Przesyłki kurierskie – czy coś się zmieni w 2023 roku? Sprawdzamy!

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

przesyłki kurierskie

Polski rynek KEP (kurier, ekspres, paczka), napędzany rozwojem branży e-commerce, rośnie w siłę. Wzrost zainteresowania zakupami internetowymi zwiększył popyt na przesyłki kurierskie. Dzięki przystępnym cenom, usługi przewoźników stały się dostępne dla każdego. Czy w 2023 roku nadal możliwa będzie tania wysyłka paczki kurierem? Sprawdźmy.

Sytuacja firm oferujących przesyłki kurierskie

Według statystyk polski rynek KEP ma się co najmniej świetnie. To zasługa stale rosnącego zainteresowania Polaków e-zakupami. Przez internet kupujemy dzisiaj praktycznie wszystko: od mebli i elektroniki, przez odzież i kosmetyki, po leki i żywność. Każdy zakup w sieci to nowa przesyłka wymagająca dostarczenia do klienta – w możliwie najkrótszym czasie i w jak najkorzystniejszej cenie. Według prognoz, w 2023 roku firmy z segmentu KEP obsłużą niemal 850 mln przesyłek. To ponad 2 razy więcej niż 5 lat temu! Wartość rynku KEP ma wynieść niemal 12 mld zł. Oznacza to niemal 50-procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku.

Tania wysyłka paczki w 2023 roku – czy nadal będzie możliwa?

Rekordową inflację, drastyczne wzrosty cen paliw i rosnące koszty zatrudnienia odczuwają obecnie chyba wszyscy. Firmy z branży kurierskiej również. Trzeba mieć na uwadze, że sektor KEP tworzą zarówno silne, międzynarodowe korporacje, jak i niewielkie podmioty. Dramatyczna sytuacja gospodarcza jest odczuwalna przez wszystkich, jednak to mikro i małe firmy zwykle cierpią najbardziej. Szybkie przesyłki kurierskie to przecież pracownicy, magazyny, flota, systemy IT, zaawansowane rozwiązania logistyczne i szereg innych obszarów wymagających ciągłych inwestycji. Koszty są ogromne. Gdy rentowność działania spada, trzeba podwyższyć ceny, by nadal móc oferować najszybsze przesyłki kurierskie i utrzymać się na rynku. Wzrost cen usług kurierskich w 2023 roku jest praktycznie nieuchronny. Jednak tania wysyłka paczki nadal będzie możliwa m.in. dzięki brokerom. Szacuje się, że klienci korzystający z usług brokerów, takich jak ShipCenter.pl będą w stanie zaoszczędzić na przesyłkach kurierskich nawet 30%.

Broker kurierski – kim jest?

Broker kurierski skupia oferty różnych przewoźników – często na indywidualnie wynegocjowanych warunkach. Może prowadzić działalność w stacjonarnych punktach nadań oraz/lub w internecie jako platforma pośrednicząca w usługach kurierskich. Dzięki współpracy z większością renomowanych przewoźników brokerzy są w stanie elastycznie dopasowywać ofertę do specyficznych potrzeb klienta biznesowego i indywidualnego. Oprócz atrakcyjnych cen zapewniają dodatkowe usługi i narzędzia, np. wspierające obsługę przesyłek przez e-sprzedawców. Niezależnie od rodzaju przesyłek kurierskich i kraju destynacji, cennik brokera pozostaje konkurencyjny. Wszystko wskazuje na to, że brokerzy kurierscy w 2023 roku istotnie umocnią swoją pozycję na rynku KEP.

Więcej osób prywatnych zdecyduje się na przesyłki kurierskie

Przesyłki kurierskie przestały być usługą skierowaną wyłącznie do klientów biznesowych. W 2023 roku, w obliczu rosnących cen nadań przesyłek poleconych i paczek na poczcie, jeszcze więcej osób prywatnych doceni warunki finansowe oraz elastyczność i szybkość działania firm kurierskich.

Szybkie przesyłki kurierskie z odbiorem osobistym – silny trend 2022/2023

Zakupy online z odbiorem osobistym to stosunkowo nowy, stale umacniający się trend. Łączy wygodę zakupów internetowych z możliwością błyskawicznego odbioru zamówienia – bez czekania w domu na kuriera. W 2023 roku z pewnością wzrośnie zainteresowanie usługą Click&Collect (kliknij i odbierz) oraz dostawami przesyłek do punktów odbioru zamiast do rąk adresata.

Oceń post

Dodaj komentarz