Rodzaje stron internetowych – jaką wybrać w 2022 roku?

Mikołaj Mikiciuk

strony internetowe

Nikt nie ma już wątpliwości, że w dzisiejszych czasach jeżeli chcemy być widoczni, musimy posiadać stronę internetową. Pojawia się jednak pytanie: jaką? Wśród stron internetowych trendy zmieniają się tak samo jak w innych branżach, dlatego doradzamy, w jaką stronę warto zainwestować w 2022 roku.

Rodzaje stron internetowych

Chociaż niektóre strony ciężko skategoryzować, to możemy powiedzieć, że wyróżniamy pewne główne rodzaje stron internetowych:

  • strona one page
               
  • sklep internetowy
               
  • blog
               
  • portfolio
               
  • strona firmowa
               
  • serwis internetowy

Poniżej przybliżamy kilka z nich.

Strona one page

Zaczynamy od najbardziej podstawowego rodzaju strony. Inaczej zwana strona wizytówka to rodzaj witryny, który nie ma żadnych podstron – po wejściu na stronę główną nie pójdziemy dalej. To idealny wybór dla mniejszych biznesów, które nie mają do przekazania wielu informacji. Strona one page może też działać jako pierwsza zachęta, ale np. w celu uzyskania wyceny wymagany jest kontakt.

Taka strona powinna być podzielona na wygodne segmenty, tak żeby wszystkie informacje, które chcemy przekazać, nie zlały się w jedno. Ważne jest tutaj menu – chociaż witryna nie ma podstron, to po kliknięciu w konkretny nagłówek użytkownik będzie automatycznie przeniesiony do odpowiedniej części tekstu.

Strona firmowa

Jest to strona, która ma podobną funkcję jak strona wizytówka, ale jest bardziej rozbudowana. Właśnie z tym rodzajem strony spotykamy się w Internecie najczęściej. Jest to strona typu Multi Page – jej głównym elementem jest strona główna, na której przedstawia się firmę i jej produkt. Oprócz tego strona firmowa posiada jednak kilka podstron – zazwyczaj są to zakładki typu „O nas”, „Oferta”, „Portfolio”, „Kontakt” itp. Poszczególny podstrony trzeba dobrze przemyśleć i rozplanować, tak żeby użytkownik nie miał problemu ze znalezieniem wszystkich informacji.

Blog

Długo kojarzyliśmy bloga jako pewnego rodzaju pamiętnik prywatnych osób, które w ten sposób dzielą się z czytelnikami swoją twórczością, opisują swoje życie i przemyślenia. Firmy szybko podchwyciły ten pomysł i zaczęły tworzyć blogi na temat swojego produktu czy branży. Na takim blogu mogą znaleźć się poradniki, porównania i większe teksty, które przybliżają czytelnikowi firmę. Dzięki takiej stronie możemy zbudować zaufanie u klientów i przedstawić treści, na które nie ma miejsca na stronie. To również świetny sposób na przemycenie słów kluczowych.

Żeby jednak taki blog miał sens, musi być on regularnie aktualizowany. W ciągu miesiąca powinno się na nim pojawić chociaż kilka nowych wpisów. Muszą to być teksty wysokiej jakości, napisane przez kogoś, kto dobrze zna temat. Oprócz tekstów nie możemy też zapomnieć o zdjęciach, które ożywią stronę.

Sklep internetowy (e-commerce)

Tego rodzaju strony na pewno nie trzeba nikomu przedstawiać. Każda większa firma ma oprócz sklepów stacjonarnych również sklep internetowy. Wiele marek istnieje tylko w Internecie. Taki rodzaj stron jest na pewno najbardziej skomplikowany i wymaga kilku niezbędnych elementów. Cały sklep powinien być oczywiście przejrzysty i czytelny, ponieważ tylko wtedy klient dokona w nim zakupu, a co najważniejsze, wróci do niego. Każdy produkt powinien zawierać dokładny opis (z odpowiednią liczbą słów kluczowych) oraz zdjęcie. Produkty, które oferujemy, powinny być podzielone na dobrze przemyślane kategorie.

Inne elementy, które mogą zwiększyć wygodę dla klienta, to wyszukiwarka produktów, zdjęcia 3D, różne formy płatności, np. PayPal czy Przelewy24.

Którą ze stron wybrać w 2022 roku?

Jak się na pewno domyślacie, nie ma tutaj jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju Waszej firmy i od jej potrzeb. Jeżeli nasza firma to mały biznes, który działa głównie dzięki poleceniom, to strona wizytówka powinna być wystarczająca, żeby klienci mogli nas znaleźć. Jeżeli posiadamy więcej informacji, które chcemy przedstawić, to warto zastanowić się nad bardziej rozbudowaną stroną firmową. Jeżeli naszym jedynym celem jest przedstawienie naszych prac, ale więcej informacji udzielamy już osobiście, to najlepiej sprawdzi się strona typu portfolio.

Posiadanie jednej strony nie wyklucza też posiadania drugiej. Na przykład częstym połączeniem jest posiadanie strony firmowej i podpięcie do niej naszego bloga. Nasza strona może się też rozwijać wraz z rozwojem naszej firmy – możemy np. dodawać kolejne podstrony. Jeżeli z czasem nasza sprzedaż stacjonarna wzrośnie na tyle, że będziemy również chcieli prowadzić sprzedaż internetową, to do naszej strony firmowej zawsze można dodać prosty sklep internetowy z kilkoma produktami.

Strony internetowe pozostawiają wiele opcji, a jeżeli mamy wątpliwości, co najlepiej sprawdzi się dla naszego biznesu, najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów.

Oceń post

Dodaj komentarz