Ikona sklep play zniknęła? Jak pobrać / przywrócić Sklep Google Play?

Mikołaj Mikiciuk

jak przywrócić sklep google play

Sklep Google Play to domyślnie instalowana aplikacja do systemu operacyjnego Android. Umożliwia przeglądanie i pobieranie innych aplikacji, a także wykonanie ich aktualizacji do najnowszych wersji. Dodatkową funkcją jest wykrywanie złośliwego oprogramowania za pomocą funkcji Play Protect. Jeśli przez pomyłkę udało Ci się usunąć sklep play lub zauważyłeś, że ikona sklepu play na Twoim telefonie z zniknęła i nie wiesz jak teraz pobrać aplikacje, nie martw się. Istnieje wiele sposobów na przywrócenie przypadkowo usuniętego sklepu Play, a niniejszy artykuł powie Ci jak to zrobić krok po kroku! Zapraszamy do naszego poradnika pt. “Ikona sklep play zniknęła? Jak pobrać/przywrócić Google Play”.

Czy można usunąć sklep Google Play?

Tutaj możemy powiedzieć stanowcze: Nie! Sklepu Google Play nie da się odinstalować z telefonów i innych urządzeń, na których jest on zainstalowany domyślnie. Wyjątkiem są Chiny, gdzie ta aplikacja jest zablokowana i można ją odinstalować, lecz mówimy tutaj o zupełnie innym sofcie. 

Więc co się stało z moim sklepem? Gdzie zniknęła ikona sklep Play? Otóż, jak to bywa w świecie informatyki – istnieje wiele odpowiedzi na to, lecz zazwyczaj może być wyłączona lub ukryta. Niezależnie od przyczyny, sprawdź poniższe sposoby na odzyskanie go.

Ikona Sklep Google Play została usunięta z ekranu głównego

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ikona sklepu Play została tylko usunięta z ekranu głównego. Dla przypomnienia, aplikacje na telefonach z Androidem są dostępne w dwóch lokalizacjach – w szufladzie aplikacji oraz na ekranie głównym. Zasadnicza różnica polega na tym, że szuflada aplikacji zawiera wszystkie zainstalowane aplikacje, a widok główny składa się z widżetów oraz aplikacji i można go dowolnie modyfikować według własnego uznania. Jak przenieść aplikację Google Play z szuflady na ekran główny?

 1. Otwórz szufladę aplikacji (przesuń ekran w górę lub naciśnij ikonę w dolnym menu),
 2. Poszukaj ikony Sklepu Google Play,
 3. Dotknij i przytrzymaj ją aż do pojawienia się okienka,
 4. Kliknij Dodaj do ekranu startowego,

Gotowe! Teraz możesz ją swobodnie przesuwać po konfigurowalnych ekranach.

Sklep Play został wyłączony

Jak wspomniałem wcześniej, sklepu Google Play nie można odinstalować, ale z powodzeniem można go wyłączyć. Kiedy tak się stanie, jego ikona zniknie z telefonu, a Ty nie będziesz mieć do niego dostępu. Jak włączyć sklep Play? Wykonaj poniższą instrukcję:

jak przywrócić sklep play
 1. Otwórz Ustawienia,
 2. Wejdź w Aplikacje / Menadżer Aplikacji / Wszystkie Aplikacje,
 3. Kiedy zobaczysz listę aplikacji, poszukaj Sklep Google Play i kliknij w niego,
 4. Na dole kliknij Włącz,

Jeśli nie możesz znaleźć tutaj aplikacji, spróbuj zrobić to jak poniżej:

 1. Wejdź w Ustawienia,
 2. Kliknij w ikonę wyszukiwania,
 3. Wpisz “Google Play”,
 4. Wybierz aplikację,
 5. Kliknij Włącz na dolnym menu,

Sklep Google Play został ukryty

Innym powodem zniknięcia Sklepu Play na telefonie może być to, że został przypadkowo lub celowo ukryty. Taką możliwość posiadają programy uruchamiające, które są stosowane, aby zmodyfikować wygląd całego interface’u telefonu. Takich programów jest ponad 20, a każdy z producentów ma swobodę w wyborze domyślnej aplikacji uruchamiającej (Apex Launcher, Apus Launcher, Atom Launcher, Evie Launcher, Launcher Google Now, Hola Launcher, Nova Launcher, Smart Launcher, ZenUI Launcher, Zero Launcher, Buzz Launcher). 

Opcja ukrywania aplikacji jest zwykle dostępna w ustawieniach programu uruchamiającego. Jak go znaleźć i usunąć ukrywanie aplikacji?

ikona sklep play
 1. Wejdź do Ustawień telefonu,
 2. W wyszukiwarce wpisz słowo “Launcher”,
 3. Wybierz opcję, która odpowiada za aplikację, a nie gry,
 4. Zjedź niżej i kliknij w opcję “Ustawienia powiadomień wewnętrznych aplikacji”,
ukryty sklep google play
 1. Przejdź do zakładki Lista aplikacji,
 2. Zjedź niżej do Ukryj aplikacje,
 3. Odznacz Sklep Play,

Jeśli Twój Launcher nie posiada takich opcji, spróbuj wyszukać Launcher, otworzyć go i sprawdzić ustawienia aplikacji.

Uwaga! Każdy Launcher będzie wyglądać inaczej i powyższa instrukcja może się nie sprawdzać, lecz szukaj podobnych funkcji. 

Zainstaluj ponownie z pliku APK

Posiadasz niestandardowy soft w telefonie, może tego nie pamiętasz, lecz konieczne było zainstalowanie sklepu Google Play z pliku APK. Jeżeli w jakiś sposób Twoja aplikacja została usunięta, możesz ją przywrócić w taki sam sposób. W tym celu użyj wiarygodnego źródła plików APK, a po pomyślnej instalacji, aplikacja Sklep Google Play wróci na swoje miejsce.

5/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz