Czym jest PayPal? Płać i odbieraj pieniądze za darmo 

Mikołaj Mikiciuk

czym jest paypal

Nigdy nie próbowałeś płatności PayPal? Nie ma lepszego momentu na rejestrację i poznanie wszystkich funkcjonalności, sposobów wysyłania i otrzymywania płatności online. PayPal jest od wielu lat jedną z najpopularniejszych form płatności, zwłaszcza między użytkownikami prywatnymi i przy płatnościach międzynarodowych. Nie ma praktycznie żadnej platformy sklepowej, która nie jest zintegrowana z tym portalem. Możesz  niej korzystać nie tylko do kupowania rzeczy, ale także do prowadzenia swojej działalności i przyjmowania płatności oraz organizowania zbiórek grupowych, czy przekazywać darowizny. Koniecznie sprawdź nasz artykuł pt. “Czym jest PayPal? Płać i odbieraj pieniądze za darmo”

Jak płacić przez PayPal?

Większość Internautów zakłada konto PayPal głównie po to, by móc kupować rzeczy online. Nic dziwnego, ponieważ podczas dokonywania zakupów w Internecie można zauważyć, że logo Paypal jest tak samo rozpoznawalne jak VISA, czy Mastercard. Dzięki integracji ze wszystkimi bankami w Polsce lub podłączeniu swojej karty debetowej, możesz przelać środki i korzystać z nich w ciągu kilku minut.  Możesz użyć systemu płatności PayPal do dowolnej z następujących czynności:

 • Kupowanie produktów od sprzedawców internetowych,
 • Płacenie freelancerom za ich usługi,
 • Płacić za produkty w sklepie, łącząc swoje konto PayPal z Google Pay, Samsung Pay, Apple Pay,
 • Wysyłać pieniądze do rodziny lub znajomych.

Natomiast samo płacenie za produkty lub usługi w sklepie internetowym jest bardzo proste:

 1. Wybierz formę płatności jako PayPal,
 2. Zostaniesz przekierowany na stronę PayPal, zaloguj się na swoje konto,
 3. Wybierz metodę obciążenia
  • saldo na koncie,
  • karta kredytowa,
 4. Potwierdź płatność na swoim koncie, a zostaniesz przekierowany z powrotem do witryny sprzedawcy, aby obejrzeć status płatności.

Dokonywanie płatności na rzecz innych użytkowników Paypal jest jeszcze łatwiejsze:

wyślij płatność paypal
 1. W głównym widoku kliknij przycisk Wyślij, aby zainicjować płatność,
jak wysyłać pieniądze paypal
 1. Wybierz z listy swojego znajomego lub osobę, której chcesz przesłać pieniądze lub wpisz:
  • adres e-mail,
  • numer telefonu,
  • imię i nazwisko,
  • nazwę użytkownika,
płatność paypal
 1. Wybierz kwotę, którą chcesz zapłacić oraz walutę odbiorcy,
 2. Kliknij Kontynuuj
paypal płatność prywatna
 1. Wybierz płatność prywatna dla płatności prywatnych, a jeśli chcesz skorzystać z ochrony – zakup,
 2. Potwierdź wykonanie przelewu, 

Warto wspomnieć, że jeśli płacisz za usługę lub produkt, opłatę za przelew uiszcza sprzedawca, więc nie poniesiesz dodatkowych kosztów z tego tytułu. Płacać firmie, nie musisz wybierać użytkownika, bowiem każdy przedsiębiorca ma dedykowany adres URL zaczynający się od adresu PayPal.ME.  

Jak otrzymać pieniądze na PayPal?

Otrzymywanie płatności na Paypal jest równie proste jak ich wysyłanie. Jeśli chcesz otrzymać płatność od swojego przyjaciela lub rodziny, nie musisz się martwić o opłatę. Jeśli jednak jesteś freelancerem lub płatność dotyczy sprzedaży produktów i innych usług, musisz być przygotowany na automatyczne pomniejszenie wpłaty o opłatę transakcyjną PayPal. Opłata ta będzie wyszczególniona w podsumowaniu transakcji. Mało tego, jeśli masz konto firmowe, możesz wystawić fakturę wraz z przyciskiem płatności. Istnieje kilka sposobów na usprawnienie procesu otrzymywania płatności w systemie PayPal. Możesz tworzyć i wystawiać faktury bezpośrednio z konta PayPal, zamiast korzystać z usług fakturowania innych firm. Cofnijmy się jednak na sam początek do żądania płatności:

 1. Kliknij przycisk w górnym menu Wysyłaj i żądaj,
 2. Następnie kliknij Zażądaj płatności,
 3. Teraz wprowadź osobę, od której chcesz otrzymać płatność,
 4. Kliknij Dalej,
 5. Wpisz kwotę, a jeśli konieczne – uwagi,
 6. Kliknij Zażądaj teraz,

Gotowe! Pamiętaj, że nie musisz wykonywać powyższej instrukcji, jeśli nadawca posiada Twoje dane, może je po prostu przesłać do Ciebie.

Jak stworzyć fakturę w PayPal? 

Aby utworzyć fakturę w systemie PayPal, wykonaj poniższą instrukcję:

jak zrobić fakturę w paypal
 1. Zaloguj się na swoje konto, 
 2. Kliknij w Wysyłaj i żądaj w górnym menu,
 3. Kliknij teraz w Więcej,
 4. Znajdź ikonę Utwórz fakturę i kliknij Rozpocznij,
utwórz fakturę paypal
 1. Kliknij w Utwórz fakturę,
faktura paypal
 1. Wypełnij dane dotyczące sprzedaży usług/produktów,
 2. Kliknij Wyślij,
 3. Wpisz adres e-mail odbiorcy,
 4. Gotowe!

Jeśli chcesz wysłać fakturę później, możesz kliknąć w opcję Zapisz jako wersję roboczą, dopóki nie będziesz gotowy do jej wysłania. Najlepiej upewnić się, że osoba, do której wysyłasz fakturę, posiada konto Paypal. 

Jak stworzyć przycisk płatności w witrynie?

Myśląc naprawdę poważnie o skorzystaniu z systemu płatności PayPal w swojej firmie, warto dodać przycisk PayPal do witryny. PayPal zapewnia narzędzia potrzebne do utworzenia przycisku, który będzie pasował do Twojej strony. Jak stworzyć taki przycisk?

 1. Zaloguj się do swojego konta PayPal,
 2. Kliknij Zarządzaj przyciskami po prawej stronie, gdzie zobaczysz listę wszystkich przycisków, które zostały utworzone.
 3. Kliknij Utwórz nowy przycisk po prawej stronie.
 4. W zaledwie trzech krokach PayPal przeprowadzi Cię przez proces dostosowywania przycisku “Kup teraz”. Będzie zawierać określoną kwotę, sposób działania przycisku, koszty wysyłki, podatków i nie tylko.
 5. W zależności od typu wybranego przycisku opcje dostosowywania ulegają zmianie. Dostępnych jest kilka typów stylów przycisków internetowych, w tym:
  • Wózek sklepowy
  • Kup Teraz
  • Darowizna
  • Subskrypcja
  • Automatyczne rozliczanie
  • Plan ratalny
 6. Kiedy skończysz, skopiuj kod do umieszczenia na stronie i wklej go na swojej witrynie w odpowiednim miejscu.

Przyciski tego typu są idealne nie tyle do sprzedaży produktów w Twojej witrynie, co przyjmowania darowizn na cele charytatywne lub z innych powodów.

Jak sprawdzić historię swojego konta PayPal?

PayPal zapewnia wiele opcji śledzenia historii transakcji, w tym przeszukiwanie historii transakcji. Jest to szczególnie przydatne kiedy prowadzisz sprzedaż lub chcesz rozliczyć się z urzędem podatkowym i potrzebujesz pełnego rejestru transakcji w ciągu roku.

Na stronie głównej możesz podejrzeć ostatnie transakcje, lecz żeby zagłębić się w to szczegółowo wykonaj poniższą instrukcję:

czym jest paypal
 1. Kliknij w Działania w górnym menu,
 2. Następnie kliknij Wyciągi, a jeśli potrzebujesz jedynie coś sprawdzić – ustaw filtry według zapotrzebowania,
paypal co to
 1. Następnie wybierz Niestandardowe
jak wykonać wyciąg paypal
 1. W kolejnym widoku masz duże możliwości wyboru danych,
  • Analizy – Sprzedaż, Klient,
  • Zestawienia – Miesięczne, Niestandardowe,
  • Pobieranie działań,
  • Podsumowanie finansowe – Sprzedaż miesięczna, podsumowanie,
  • Spory i obciążenia zwrotne,
  • Transakcje – Rozliczenie, Szczegóły transakcji, Wyszukiwarka transakcji

Jeśli korzystasz z systemu PayPal jako centrum swoich transakcji biznesowych, raporty te zapewnią Ci dostęp do wszystkich dokumentów finansowych, których potrzebujesz.

Utwórz zbiórkę, darowiznę lub wyślij prezent

PayPal jest niezwykle elastycznym narzędziem w porównaniu do wszystkich płatności online występujących w Polsce. Przez wiele był wykorzystywany nie tylko do płacenia w Internecie, ale dostosowywał się do zmieniających oczekiwań i ewoluował. Stał się doskonałym narzędziem do transakcji finansowych dla wielu celów. Otóż, PayPal oferuje również następujące funkcje:

darowizna paypal
 • Darowizna na cele charytatywne. PayPal posiada wbudowaną wyszukiwarkę organizacji charytatywnych, na które możesz przekazać darowiznę bezpośrednio ze swojego konta.
 • Utwórz zbiórkę. Chcesz zebrać razem ze znajomymi pewne fundusze? Po prostu stwórz pulę pieniędzy ze swojego konta PayPal i zaproś znajomych do wpłaty poprzez e-mail.
 • Wyślij prezent. Chcesz zrobić komuś prezent przekazując mu określoną kwotę? Użyj formularza Wyślij prezent, aby wysłać do dowolnej osoby określone przez Ciebie środki. Co ważne, możesz wykorzystać tylko adres e-mail lub numer telefonu komórkowego.
 • Podziel rachunek. Wynajmujesz mieszkanie ze współlokatorami i musisz podzielić rachunek na wszystkie osoby? Chcesz zapłacić za jutrzejszy wypad na paintball? Poproś o pieniądze z wielu kont e-mail i zapłać łącznie wszystkimi wniesionymi środkami.

Jakie są opłaty i prowizje w PayPal?

No dobrze, ale tyle funkcjonalności musi coś kosztować, prawda? Otóż, PayPal oferuje dość niedrogą, a w niektórych przypadkach wręcz bezkosztową strukturę opłat. Wszystko zależny od sposobu korzystania z usługi i lokalizacji:

 • bezpłatne jest wysyłanie i odbieranie pieniędzy w ramach transakcji prywatnych,
 • bezpłatnie jest dokonywanie zakupów w sklepach internetowych bez przeliczania waluty,
 • bezpłatne wypłaty na konto bez przeliczania waluty,
 • odbieranie darowizn jest płatne 2,9% + opłata stała 1,35 zł na terenie strefy EOG (w UK dodatkowo 1,29%, a pozostałe rynki 1,99%),
 • wysyłka pieniędzy w ramach międzynarodowych transakcji prywatnych płatne jest 9,99 zł w Europie, Kanadzie i USA, 

Sprzedawcy muszą natomiast się liczyć z poniższymi opłatami:

 • 0,9% + opłata stała 1,35 zł w przypadku płatności BLIK,
 • 1,2% + opłata stała 1,35 zł w przypadku płatności kartą bez zakładania konta,
 • 2,9% + opłata stała 1,35 zł w przypadku wszystkich innych transakcji komercyjnych,

Nawet w przypadku wykonywania wielu transakcji i na znaczną sumę, korzystanie z systemu PayPal jest bardzo przystępne w przypadku osób prywatnych. Natomiast osoby prowadzące działalność wyłącznie na terytorium Polski, mogą znaleźć dużo lepszą ofertę pośredników płatności jak np. PayU. 

Pamiętajmy jednak, że przez lata PayPal stał się jedną z najważniejszych internetowych usług finansowych. Wiele innych usług próbuje konkurować, oferując podobne usługi, ale niewielu z nich jest zintegrowanych z tyloma platformami na całym świecie. Jeśli więc planujesz sprzedaż poza granicami swojego kraju, PayPal może okazać się strzałem w dziesiątkę!

5/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz