Czym jest pole dance?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

pole dance

Pole dance to rodzaj akrobatyki, który uprawia się na drążku pionowym. Wbrew pozorom dyscyplina ta nie należy do najłatwiejszych. Wymaga ona przede wszystkim odpowiedniej sprawności fizycznej, siły, a na późniejszym etapie zajęć również dużej gibkości. Ale nie ma co się martwić! Wszystkie treningi są przygotowane tak, aby stopniowo uzyskiwać oczekiwane rezultaty.

Sport ten idealnie poprawia siłę mięśni oraz wysmukla sylwetkę. To poniekąd też styl życia, gdy już się zacznie treningi będzie się chciało poświęcać mu każdą wolną chwilę. Idealnym przykładem jestem ja sama – ta, dla której styczność ze sportem od najmłodszych lat nie miała nic wspólnego. Szukałam, więc czegoś co mogłoby mnie w końcu zainteresować. W końcu zdecydowałam się zapisać na moje pierwsze zajęcia pole dancowe 22.10.2018 r. i od tamtego czasu mój świat się zmienił. Nie tylko zauważyłam ogromną poprawę mojej sprawności fizycznej i siły, ale pokochałam sport i wszystko co z tą dyscypliną związane. Jeśli jeszcze nie próbowałyście, koniecznie spróbujcie!

Jakie rodzaje tańca na rurce możemy wyróżnić?

  • POLE DANCE, czyli tzw. połączenie figur pole dance z tańcem oraz elementami tanecznymi na ziemi, skomponowanymi z muzyką.
  • EXOTIC DANCE, który polega na tańczeniu przy rurce, bez konieczności znania POLE DANCE, najczęściej w szpilkach.
  • POLE ART, który jest bardziej artystyczną częścią. Kładzie szczególny nacisk na opowiadanie historii tańcem.
  • POLE FITNESS, który skupia się na zbudowaniu siły. Figury nie muszą być dopasowane do muzyki, czasem nawet wcale jej nie ma. Skupia się na wykonywaniu serii figur lub choreografii bez elementów tanecznych.
  • POLE SPORT, jest bardziej wymagający, tutaj już są potrzebne umiejętności olimpijskie. Niesamowite rozciągnięcie oraz siła jest kluczem do sukcesu.  

Dlaczego warto ćwiczyć pole dance?

korzyści pole dance
  • Wzmocnienie i siła – w pole dance ćwiczy się wiele partii ciała m.in. mięśnie przedramion, ramiona, barki, plecy oraz brzuch. Dzięki temu wzrasta nam siła. Bardzo ważne jest, aby podczas ćwiczeń wykonywać figury na dwie strony, nawet jeśli na drugą stronę nie wychodzi.
  • Zwiększenie gibkości i zakresu ruchów – na każdym zajęciach pole dance ćwiczenia rozciągające to podstawa, aby wykonywać figury duże rozciągnięcie nie jest konieczne. Natomiast przy większym zakresie ruchu figury wyglądają efektywniej.
  • Większa pewność siebie – w większości przypadków każdy na początku jest nieśmiały i zachowawczy przy wykonywaniu ruchów i figur. Z czasem jednak to wszystko się zmienia. Nabywasz umiejętności, a Twoje ruchy są coraz bardziej dopracowane, dzięki temu twoja pewność siebie wzrasta.
  • Skuteczna walka z cellulitem – potwierdzam, zniknął.

Jak przygotować się do pierwszego treningu pole dance?

Pole dance dance mogą uprawiać prawie wszystkie kobiety, które pragną wyszczuplić i wzmocnić swoją sylwetkę. Największym przeciwwskazaniem jest ciąża oraz okres połogu. Osoby, które mają problem z kręgosłupem, stawami, sercem oraz osteoporozą, powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.

Jeśli nie posiadasz żadnych przeciwwskazań, a wszelkie zajęcia aerobikowe i siłowe są dla ciebie monotonne, idealnym rozwiązaniem jest pole dance. Na każdych zajęciach uczysz się czegoś nowego, doskonalisz to co było już ćwiczone i z tygodnia na tydzień jesteś w stanie zauważyć postępy, nazwijmy to po fachowemu – “progressem”. Nie potrzebujesz figury modeli, ani być wysportowaną osobą, aby rozpocząć przygodę z pole dance. To właśnie dzięki niemu wzmocnisz, rozciągniesz oraz ujędrnisz swoje ciało. Pierwszy etap nauki to przede wszystkim oswojenie się z nowym stylem treningu oraz stopniowe zwiększanie świadomości własnego ciała. W miarę postępów wprowadza się przejścia pomiędzy figurami, łączy się figury w układy, tzw. combosy oraz dopracowuje się poruszanie z gracją.

Do treningów pole dance najlepiej ubierz się w strój sportowy, który nie będzie krępować twoich ruchów. Idealnie sprawdzą się krótkie spodenki oraz top, ponieważ to właśnie dzięki odkrytemu ciału mamy lepszą przyczepność. Pamiętaj, aby w dzień treningu nie balsamować swojego ciała! Natłuszczone ciało utrudnia wykonywanie wielu figur. Istotną sprawą jest też odpowiednie nastawienie. Nie można oczekiwać, że na pierwszych treningach wejdziesz na samą górę rurki i będziesz robić skomplikowane figury. Pierwsze godzinne zajęcia skupią się na poznawaniu podstawowych figur i wzmacnianiu własnych mięśni.

W pole dance metodą małych kroczków i regularnym uczęszczaniem na zajęcia dochodzi się do imponujących efektów, które może osiągnąć dosłownie każdy. Ale jak na wszystko – potrzeba czasu.

5/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz