Nowe modele smartfonów w 2022 roku – na co warto zwrócić uwagę?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

Nowe modele smarfonów w 2022 roku – na co warto zwrócić uwagę_

Trudno dziś wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez smartfonu. To urządzenie to już nie tylko możliwość komunikacji z drugim człowiekiem, ale także źródło wiedzy, rozrywki oraz przydatne narzędzia (np. nawigacja). Na jakie cechy smartfonów warto zwrócić uwagę w 2022 roku?

Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że w 2015 roku większość – bo 56% Polaków – używała klasycznego telefonu komórkowego. Badanie powtórzone w 2021 roku pokazało już, że użytkownicy smartfonów stanowią 78% wszystkich posiadaczy telefonów. Klasyczne „komórki” odchodzą powoli w zapomnienie, ponieważ dziś użytkownicy oczekują od przenośnych telefonów dużo więcej niż tylko możliwości dzwonienia lub wysyłania wiadomości SMS.

88% użytkowników smartfonów robi regularnie zdjęcia swoimi telefonami, 81% przegląda strony internetowe, 74% korzysta z różnych komunikatorów, a 71% używa nawigacji i map. To jednak nie wszystko. 65% właścicieli smartfonów przegląda portale społecznościowe, wysyła i odbiera pocztę e-mail, nagrywa wideo, a niewiele mniej (55%) – słucha muzyki. Smartfon stał się więc uniwersalnym urządzeniem. Niestety, im więcej ma funkcji i możliwości, tym jest droższy.

Jak sfinansować zakup smartfona?

Dobrej klasy smartfon znanej marki może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a topowe modele najlepszych producentów często mają cenę powyżej 10 tys. zł. Nie oznacza to jednak, że trzeba kupować od razu najdroższy smartfon, żeby cieszyć się z zaawansowanych funkcji takiego urządzenia. Z badania Kantar wynika, że 31% Polaków wymienia telefon co 2 lata, a 24% – nawet szybciej. Jedynie 19% naszych rodaków wymienia smartfon co najmniej po 3 latach. W jaki sposób sfinansować taki zakup?

Sprzedawcy smartfonów często proponują sprzedaż na raty. Nie zawsze jest to korzystne. Klient może bowiem wtedy skorzystać jedynie z kredytu w banku, z którym współpracuje dany sklep. Co może być alternatywą? Zapytaliśmy o to eksperta.

– Często korzystniej samemu znaleźć pożyczkodawcę, niż korzystać z oferty ratalnej sprzedawcy smartfonów. Najłatwiej i najszybciej można pożyczyć pieniądze przez Internet. Wystarczy wejść na stronę internetową pożyczkodawcy, wybrać kwotę pożyczki online i okres spłaty, a potem wypełnić wniosek. Zakup telefonu można sfinansować w całości bądź w części chociażby chwilówką. W Vivus wszystkie formalności można załatwić online, a więc nawet będąc już w sklepie ze smartfonami. Wystarczy dostęp do urządzenia z Internetem – podkreśla ekspert marki VIVUS.

Najlepsze smartfony 2022 – jakie powinny mieć cechy?

Na co warto zwrócić uwagę, szukając dobrej klasy smartfonu w 2022 roku? Zebraliśmy kilka najważniejszych cech, jakie powinien mieć zaawansowany, nowoczesny telefon.

Duży ekran to konieczność

Dobrej klasy ekran to podstawa w nowoczesnym smartfonie (np. AMOLED). Istotna jest również rozdzielczość ekranu. Najlepsze smartfony w 2022 roku mają już możliwość wyświetlania materiałów w rozdzielczości 4K. Nie warto natomiast schodzić poniżej rozdzielczości Full HD. Wyznacznikiem naszych czasów jest także jak największy rozmiar ekranu. Dlaczego wybierać telefon z dużym wyświetlaczem? Z badania CBOS wynika, że 46% Polaków ogląda na smartfonie filmy, a 15% – telewizję. Ponadto czytamy gazety i książki oraz gramy w gry na telefonie. Do tych celów najwygodniejszy jest duży ekran.

Duża pojemność baterii

Smartfon jest używany codziennie i to najczęściej przez kilka godzin. Oglądanie wideo, słuchanie muzyki czy granie w gry szybko wyczerpuje baterię. Z tego względu należy szukać smartfonów o jak największej pojemności ogniw. Absolutne minimum to 4000 mAh. Niektóre modele telefonów mają dużo pojemniejsze baterie. Największy kłopot to fakt, że ogniwa są już niewymienne w większości telefonów. Warto zatem dbać o baterię i nie dopuszczać do jej całkowitego rozładowania.

Szybkie ładowanie

Kolejna ważna funkcja, jaką powinien mieć smartfon kupowany w 2022 roku, to szybkie ładowanie. To najlepsze remedium na błyskawicznie rozładowującą się baterię. Dzięki technologii Quick Charge można naładować nawet bardzo pojemną baterię w nieco ponad godzinę. Coraz częściej przydaje się także bezprzewodowe ładowanie.

Aparat niemal profesjonalny

Model smartfonu z 2022 roku powinien mieć także wysokiej klasy aparat. Dziś coraz częściej aparaty telefonów nie ustępują profesjonalnemu sprzętowi fotograficznemu. Coraz częściej najlepsze smartfony mają po kilka obiektywów, nie licząc aparatów przednich. Dzięki temu można robić zdjęcia w najwyższej rozdzielczości. Do tego najlepsze modele pozwalają korzystać z zaawansowanych ustawień i różnych funkcji fotografowania.

Płatności zbliżeniowe

Z danych CBOS wynika, że 28% Polaków płaci zbliżeniowo smartfonem i takich osób będzie przybywało. Warto zatem także sprawdzić, czy wybrany telefon ma NFC i tym samym możliwość dokonywania szybkich płatności w sklepach. To wygodna i bardzo funkcjonalna technologia. Jeśli nawet nie dokonujemy teraz płatności zbliżeniowych telefonem, być może zechcemy z nich skorzystać za kilka miesięcy. NFC daje nam taką możliwość.

Nowoczesny model smartfonu w 2022 roku powinien mieć wszystkie używane na co dzień funkcje (tu należy się zastanowić, co jest nam rzeczywiście potrzebne), a do tego przyda się duży wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości. Niekiedy lepiej dołożyć trochę pieniędzy do zakupu i nabyć urządzenie nowoczesne, które posłuży nam przez kilka lat i nie będzie wymagało szybkiej wymiany.

Źródła:

1. https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2021/K_116_21.PDF


Oceń post

Dodaj komentarz