Co obejmuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej samochodu?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

ranking ubezpieczeń

Ubezpieczenie OC chroni Cię przed roszczeniami innych osób w razie wypadku. Jeśli masz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zawarte w ramach ubezpieczenia samochodu, przewoźnik zapłaci roszczenia innych kierowców za wszelkie szkody, które wyrządziłeś, jeśli ponosisz winę za wypadek. Najlepiej jak zajrzy na ranking ubezpieczeń samochodowych na 2022 rok – ubezpieczeniaonline.pl. Na co powinniśmy uważać?

  • Kategorie odpowiedzialności.
  • Państwowe wymagania.
  • Składki i odliczenia.
  • Bezpieczeństwo – koszty i finanse.

Branża ubezpieczeń samochodowych dzieli odpowiedzialność na szerokie kategorie „uszkodzenia ciała” i szkody majątkowe. Odpowiedzialność za obrażenia ciała pokrywa rachunki za leczenie osoby poszkodowanej w wypadku, w którym ponosisz winę, a także związane z tym wydatki, takie jak leki, usługi pielęgniarskie i fizjoterapia. Uszkodzenie mienia obejmuje naprawę pojazdu lub koszt wymiany, jeśli pojazd został uszkodzony. Ustalenie winy jest kluczem do obarczenia odpowiedzialnością za spowodowaną szkodę przez ubezpieczyciela samochodu. Wina jest ustalana jako wartość procentowa dla każdego kierowcy i jest zwykle wskazywana przez organy ścigania w raporcie o wypadku.

Wymagania państwowe

W Polsce istnieje obowiązek ubezpieczenia samochodu. Nie trzeba jednak wykupować ubezpieczenia AC, wystarczy jedynie OC. Cena ubezpieczenia jest ustalana na podstawie wieku kierowcy, jego doświadczenia, samochodu, jego stanu, jego wartości na rynku i wielu innych rzeczy. Dobrze byłoby wykupić dowolną polisę ubezpieczeniową od uszkodzenia ciała. W ten sposób ominiesz naprawdę drogie koszty leczenia, które bez wątpienia musiałbyś zapłacić, gdyby doszło do jakiego wypadku, a uszkodzenia ciała sięgałoby przynajmniej 30%.

Składki i odliczenia

Firmy ubezpieczeniowe pobierają miesięczne składki na podstawie harmonogramu ochrony i kwot podlegających odliczeniu. Po opłaceniu udziału własnego, przewoźnik opłaca saldo opłat do wysokości limitu pokrycia. Istnieją oddzielne miesięczne składki naliczane za obrażenia ciała i odpowiedzialność za szkody majątkowe, a także ochronę przed obrażeniami ciała, która obejmuje opiekę lekarską bez względu na to, kto ponosi winę. Kierowcy zawsze mają możliwość wyboru tanich polis z minimalnym ubezpieczeniem, w oparciu o polskie prawo. Ponadto im wyższy udział własny, tym niższa składka. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje odliczenia w wysokości od 300 do 5000 złotych. Dobrym miejscem na sprawdzenie składek jest https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/jak-kupic-ubezpieczenie-na-skuter-i-gdzie-zaplacisz-najmniej/484.html.

Bezpieczeństwo kosztów i finansów

Ponieważ niektórzy ostrożni kierowcy mogą uniknąć wypadków samochodowych, i to przez całe życie, zawsze kuszące jest kupowanie najtańszego ubezpieczenia samochodowego z najniższym ubezpieczeniem od odpowiedzialności. Jednak kiedy wypadek już się wydarzy, może on skutkować ogromnymi kosztami leczenia, które mogą trwać latami, jeśli ofiara jest trwale niepełnosprawna, straci pracę lub potrzebuje operacji i fizjoterapii. Ubezpieczenie samochodu, które pokrywa tylko ograniczoną część tych kosztów, może skutkować pozwem, wyrokiem sądu przeciwko tobie jako winnemu kierowcy i ogromnymi stratami finansowymi.

Oceń post

Dodaj komentarz