Traumatolog – czym się zajmuje?

Artykuł zewnętrzny

traumatolog

Traumatologia to mało znana dziedzina medycyny, która jest powiązana z ortopedią. Zajmujący się nią specjaliści pomagają w leczeniu wielu rodzajów urazów oraz związanych z nimi powikłań. Podpowiadamy, czym dokładnie się zajmują i kiedy warto skorzystać z ich usług.

Co to jest traumatologia?

Najprościej rzecz ujmując, jest to dziedzina medycyny, która dotyczy leczenia ogólnie pojętych schorzeń narządów ruchu. Przykładowo, mogą to być urazy stawów lub mięśni. Ponadto, traumatolodzy zajmują się leczeniem zaburzeń prace całego szkieletu. Z tego względu do takich specjalistów zgłaszają się osoby ze schorzeniami kręgosłupa, w tym sportowcy. Traumatolog jest w stanie zdiagnozować dane schorzenie, a później wdrożyć odpowiedni rodzaj leczenia. W zależności od przypadku może to być rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty, leczenie operacyjne lub terapia z wykorzystaniem odpowiednich środków farmakologicznych.

Co leczy lekarz traumatolog?

Lista schorzeń, których leczeniem zajmują się traumatolodzy, jest bardzo długa i nie ogranicza się do urazów narządów ruchu. Tacy specjaliści pomagają pacjentom zmagającym się z chorobami kręgosłupa, na przykład dyskopatią. Mogą to też być różnego rodzaju zwyrodnienia, które są wynikiem procesu starzenia się organizmu. Należy zaznaczyć, że traumatolodzy zajmują się pacjentami w każdym wieku. Mogą to być osoby, które cierpią z powodu takich chorób jak:

  • zapalenie kości,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • ropne zapalenie stawów,
  • łokieć tenisisty,
  • dna moczanowa,
  • zapalenie chrząstek żebrowych,
  • paluch koślawy (haluks),
  • skolioza.

Na tym nie koniec, traumatolog zajmuje się diagnozowaniem różnego rodzaju urazów, na przykład złamań kości, stłuczeń, zwichnięć oraz naderwań mięśni.

Konsultacje u traumatologa – kiedy warto z nich skorzystać? 

Istnieje szereg niepokojących objawów, które powinny skłaniać do skorzystania z pomocy traumatologa – https://rexmedica.pl/konsultacje/konsultacje-neurochirurgiczne/. Są to między innymi bóle kręgosłupa oraz problemy z zakresem jego ruchu. Tytułowy specjalista zajmuje się też leczeniem i diagnozowaniem przyczyn bólów mięśni i stawów oraz mrowienia drętwienia tych ostatnich. Ponadto, posiada wiedze i umiejętności pozwalające na ustalenie przyczyn występowania problemów w zakresie ruchu w stawach oraz bólów i deformacji kości. Traumatolodzy zajmują się też leczeniem reumatyzmu i osteoporozy. Poza tym, z ich pomocy korzystają pacjencji, którzy przeszli operacje ortopedyczne, na przykład wszczepienie protez stawowych lub elementów służących do stabilizacji kręgosłupa.

W większości przypadków wizyta u traumatologa jest poprzedzona konsultacją z lekarzem pierwszego kontaktu, który wydaje odpowiednie skierowanie. Osoby chcące skorzystać z pomocy takiego specjalisty, powinny zwrócić uwagę na ofertę kliniki REX MEDICA. Ta profesjonalna placówka diagnostyczna zapewnia opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie. Zatrudnieni w niej specjaliści posiadają odpowiednie wykształcenia, a ponadto korzystają z najnowocześniejszych zdobyczy medycyny, co ma przełożenie na wysoką skuteczność świadczonych przez nich usług.

Oceń post

Dodaj komentarz