Co to Pinterest i jak go używać?

Mikołaj Mikiciuk

co to pinterest

Pinterest to coraz bardziej popularne narzędzie wśród Polaków, które służy do odkrywania i kolekcjonowania twórczych pomysłów. Wszystkie materiały wizualne i związane z nimi linki możesz przechowywać w swoich koncie jako tematyczne tablicy. Tablice możesz w każdej chwili edytować nadając im nazwy, uzupełniając opis czy też zmieniając zdjęcie główne. Niniejszy artykuł odpowiada na pytanie co to Pinterest i jak go używać!

Dzięki Pinterest użytkownicy mogą budować sobie swoją własną bazę inspiracji, których nie trzeba już więcej zapisywać na komputerze czy też telefonie. Budując swoje własne tablice tematyczne, użytkownicy Pinterest mają bardzo szybki dostęp do obrazów, które wzbudziły ich zainteresowanie. 

Według analizy firmy Open Mobi platforma Pinterest ma obecnie w Polsce 3,7 użytkowników. Raport pokazuje, iż 47% użytkowników jest w wieku 25-34 lata, a 86% to kobiety. Z serwisu korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również firmy.

Co to Pinterest?

Słysząc to słowo zapewne zadajesz sobie pytanie “Co to Pinterest?”. To nic innego jak wirtualna tablica, do której użytkownicy Pinterest przypinają ciekawe obrazy oraz firmy znajdujące się w sieci. Nazwa platformy powstała z dwóch słów “Pin” (przypiąć) oraz “interest” (zainteresowanie). Ogromnym plusem tego serwisu jest możliwość edytowania każdej tablicy posiadanej przez użytkownika poprzez zmianę jej nazwy, okładki, opisu, jak również ustawienie odpowiedniego statusu – prywatny lub publiczny.  Inni użytkownicy Pinterest mają możliwość polubienia czy też skomentowania waszych poszczególnych Pinów oraz mogą je również przypiąć do swojej tablicy lub zacząć obserwować Wasze tablice. Każda z wirtualnych tablic jest wstanie pomieścić, aż 100 Pinów. Natomiast użytkownik może mieć maksymalnie 500 tablic.

Czym są Piny?

Są to materiały wizualne takie jak zdjęcia, filmy czy też GIFy, które użytkownik znalazł w Internecie i chce je zachować na swojej tablicy wraz z linkiem strony źródłowej. Materiał wizualny możesz również załadować z komputera/telefonu i przypiąć do swojej tablicy tematycznej. Każdy użytkownik Pinterest może mieć maksymalnie do 100 tysięcy Pinów. 

Ogromnym plusem tej platformy jest to, iż każdy Pin jest zlinkowany ze stroną oryginalną, więc jeśli chcesz więcej wiedzieć o tym pomyśle, wystarczy wklikać się w niego i od razu zostaniesz przekierowany do strony głównej czy też artykułu.

Czym są tablice grupowe?

W przypadku kiedy chcesz się dzielić ze swoją grupą pomysłami, warto pomyśleć nad utworzeniem tzw. tablicy grupowej. Wówczas tworząc lub edytując tablicę musisz ustawić inne osoby jako współtwórców, wtedy wszyscy mają możliwość dodawania Pinów do tej konkretnej tablicy. Aby to zrobić:

jak zaprosić współtwórcę tablicy pinterest
 • kliknij w “+” znajdujący się w poziomie z “Współtwórcy”,
 • Następnie wybierz “Zaproś współtwórców”,
 • Wprowadź “imię i nazwisko” lub “e-mail”, następnie kliknij “Zaproś”.

Wówczas do tej osoby zostanie wysłany e-mail z zaproszeniem.

Dodatkowo jako twórca i współtwórca tablicy grupowej:

 • to Ty decydujesz jakie osoby i Piny usunąć z tablicy,
 • masz kontrolę nad tym kto wysyła zaproszenia do Twojej tablicy grupowej,
 • masz w każdej chwili opuścić grupę lub ją usunąć (niestety czynność nieodwracalna).

Czy Pinterest jest darmowy?

Konto Pinterest jest darmowe, bez względu na to jaki rodzaj konta wybierzesz. Cały proces rejestracji, ustawiania konta oraz jego prowadzenia jest bezpłatny, a dodatkowo daje Ci wiele możliwości. Platforma jest niesamowicie intuicyjna, dlatego coraz więcej osób zaczyna korzystać z tego narzędzia na świecie.

Jakie możliwości daje Pinterest?

Co to Pinterest? Często używane jest jako narzędzie wykorzystywane do promowania własnego biznesu lub też strony internetowej, ale nie martwcie się, nie trzeba być blogerem czy też przedsiębiorcą, aby z tej platformy korzystać. Dzięki Pinterest:

 • znajdziesz ciekawe rzeczy, które Cię mogą zainteresować – kursy DIY, niestandardowe pomysłu na prezenty, ciekawe przepisy kulinarne oraz wiele innych inspiracji,
 • możesz się dzielić swoimi zainteresowaniami, hobby oraz inspirować innych do działania,
 • możesz stworzyć swoją wirtualną tablicę z inspiracjami dotyczącymi urządzenia np. swojego mieszkania, domu,
 • będziesz mieć bazę świetnych pomysłów do pracy czy też zabawy z dziećmi np. tworzenie pomysłowych prac plastycznych,
 • dodatkowo możesz tworzyć tablicę wspólnie z innym użytkownikami i dzielić się między sobą doświadczeniami.

Ze względu na to, iż Pinterest jest serwisem społecznościowym dużym znaczeniem ma ostatni punkt, który właśnie umożliwia dzieleniem się inspiracjami z innymi. Wzajemne lubienie i komentowanie Pinów, wchodzenie w interakcje z drugim użytkownikiem. 

Ciekawostka! Planując strategię na Pinterest warto wziąć uwagę na 6-krotny wzrost zainteresowania formatami video w 2019 roku, aniżeli statycznymi obrazami. 

Ciekawostka! Według statystyk największą grupę platformy stanowią kobiety, także jest duże prawdopodobieństwo, że są wśród nich również matki. Zatem jeśli prowadzisz biznes związany z produktami dla dzieci to warto zainteresować się Pinterestem.

Jaka jest historia platformy “Pinterest”?

Firma została stworzona przez Bena Silbermann, Paula Sciarra i Evana Sharp w marcu 2010 roku. Już zaledwie po dwóch latach osiągnął on ilość 10 mln unikatowych użytkowników. Według ComScore, “Pinterest” stał się pierwszą stroną internetową, która w tak krótkim czasie osiągnęła taki rezultat. Aktualnie na całym świecie z platformy korzysta 250 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. Ponad 50% użytkowników pochodzi spoza USA i wciąż ta wartość rośnie. 

Jeśli jesteś zainteresowany użytkowaniem “Pinterestem” to koniecznie zapoznaj się z poniższymi krokami.

Jak zarejestrować/zalogować się do platformy Pinterest na telefonie?

jak zarejestrować się pinterest
 • Wejdź do App Store lub Sklep Play i wyszukaj “Pinterest”,
 • Następnie pobierz aplikację “Pinterest”,
rejestracja pinterest
 • W celu zalogowania się do platformy kliknij “Zaloguj się”, natomiast jeśli chcesz założyć konto kliknij “Zarejestruj się”,
 • Uzupełnij e-mail na które chcesz założyć konto i kliknij “Dalej”,
 • Następnie “Utwórz hasło” i kliknij “Dalej”,
rejestracja pinterest
 • Uzupełnij swój wiek i kliknij “Dalej”,
 • W kolejnym kroku wybierz płeć, która przyporządkowuje odpowiednie treści,
 • Następnie wybierz kraj i kliknij “Dalej”,
rejestracja pinterest
 • W kolejnym etapie wybierz tematy, które najbardziej Cię interesują i kliknij “Dalej”,
 • Gotowe! Piny są wyszukiwane zgodnie z Twoimi zainteresowaniami, oczywiście możesz je w każdej chwili zmienić.

Jak stworzyć tablicę i zapisywać Piny na tablicy w telefonie?

jak stworzyć tablicę pinterest
 • Po zalogowaniu się na swoim koncie “Pinterest” kliknij w “Zapisane”,
 • Następnie w “+”, który znajduje się w prawym górnym rogu,
 • Wybierz opcję “Tablica”,
tablica pinterest
 • Ustaw nazwę swojej tablicy i jeśli nie chcesz, aby twoja tablica była widoczna dla innych użytkowników przesuń suwak w prawo w celu ukrycia,następnie kliknij “Utwórz”,
 • Właśnie udało się utworzyć tablicę, teraz możesz do niej dodać interesujące Cię Piny, które pojawiły Ci się w propozycjach lub kliknąć na ‘X” w celu wyjścia,
 • W celu przeglądania innych inspiracji kliknij w ikonkę “Strona główna”,
jak zapisać pin pinterest
 • W celu zapisania interesującego Pina, kliknij w niego, następnie wybierz opcję “Zapisz” i przypisz go do utworzonej już tablicy lub “Utwórz nową”, jeśli Pin nie pasuje do twoich kategorii.

Jak udostępniać Piny poza serwisem “Pinterest” na telefonie?

W łatwy sposób możesz podzielić się Pinem ze znajomymi, nawet tymi którzy nie są użytkownikami platformy “Pinterest”.Jak to zrobić?

jak udostępnić pin w pinterest
 • Kliknij w interesujący Cię Pin,
 • Następnie kliknij w ikonkę ściągania,
 • W kolejnym kroku wybierz aplikację poprzez którą chcesz wysłać Pina znajomemu,
 • Pojawi się komunikat ““Pinterest” chce otworzyć “WhatsApp”” lub inną aplikację, wówczas kliknij “Otwórz”, 
jak wysłać pin pinterest
 • Wybierz lub wyszukaj osobę do której chcesz wysłać Pina, następnie kliknij “Dalej
 • W kolejnym kroku pojawi się Pin, którego chcesz wysłać następnie kliknij “Wyślij”, 
 • Wysłany Pin pojawi się znajomemu jako link, który otworzy poprzez przeglądarkę mobilną lub internetową.

Co to Pinterest? – podsumowanie

Dlaczego “Pinterest” jest taki wyjątkowy? Przede wszystkim pełni on zupełnie inną funkcję, aniżeli inne serwisy społecznościowe. Celem użytkowników Pinteresta jest poszukiwanie atrakcyjnych dla niego pomysłów i ich zapisywanie, aniżeli publikowanie własnych. Większość osób zakłada konta w celach zakupowych, ale również w celu poszukiwania inspiracji. Natomiast w przypadku firm, narzędzie to idealnie nadaje się do celów marketingowych, dzięki możliwości promowania własnych produktów, śledzeniu statystyk oraz linkowaniu do strony internetowej sklepu.

Jeśli zastanawiasz się czy warto mieć konto na “Pinterest” nie zastanawiaj się i razem z innymi użytkownikami kolekcjonuj inspiracje oraz stan się źródłem inspiracji dla innych. 

5/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz