Gdzie zapisuje się zrzut ekranu? Windows, Mac, Android i iOS

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

gdzie zapisuje się zrzut ekranu

Gdzie zapisuje się zrzut ekranu na Macu? Gdzie konkretnie Android przechowuje zrzuty ekranu? A jak to wygląda z iPhonem lub iPadem? I w końcu, gdzie znajdują się print screeny zrobione w systemie Windows 10? Odpowiedzi na powyższe pytania nie są takie oczywiste, zwłaszcza nie mając doświadczenia w robieniu zrzutów ekranu lub w przypadku braku znajomości danego systemu. Ponieważ print screen wyraża dużo więcej niż po prostu skopiowany tekst, jest to wygodny sposób na szybkie zapisanie cennych informacji do późniejszego wykorzystania, o ile wiesz jak je później znaleźć. Chcesz się dowiedzieć gdzie domyślnie zapisywane są zrzuty ekranu? Zapraszamy do naszego artykułu pt.  “Gdzie zapisuje się zrzut ekranu? Windows, Mac, Android i iOS”, a dowiesz się wszystkiego co potrzebujesz!

Gdzie zapisuje się print screen w systemie Windows 10?

Zastanawiasz się, gdzie znaleźć wykonane niedawno zrzuty ekranu w systemie Windows 10? Niestety, odpowiedź jest nieco skomplikowana. Otóż, istnieje aż dziewięć sposobów robienia zrzutów ekranu w tym systemie, a tym samym Twoje obrazy mogą trafić w różne miejsca, w zależności od metody użytej do ich tworzenia.

Większość zrzutów ekranu trafia bezpośrednio do schowka i konieczne jest każdorazowe wklejenie każdego z nich do programu edycji obrazów jak np. Paint, czy Gimp, czy Photoshop. Następnie możesz zapisać zrzut za pomocą tego programu w dowolnym, wybranym przez Ciebie miejscu. 

gdzie się zachowuje zrzut ekranu

Jednakże, jeśli korzystasz z funkcji automatycznego zapisywania obrazów, domyślną ścieżką jest folder Screenshots pod adresem: 

C:\Users\nazwa_użytkownika\Pictures\Screenshots

natomiast w wersji polskiej będzie znajdziesz ten folder idąc:

C:\Użytkownicy\Nazwa_użytkownika\Obrazy\Zrzuty ekranu

Istnieje możliwość wybrania innego, dowolnego folderu do automatycznego zapisywania zrzutów ekranu. Instrukcja jest naprawdę bardzo prosta. 

Gracze mogą być również zainteresowani sposobem robienia zrzutów ekranu w programie Steam oraz fizyczną ich lokalizacją. Microsoft umożliwia także przechwytywanie obrazu jak i tworzenia filmów za pomocą paska gier Xbox, o czym pisaliśmy już w innym artykule. 

Gdzie zapisywane są zrzuty ekranu na Macu?

Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie zapisuje się zrzut ekranu wykonany na komputerze z systemem MacOS, to jest to banalnie proste. Domyślnie wszystkie zrzuty ekranu znajdują się na Twoim biurku, jako pliki PNG. Jest to jednak szybki sposób na to, aby pulpit stał się śmietnikiem.

Jeśli jednak ich tam nie ma i zastanawiasz się, jak znaleźć zrzuty ekranu na Twoim Mac’u, wykonaj poniższą instrukcję: 

zrzut ekranu mac
 1. Otwórz aplikację o nazwie Screenshot lub Zrzut ekranu
 2. Rozsuń menu Opcje na dolnym pasku,
 3. Sprawdź, gdzie zapisywane są zrzuty ekranu lub wybierz folder, w którym chcesz, aby się zapisywały. 

Opanowanie aplikacji i sposoby robienia zrzutów ekranu w systemie MacOS może być nieco kłopotliwe, stąd też zapraszamy do zapoznania się kolejnym naszym artykułem na ten temat. Dowiesz się więcej o sposobach robienia zrzutów ekranu w systemie macOS, a także o sposobie decydowania o tym dokąd mają trafić zrzuty ekranu.

Gdzie przechowywane są zrzuty ekranu w Androidzie?

Wykonanie zrzutu ekranu na smartfonie lub tablecie z systemem Android za pomocą wbudowanego narzędzia, spowoduje automatyczne zapisanie ich jako obraz w Twoich zdjęciach. Ponadto obrazy te będą znajdować się w folderze o nazwie Zrzuty ekranu. Jednakże dostęp do tej lokalizacji może być różny, w zależności od producenta urządzenia. 

gdzie zapisują się print screeny
 1. Otwórz aplikację Zdjęcia,
 2. Dotknij Biblioteka,
 3. Następnie wejdź w folder Zrzuty ekranu.

UWAGA: Aplikacje innych firm do wykonywania zrzutów ekranu, jak na przykład: Screen Master, mogą tworzyć własne foldery w Twojej bibliotece zdjęć. Jeśli więc zainstalowałeś aplikację ze Sklepu Play i wykonałeś zrzut ekranu za jej pomocą, wyszukaj folder o podobnej nazwie co aplikacja.

Natomiast, w przypadku lokalizacji zapisywania zrzutów ekranu w Samsungu, są one zapisywane w aplikacji o nazwie Galeria. Wstarczy, że otworzysz ją, przejdziesz do zakładki Albumy, a następnie Zrzuty ekranu

Każde urządzenie z Androidem, a także smartfony z serii Samsung Galaxy, posiadają również wbudowane opcje zmiany formatu zrzutów ekranu. Możesz zmienić format z .PNG na .JPG, co zapewni Ci więcej miejsca na telefonie kosztem małej utraty jakości.

Gdzie zachowują się zrzuty ekranu na iPhonie i iPadzie?

Kiedy wykonujesz zrzut ekranu na urządzeniu z systemem iOS, możesz go zapisać na dwa sposoby. Zwykle nie wykonujesz żadnej czynności i czekasz aż zniknie animacja po wykonanym przechwyceniu. Jeśli tak właśnie jest, swoje zrzuty znajdziesz w aplikacji Zdjęcia.

gdzie zapisuje się print screen
 1. Otwórz aplikację Zdjęcia
 2. Przejdź do zakładki Albumy,
 3. Przewiń do sekcji Typy Multimediów,
 4. Wybierz Zrzuty ekranu

Alternatywnie, jeśli zdecydujesz się na natychmiastową interakcję ze zrzutem ekranu klikając w niego, możesz go zapisać po zakończeniu edycji. Naciśnięcie:

 • Zapisz w zdjęciach zapisuje obraz do albumu Zrzuty ekranu,
 • Zapisz w plikach umożliwia wybranie określonego folderu docelowego, w którym ma być zapisany zrzut ekranu. 

Poznając powyższe, domyślne lokalizacje w różnych systemach i urządzeniach, teraz z pewnością łatwo znajdziesz swoje zrzuty ekranu. Zanim przejdziesz do kolejnego artykułu, proszę Cię o komentarz, jaki problem Cię tu sprowadził. Dziękuję za uwagę! 

5/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz