Czym jest Saw Palmetto i jakie ma zastosowanie?

Mikołaj Mikiciuk

saw palmetto

Saw Palmetto (z łac. Serenoa repens) to palma karłowata pochodząca z Ameryki Północnej, a dokładniej z południowo-wschodnich regionów takich jak Floryda, Georgia, Kuba, czy Bahamy. Jej nazwa pochodzi od ostrych, przypominających niemal piłę zębów na jej łodygach. 

Palma sabałowa rodzi ciemne jagody zawierające nasiona. Można je spożywać w całości lub ususzyć i wykorzystać do zaparzania herbaty. Ta forma jest jednak trudno dostępna w Polsce, więc najczęściej jest przyjmowana jako suplement – ususzone i zmielone jagody są dostępne w kapsułkach i tabletkach albo jako oleisty ekstrakt.   

Jakie właściwości ma Saw Palmetto?

saw palmetto owoce
owoce palmy karłowatej

Owoc palmy karłowatej już od dawna używany był przez rdzennych Amerykanów ze względu na jej cenne właściwości – przede wszystkim odżywcze, uspokajające, moczopędne, a nawet stosowane są jako afrodyzjak. Poniżej znajdziesz właściwości Saw Palmetto potwierdzone badaniami naukowymi.

Zapobiega wypadaniu włosów

Wypadanie włosów, zwłaszcza u mężczyzn może być spowodowane wieloma czynnikami – genetyką, nieprawidłową gospodarką hormonalną, stosowaniem leków, sterydów, używek, leków rozrzedzających krew, ale przede wszystkim życiem w stresie. 

Według licznych badań ustalono, iż Saw Palmetto jest w stanie blokować aktywność enzymu (5-alfa-redutazy) odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu do dihydrotestosteronu, który jest odpowiedzialny między innymi za wypadanie włosów. Ponadto ma także właściwości, które zapobiegają wypadaniu włosów zmniejszając wychwyt dihydrotestosteronu w mieszkach włosowych. Stosowanie miejscowo palmy sabałowej przez 3 miesiące zwiększyło gęstość włosów o 35%. (Źródło: J Cutan Aesthet Surg, Badanie: PMC2840915)

Zmniejsza stan zapalny

Palma sabałowa zawiera przeciwutleniacze – epikatechninę oraz galusan metylu. Wspomniane związki mają właściwości zapobiegające uszkodzeniom komórek i zmniejszają stany zapalne. Ma to szczególne znaczenie w leczeniu niektórych chorób, a w szczególności chorób przewlekłych. 

W tym zakresie przeprowadzono wiele badań na zwierzętach z obiecującymi efektami. Saw Palmetto zmniejsza stan zapalny i poprawia stan przeciwutleniaczy (Źródło: Badanie PMID: 26104840), lecz konieczne jest przeprowadzenie jakościowych badań na ludziach, które potwierdzą oddziaływanie na człowieku.

Wspiera prostatę i reguluje poziom testosteronu

Prostata to niewielki gruczoł u mężczyzny, który ma bardzo istotne zadanie – odpowiada przede wszystkim za utrzymanie zdrowia plemników produkując odżywczy płyn. Przerost prostaty objawia się problemami w oddawaniu moczu ze względu na ucisk cewki moczowej przez gruczoł krokowy. 

Niektóre badania pokazują, że Saw Palmetto może wspierać prostatę zapobiegając jej nadmiernemu rozrostowi, a nawet rakowi. Potwierdza to między innymi badanie W.H. Goldmanna, w którym ekstrakt z jagód palmy sabałowej zmniejszył wzrost komórek raka prostaty. (Źródło: Badanie PMID: 11913955)

Saw Palmetto może także wpływać na kolejne aspekty zdrowia mężczyzny mając wpływ na poziom testosteronu. To właśnie on odpowiedzialny jest w dużej mierze za skład ciała, nastrój, funkcje poznawcze i co ważne – popęd seksualny. Niestety wraz z wiekiem poziom tego hormonu maleje, co może powodować wiele działań niepożądanych. 

Doktora Elliot Fagelman dowiódł wpływ palmy karłowatej na zmniejszenie aktywności enzymu 5-alfa-redutazy na konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu. W ten sposób poziom testosteronu nie zmniejsza się konwertując do DHT. W innym badaniu skuteczność ekstraktu była porównywalna do finasterydu – leku stosowanym w leczeniu wypadania włosów i przerostu gruczołu prostaty. (źródło: PMID: 27186566)

Czy występują jakieś skutki uboczne?

Saw Palmetto jest uważane za bezpieczną substancję i wiąże się zaledwie z niewielkimi skutkami ubocznymi. Większość badań zostało przeprowadzonych z zastosowaniem dawki 320 mg dziennie, najczęściej w dwóch dawkach.  

Wykryte skutki uboczne to przede wszystkim bóle i zawroty głowy, nudności oraz zaparcia. Z tego powodu niektórzy zalecają przyjmowanie suplementów podczas spożywania posiłków co może pomóc w zmniejszeniu problemów trawiennych zapobiegając niepożądanym skutkom ubocznym.

Uwaga! Nie zaleca się przyjmowania palmy sabałowej dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, stosujących terapię hormonalną lub przyjmujących środki antykoncepcyjne w postaci hormonów. Saw Palmetto ma wpływ na poziom hormonów, które w powyższych sytuacjach nie powinny być zaburzane. 

Gdzie kupić Saw Palmetto?

Pamiętajmy o tym, że najlepsza formą każdego pożywienia jest ta postać naturalna.  Niestety w tym przypadku niemożliwym jest znalezienie świeżych lub nawet suszonych owoców palmy karłowatej. Dostępne są jednak suszone i zmielone owoce w postaci kapsułek oraz olejowych ekstraktów.

Przy zakupie powinniśmy postawić na najwyższą jakość, wiarygodnego producenta, przejrzyste informacje na temat zawartości i dawkowania. Wybierzmy także sklep, w którym nie ma możliwości otrzymania podrobionego lub przeterminowanego produktu. Na stronie witaminyswanson.pl znajdziesz produkty wiodących marek, które spełniają powyższe kryteria.   

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz