Jak włączyć tryb awaryjny na Androidzie?

Mikołaj Mikiciuk

jak włączyć tryb awaryjny w telefonie android

Tryb awaryjny to najlepszy sposób diagnozowania problemów z telefonem lub jakimkolwiek innym urządzeniu z Androidem. Tymczasowe blokowanie uruchamiania zewnętrznych aplikacji pozwala na sprawdzenie, czy problem leży w systemie, czy aplikacji. Jeśli zauważysz znaczną poprawę szybkości po włączeniu trybu awaryjnego, prawdopodobnie przyczyną jest zainstalowana aplikacja. Warto jednak sprawdzić przed jakąkolwiek ingerencją, czy ktoś z Internautów nie miał podobnych problemów. Takie działanie może zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Niniejszy artykuł pokaże Ci jak włączyć tryb awaryjny na Androidzie. Zapraszamy!

Jak włączyć tryb awaryjny na urządzeniu z Androidem?

Decydując się na krok jakim jest wejście do trybu awaryjnego urządzenia, możesz się martwić, że jest to skomplikowany proces, ale tak nie jest. Posiadając telefon z systemem Android 6.0 lub nowszym, proces włączenia trybu awaryjnego wygląda następująco:

jak włączyć tryb awaryjny android
 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż ujrzysz nowe okienko,
 2. Dotknij i przytrzymaj przycisk Wyłącz, aż pojawi się nowa opcja – Tryb bezpieczny,
 3. Kliknij w nią lub w przycisk OK.

Posiadając włączony tryb programisty na urządzeniu, włączenie trybu awaryjnego jest dużo prostsze, a wygląda następująco:

tryb awaryjny android
 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, aż ujrzysz nowe okienko,
 2. Wybierz opcję Tryb awaryjny,
 3. Kliknij Włącz,

Po potwierdzeniu ponownego uruchomienia w trybie awaryjnym poczekaj, aż telefon uruchomi się ponownie. W lewym dolnym rogu pojawi się monit o trybie awaryjnym, choć jego treść może być różna w zależności od producenta. Powinieneś teraz widzieć aplikacje i widżety wyszarzone, a będziesz mieć dostęp tylko do podstawowych funkcji. 

Ta metoda działa w przypadku telefonów Samsung, LG, HTC, Sony i wielu innych telefonów z Androidem.

Jak włączyć tryb awaryjny za pomocą przycisków urządzenia?

Mając problem z systemem operacyjnym, opóźnionym ekranem lub Twój ekran nie działa w ogóle, możesz również ponownie uruchomić telefon w trybie awaryjnym za pomocą samych przycisków telefonu. Jest to równie łatwe, wystarczy wykonać poniższe kroki:

 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania, a następnie wybierz Wyłącz. Pomiń ten krok, jeśli urządzenie jest wyłączone.
 2. Włącz ponownie telefon przyciskiem zasilania i przytrzymaj go, aż pojawi się animowane logo.
 3. Puść przycisk zasilania, a przytrzymaj przycisk zmniejszania głośności aż do momentu uruchomienia się urządzenia.

Co można zrobić w trybie awaryjnym?

Tryb awaryjny służy do wielu celów. Możesz:

 • Odinstalować problematyczne aplikacje i korzystać z podstawowych funkcji telefonu w trybie awaryjnym. Jeśli okaże się, że problem zniknął, gdy telefon jest w trybie awaryjnym, możesz odinstalować aplikacje pojedynczo i ponownie przetestować je w trybie normalnym, aby spróbować zidentyfikować aplikację, która powoduje problem, 
 • Przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych, kiedy w trybie normalnym nie uruchamia się, 
 • Zgrać dane w trybie awaryjnym, 

Jeśli awaria urządzenia nie została zażegnana, urządzenie przegrzewa się lub źle działa w trybie awaryjnym, problem może nie dotyczyć aplikacji, ale systemu operacyjnego lub sprzętu telefonu. Spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne, a jeśli to nie rozwiąże problemu, skontaktuj się ze sprzedawcą lub operatorem i dowiedz się o możliwościach naprawy urządzenia mobilnego, a w razie konieczności – jego wymiany.

Jak wyłączyć tryb awaryjny w Androidzie?

Po zakończeniu przygody w trybie awaryjnym, czas przywrócić pełną funkcjonalność telefonu i sprawdzić, czy rozwiązaliśmy problem. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, aby wyjść z trybu awaryjnego jest po prostu jego ponowne uruchomienie:

jak wyłączyć tryb awaryjny
 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania,
 2. Wybierz opcję Uruchom ponownie.
jak wyłączyć tryb awaryjny

Niektóre indywidualne softy na Androida, nałożone przez producentów, oferują jeszcze szybszy sposób na wyjście z trybu awaryjnego. Możesz znaleźć powiadomienie w górnym menu powiadomień o treści „Tryb awaryjny jest włączony — dotknij tutaj, aby wyłączyć tryb awaryjny”. Dotknij tego powiadomienia, a telefon uruchomi się ponownie wychodząc z trybu awaryjnego.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz