodzaju oświetlenie wpływa na nastrój, podkreśla architektoniczne elementy, ale również ważne obiekty, które znajdują się w salonie i tym samym też odwracają uwagę od rzeczy, które nie mają wzbudzać zainteresowania. Są to najczęściej lampy, które akcentują obrazy, szafki i istotne elementy Twojego salonu.

Jaka jest najlepsza kombinacja oświetlenia w salonie?

Według porad ekspertów dotyczących oświetlenia salonów zalecane jest, aby pokój dzienny zawierał wiele, różnych źródeł światła. Wygląda to na nieco dużo, ale biorąc pod uwagę różnorodność lamp oferowanych na rynku, może to być całkiem realny cel.

Wybór oświetlenia zacznij od lampy sufitowej, która równomiernie oświetli cały pokój. Następnie, aby dostosować nastrój w salonie w dzień, jak również w nocy dobierz lampy podłogowe i stołowe. W ostatnim kroku skup się na podkreśleniu elementów architektonicznych, czy też dzieł sztuki za pomocą odpowiednich lamp.

Lampy do salonu typu downlight idealnie sprawdzą się jako dodatek do oświetlenia centralnego. Świetnie wyglądają jeśli ustawi się je w kierunku zasłon, aby mogły pięknie odbijać światło. Jeśli masz kominek w domu świetnie sprawdzą się lampy uplight, które podkreślą klimat kominka, nawet kiedy nie jest używany. Ostatnio bardzo popularne są również oświetlenia taśmą LED, które bardzo ładnie wyglądają na półkach, przy okazji eksponując przedmioty, które się na nich znajdują.

Lampy z opcją regulacji natężenia światła

Coraz więcej osób, jak również specjalistycznych firm idzie za trendami w oświetleniu i decyduje się na opcję montowania oświetlenia z możliwością jego regulacji. Możliwość dostosowania światła nie tylko wpłynie na zmianę atmosfery, ale również można je dostosować do panującego nastroju.

Jak zaprojektować układ oświetlenia w salonie?

Jesteś najlepszą osobą do zaplanowania oświetlenia w salonie, ponieważ znasz w pełni przeznaczenie tego pokoju, co pozwoli Ci dobrać odpowiednie lampy. Natomiast jeśli potrzebujesz, aby ktoś wykonał tę pracę za Ciebie, idealnie sprawdzi się projektant wnętrz, wykwalifikowany elektryk lub specjalistyczna firma oświetleniowa, która po rozmowie z Tobą o Twoich upodobaniach, stylu życia, stworzy idealny plan oświetlenia dopasowany do Twoich potrzeb.

Oceń post

Dodaj komentarz