Wygoda pracy przy biurku – postaw na ergonomiczny fotel

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

ergonomiczny fotel

Jak wybrać dobry fotel do biurka? O wiele ważniejsza niż design jest tu ergonomia. Wielogodzinna praca siedząca nie sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Na szczęście ergonomiczny fotel biurowy pomaga zmniejszyć niekorzystny wpływ długotrwałego siedzenia na ludzki organizm.

Cechy fotela ergonomicznego

Czym jest ergonomia? To dziedzina nauki, która bada, jak dostosować przedmioty, którymi otacza się człowiek (w tym meble, jak biurko czy fotel) do jego anatomii oraz potrzeb psychofizycznych.

Ergonomiczne stanowiska pracy są jednym z najważniejszych elementów filozofii wellbeing, która uczy projektowania przestrzeni do pracy w taki sposób, by poprawiały dobrostan pracowników.

Wellbeing jest dziś głównym kryterium projektowania nowoczesnych biur. Zasady te warto wprowadzić też na co dzień w przypadku swojego miejsca do pracy. Główną rolę gra tu wygodne krzesło biurowe. Czym wyróżnia się fotel ergonomiczny?

  • Ergonomiczny fotel biurowy dba nie tylko o komfort pracy, ale także o zdrową postawę.
  • Kluczem do właściwej postawy ciała w trakcie pracy jest możliwość dostosowania fotela do wzrostu, wagi, długości rąk i nóg (proporcji) siedzącej osoby.
  • Siedzisko w fotelu ergonomicznym ma regulację wysokości tak, by zapewnić zachowanie kąta 90° w kolanach przy stopach stojących wygodnie na ziemi.
  • Regulować można również odchylenia oparcia oraz zagłówka – dzięki temu łatwiej przyjmiesz wygodną postawę, na przykład podczas długiej rozmowy przez telefon.
  • Oparcie w krześle ergonomicznym daje pełne podparcie na całej długości kręgosłupa, w tym w części lędźwiowej (zapewnia to specjalne uwypuklenie lub poduszka lędźwiowa).
  • Wygodny fotel do siedzenia przy biurku jest obrotowy – konstrukcja wymusza spontaniczne ruchy ciała, które korzystnie działają na kręgosłup.
  • Oprócz regulacji wysokości siedziska i położenia oparcia, wygodny fotel ma też regulowane podłokietniki. Podłokietnik to ważny element ergonomicznego krzesła – odciąża kręgosłup i daje podparcie rękom w trakcie pracy.

Dlaczego warto wybrać ergonomiczny fotel?

Ludzkie ciało nie jest przystosowane do długotrwałego siedzenia. Ewolucja ukształtowała nas w taki sposób, że najlepiej funkcjonujemy w ruchu. Wielogodzinna pozycja siedząca (8 godzin, a czasem nawet 10 czy więcej) prowadzi więc do wielu chorób kręgosłupa (zwyrodnienia, dyskopatie, szczególnie w odcinku lędźwiowym).

Długie siedzenie zmniejsza również metabolizm oraz pogarsza pracę mózgu. Efekty? Przybieranie na wadze, gorsza koncentracja, mała kreatywność i słabsza efektywność wykonywanych zadań.

Jak zapobiec tym problemom? Receptą jest codzienna dawka ruchu, częste zmiany pozycji w trakcie siedzenia oraz miejsce pracy dopasowane do potrzeb użytkownika. Ergonomiczny fotel i biurko – z możliwością regulacji wysokości siedziska i ustawienia blatu – w krótkim czasie poprawią komfort pracy i skuteczność działania każdego zespołu. 

Jak dopasować fotel biurowy do swoich potrzeb?

Gdzie znajdziesz najlepsze fotele ergonomiczne do pracy przy biurku? Polecamy nowoczesne modele z oferty unique-meble.pl. Jak dobrać odpowiedni fotel i czym wyróżniają się produkty stworzone przez projektantów Unique Meble?

Podstawą jest solidna, trwała konstrukcja, zaprojektowana zgodnie z zasadami ergonomii i z troską o wygodę i komfort użytkowników. Na uwagę zasługuje też wysokiej jakości obicie, które w przypadku foteli z oferty unique-meble.pl wykonane jest z odpornej na uszkodzenia, przewiewnej siateczki (oparcia i zagłówki) oraz tkaniny, która doskonale odprowadza wilgoć (siedziska).

Jak przystało na fotel ergonomiczny, polecane modele mają możliwość dowolnego ustawienia wysokości siedziska oraz regulacji podłokietnika i zagłówka. Większość foteli ma też opcję ustawienia nachylenia siedziska oraz regulowane oparcie dla kręgów lędźwiowych, które likwiduje napięcia kręgosłupa i zmniejsza ból pleców nawet przy wielogodzinnym siedzeniu.

Obrotowe fotele biurowe ergonomiczne od Unique Meble wyróżniają się dodatkowymi funkcjami (na przykład swobodne bujanie się) i nowoczesnym designem – bez problemu dopasujesz je do każdej aranżacji biura.

Już dziś zadbaj o swoje zdrowie oraz efektywność i zamów ergonomiczny fotel do pracy przy biurku!

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz