Czym jest program partnerski/afiliacyjny?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

Programy afiliacyjne w Polsce jeszcze kilka lat temu były obiektem pośmiewisk blogerów i narażone były jedynie na krytykę. W Internecie do tej pory można znaleźć wiele artykułów pod tytułem „Dlaczego programy partnerskie nie działają” bez sensownych i logicznych wyjaśnień. Nie chcę nikogo urazić, lecz może jednak nie jest to wina programów partnerskich samych w sobie, a po prostu ich nieumiejętnego wykorzystania przed wydawców? Tymczasem zarabianie w Internecie, a w tym afiliacja z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Stale rośnie liczba osób korzystających z tego typu rozwiązań i zaobserwować można coraz częstsze pojawienie się na rynku nowych sieci afiliacyjnych, a w nich nawet setki różnych programów.

Definicja

Program partnerski, program afiliacyjny, czy też afiliacja, to pojęcia, które odnoszą się bezpośrednio do marketingu afiliacyjnego polegającego na współpracy pomiędzy reklamodawcą oraz wydawcą w celu osiągnięcia obopólnych korzyści. Nie będę się zagłębiać w pochodzenie tych słów, a skupię się na praktycznej stronie tej kwestii.

Reklamodawcą jest firma, bądź osoba, która chce zlecić na zewnątrz wykonanie określonych działań marketingowych. Wydawca z kolei akceptuje ustalone warunki i wykorzystując swoje możliwości (powierzchnię reklamową, stronę internetową, blog, czy też umiejętności marketingowe) wynagradzany jest przez reklamodawcę każdorazowo za osiągnięcie tych celów. W zależności od ustaleń prowizję można otrzymać za nakłonienie osoby między innymi do: obejrzenia reklamy, kliknięcia w nią, wypełnienia formularza kontaktowego, aż po wygenerowanie sprzedaży.

Oczywiście cały proces jest dużo bardziej skomplikowany, lecz powyższa definicja oddaje ogólny charakter takiej współpracy.

Rejestracja w programie partnerskim

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z afiliacją należy znaleźć odpowiedni program partnerski, który będzie odpowiadał naszym preferencjom, np. był powiązany tematycznie do Twojego bloga. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszego katalogu programów partnerskich, w którym znajdziesz programy w danej kategorii oraz informację gdzie należy się zarejestrować. Dlaczego to ostatnie takie ważne?

Ponieważ możesz znaleźć 2 rodzaje programów partnerskich: Pierwsze są organizowane przez samego reklamodawcę i to właśnie z nim podejmiesz bezpośrednią współpracę. Drugie z kolei są organizowane przez sieci afiliacyjne, które zrzeszają większą ilość reklamodawców i wykorzystują własny system do śledzenia wykonywanych działań i rozliczania.

Kto może zostać wydawcą?

Wbrew pozorom nie zawsze każdy może zostać wydawcą. W większości przypadków rzeczywiście rejestracji w programie partnerskim mogą dokonać zarówno firmy jak i osoby prywatne, lecz nie zawsze tak jest. O ile właściciele firm będą zawsze pożądani, to osoby fizyczne mogą napotkać trudności, zwłaszcza w programach, które są organizowane bezpośrednio przez reklamodawcę.

Na szczęście nie ma tutaj żadnych restrykcji co do wielkości naszej strony oraz jej popularności. Jeśli posiadasz nawet mało poczytnego bloga, to i tak z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Oczywiście, im większa liczba odwiedzin tym możliwości zarobkowe rosną.

Co po rejestracji?

Rejestrując się w danym programie najczęściej otrzymujemy szereg udogodnień, które możemy wykorzystać marketingowo: liczne kreacje reklamowe w postaci banerów, statystyki poleceń, kody rabatowe, bonusy oraz najważniejsze: link referencyjny. Wygląda on mniej więcej tak:

http://strona-reklamodawcy.pl/pp?=identyfikator-partnera

Taki link służy do śledzenia poleconego użytkownika i przypisania go do Twojego konta w systemie. Dzięki temu jeśli osoba, która przeszła z Twojej strony na stronę reklamodawcy i wykona tam określone działanie, to system naliczy wynagrodzenie.

Pamiętaj jednak, że ciasteczka, tzw. „pliki cookies” mogą zostać wykasowane ręcznie przez klienta lub wykasowane automatycznie ze względu na ich datę, najczęściej po 30 dniach. Jeśli osoba po tym czasie wykona zakupu produktu na tej stronie, to niestety nie otrzymasz prowizji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o programach partnerskich, to zapraszam do następnego artykułu, który jest kontynuacją tego wpisu, w którym opisywane są modele współpracy.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz