Co to znaczy EZ? Jak używać ten skrót?

Mikołaj Mikiciuk

co to znaczy ez easy

Komunikacja w grach online potrafi być bardziej skomplikowana niż jakakolwiek inna forma. Wszystko za sprawą coraz to nowo pojawiających się skrótów, których znaczenie nie jest takie intuicyjne do odgadnięcia. Czy spotkaliście się z sytuacją, że po zakończonej rozgrywce ktoś z przeciwnej drużyny napisał “gg ez”? Masz prawo do bycia nieco złym na swoją drużynę. Co to znaczy EZ? Jak używać ten skrót? Wyjaśniamy!

Co znaczy EZ?

co to znaczy ez

Akronim EZ w języku angielskim oznacza “EASY”, co w tłumaczeniu na język polski znaczy “Łatwy”. To bardzo popularne określenie w grach online. W zależności od momentu jego zastosowania może mieć różne znaczenia. EZ użyte w zdaniu lub osobno oznacza po prostu “łatwo” lub “spokojnie”. Natomiast używane na końcu rozgrywki ma na celu poinformowanie, że rozgrywka była po prostu łatwa.

Choć znaczenie EZ nie kryje za sobą jakichś ciekawych tajemnic, to może być użyte również w formie pasywno-agresywnej. Otóż, poinformowanie kogoś o łatwej wygranie może powodować negatywne emocje u przeciwników, więc używając dodatkowych sformułowań możemy kogoś obrazić pomimo iż pozostałe wyrazy zastosowane osobno nie niosą za sobą takiego przesłania.  

Jak powstało EZ?

Dwie litery oznaczające “Easy” powstały dzięki wykorzystaniu dźwięków alfabetu języka angielskiego, lecz wykorzystywanego nie w wersji brytyjskiej, a amerykańskiej. Te dwie litery wypowiadane na głos mają podobne brzmienie do wypowiadanego całego słowa “easy”. 

Pierwsza definicja akronimu EZ została opublikowana w Urban Dictionary 10 marca 2003 roku. Początkowo definicja brzmiała: “take it easy” or “keep it real”, a więc znaczeniem było: “Spokojnie” lub “Bez ściemy”. 

W następnych latach EZ było używane jako synonim słowa “easy”, lecz na przestrzeni lat 2009/2010 zaczęto korzystać z tego akronimu na szeroką skalę w grach online. Jednym z popularnych wpisów było pytanie jednego z graczy League of Legends na forum z dnia 10 października 2011 o to “co to znaczy EZ?”.

W kolejnych latach zaczęto wykorzystywać EZ w połączeniu z innymi terminami np. GG. W ten sposób połączenie GG EZ oznaczało “Dobra gra, to było łatwe”. W 2016 roku definicję “ggez” pojawiła się w Urban Dictionary. 

ez google trends
Popularność EZ na przestrzeni lat. Źródło: Google Trends

Jak korzystać z EZ?

Aktualnie, akronim EZ jest najczęściej stosowany w grach online, ale gracze przenoszą go skutecznie także do innych form komunikacji – Discord, TeamSpeak, Telegram, ale także na Snapchacie, Whatsappie, czy Facebooku. Jest używany do wyrażenia czegoś, co uznaliśmy za łatwe do zrobienia: zabicia wroga, wygranie rozgrywki, przejście finałowego bossa czy całej gry. Może być także stosowany wymiennie ze słowem “easy”, czyli “łatwo” lecz trochę o innym znaczeniu, a więc bardziej jako “spokojnie”.  

Odnosząc się dalej do gier online, to używanie EZ na końcu gry ma znaczenie znieważające. Ten termin jest postrzegany jako obraza dla  przeciwnej drużyny, ponieważ wyraża brak konkurencji godnej rywalizacji ani brak stawiania większego oporu.

Czasem EZ można usłyszeć także w mowie potocznej między graczami, zazwyczaj nastolatkami. Zazwyczaj odnosi się do wyrażenia prostoty w wykonaniu powierzonego zadania do zrobienia.

Jakie są synonimy do akronimu EZ?

Niektóre synonimy dla EZ oznaczające mniej więcej to samo, to:

  • Uncomplicated – Nieskomplikowany,
  • Undemanding – Niewymagający,
  • Unchallenging – Nie wymagający (konkurowania),
  • Effortless – Łatwy,
  • Facile – Łatwy,
  • Simple – Prosty, .
5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz