Kiedy rurka w studiu nie wystarcza – jaką wybrać?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

rurka do pole dance

Na zakup rurki do domu zdecydowałam się dopiero po roku intensywnych treningów w studiu. Uważam, że najpierw, należy się oswoić z podstawowymi figurami, aby zdecydować, czy jest to w ogóle sport dla nas i co najważniejsze, aby mieć na tyle pewności siebie, by móc trenować samemu w domu.

Czy rurka w domu to dobry pomysł?

Nie ukrywam, że posiadanie rurki w domu o wiele ułatwia naukę. Dzięki systematycznym ćwiczeniom w domu, jesteśmy w stanie szybciej osiągnąć oczekiwane efekty. Czy tak naprawdę rurka do pole-dance w domu jest potrzebna? Oczywiście, że tak!

Idealnym scenariuszem byłoby gdybyśmy miały na rurkę przeznaczony osobny pokój, ale niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego też sugeruję zamontować ją w miejscu gdzie mamy wystarczającą ilość przestrzeni, ale też nie będziemy zmuszeni do przestawiania wszystkiego, aby móc poćwiczyć.

Gdy już zdecydujecie się na zakup rurki to polecam od razu zakupić rurkę statyczno-obrotową, dzięki temu będziemy mięć możliwość wyboru rodzaju treningu jaki chcemy na niej wykonać.

Jak zamontować rurkę do pole-dance w domu?

Ze względu na montaż możemy wyróżnić następujące rurki:

  • Rozporowa – drążek posiada bezotworowy system mocowania, mocuje się go pomiędzy sufitem oraz podłogą.
  • Nierozporowa – drążek który wymaga przymocowania do podłogi oraz sufitu.
  • Częściowo rozporowa – np. montowana na suficie, a na podłodze rozporowo.
  • Na podeście tzw. x-stage, który nie wymaga żadnego mocowania.

Aktualnie na rynku w 99% rur to rury rozporowe. Jest to duże ułatwienie dla użytkownika, ponieważ ma możliwość regulowania wysokości, dzięki gwincie (rozporowi), który umożliwia regulację, aż do 15 cm, czasem do 20 cm. Rzadziej natomiast spotykane są rurki pod wymiar. Tutaj należy uważać z podawaniem wymiarów sprzedawcy, ponieważ zbyt długa rurkę można dociąć, natomiast zbyt krótka nie będzie pasować nam do sufitu. Rurki takie mają bolec, na który nakłada się mocowanie sufitowe.

Rurka przykręcana na stale, to również rurka rozporowa, gdzie gwint służy do regulowania wysokości. Gwint w dużej mierze oddziałuje siłowo na sufit i podłogę, dlatego pod żadnym pozorem nie należy montować rurki na suficie podwieszanym. Rurki montowane na stałe są szczególnie polecane w przypadku pracującej powierzchni np. kiedy mamy drewniany sufit lub podłogę to dla naszego bezpieczeństwa lepiej jest talerz przykręcić, ponieważ drewno pracuje, gdzie w konsekwencji talerz może się zsunąć.

Jaką grubość rurki wybrać?

Ze względu na grubość wyróżniamy następujące rurki:

  • 50 mm
  • 45 mm
  • 42 mm

Standardowa grubość rurki, która jest w większości studiów to 45 mm. Im grubsza rurka tym trudniej się ćwiczy, ponieważ wymaga mocniejszego chwytu. Natomiast łatwiej jest się przenieść z grubszej rurki na chudszą. Ja osobiście polecam 45 mm, zwłaszcza jeśli w przyszłości planujesz wziąć udział w jakikolwiek zawodach pole dance.

Powierzchnia rurki – jaką wybrać?

Wyróżniamy głównie dwie różne powierzchnie, które możemy wybrać:

  • Stalowe-powlekane  (chromowa tzw.  pokrywa chromem; malowana proszkowo; tytanowa; ceramiczna; silikonowa)
  • Niepowlekane (chromowa tzw. chromoniklowa, nierdzewna; mosiężna)

Należy zwrócić szczególną uwagę, czy nie jesteś uczulona na nikiel. Wiele rurek w swoim składzie może zawierać ten pierwiastek, który niestety może nas uczulać. Czasem uczulenie wychodzi nawet po kilku latach. W przypadku rur powlekanych bazą jest rura stalowa, na która nanosi się odpowiednią kolejną warstwę np. chrom lub tytan. Takich drążków pod żadnym pozorem nie można czyścić w 100% spirytusem, należy rozrobić go z ½ z wodą.

Rury malowane to nic innego jak rury stalowe, które są pokryte farbą w bardzo wysokiej temperaturze, zatem takie drążki możemy czyścić w 100% spirytusem. Takie rurki mają bardzo dużą przyczepność, natomiast w przypadku niektórych figur mogą palić skórę, dlatego też nie używa jej się podczas zawodów.

W przypadku rur ze stali nierdzewnej czy też mosiądzu mamy do czynienia z rurką, która jest wykonana w 100% ze stali szlachetniej. Rura mosiężna polecana jest do pomieszczeń, gdzie jest wysoka temperatura, bo jedynie wtedy ma odpowiednią przyczepność. Na takiej rurce zawsze po polerowaniu zostają mikroryski. Taki urok.

Czym czyścić rurkę w domu?

Najlepszą opcją jest użycie 50% wody oraz 50% spirytusu, pod żadnym pozorem nie zaleca się używanie płynu do mycia szyb, ponieważ rurki mają mikrorysy, w które może dostać się płyn i uszkodzić ich powierzchnie ze względu na substancje nabłyszczające w swoim składzie.

Do każdej rurki nasze ciało musi się przyzwyczaić, nie ma rurek lepszych i gorszych. Jeśli przyzwyczaiłeś się do jakiegoś rodzaju rurki w studiu i nagle zaczniesz ćwiczyć na innej to musisz sobie dać czas, aby się z nią oswoić.

5/5 - (9 votes)

Dodaj komentarz