Jak dostosować system macOS Big Sur?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

macos big sur

Najnowszy system operacyjny MacOS – Big Sur, to największa od lat zmiana w stacjonarnym systemie operacyjnym Apple. Oprócz zupełnie nowego, nowoczesnego projektu wizualnego, Big Sur oferuje całą gamę opcji dostosowywania, które znacznie ułatwiają umieszczenie własnej konfiguracji na komputerze Mac. 

Niezależnie od tego, czy chodzi o nowe funkcje, takie jak Centrum sterowania, czy poprawki do istniejących aplikacji i przepływów pracy, macOS Big Sur ma wiele narzędzi, które pomogą Ci dostosować go do własnych upodobań. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najlepszych i sposobom ich wykorzystania.


Dostosuj Centrum sterowania

Jednym z największych nowych dodatków do macOS Big Sur jest Centrum sterowania. Podobnie jak w iOS 14, jest to Twój kompleksowy pasek z szybkimi skrótami i opcjami dostosowywania ustawień macOS. Aby uzyskać do niego dostęp, kliknij ikonę Centrum sterowania w prawym górnym rogu ekranu (wygląda jak dwa przełączniki).

Możesz zmienić ustawienia wyświetlane w “Centrum sterowania”, otwierając “Preferencje systemowe” i klikając “Dock”, a następnie pasek menu. Na pasku narzędzi po lewej stronie zauważysz nagłówek “Centrum sterowania”. Kliknij opcję znajdującą się pod nią, aby wybrać, czy ma się pojawiać w Centrum sterowania, na pasku menu, czy w obu miejscach.


Dodaj ustawienia do paska menu

Możliwości dostosowywania oferowane przez Centrum sterowania nie ograniczają się tylko jego samego. W rzeczywistości możesz przeciągać ustawienia i przełączniki na pasek menu, zapisując je w tym miejscu, aby uzyskać do nich łatwy dostęp bez konieczności otwierania Centrum sterowania.

Aby to zrobić, kliknij ikonę Centrum sterowania, a następnie kliknij i przeciągnij ustawienie na pasek menu. Twoje istniejące ikony w Centrum automatycznie znikną pojawiając się na pasku.

Działa to dobrze z powszechnie używanymi ustawieniami, takimi jak AirDrop i Bluetooth, zwłaszcza jeśli przełączasz je kilka razy dziennie. Poza tym dodanie ustawień jasności i dźwięku może zaoszczędzić ci wielokrotnego sięgania po pasek dotykowy lub klawisze funkcyjne.


Widżety w Centrum powiadomień

Rozbudowane Centrum sterowania to nie jedyna nowa funkcja w iOS 14. Podobnie jak w mobilnym systemie operacyjnym Apple, macOS Big Sur umożliwia dodawanie widżetów do przepływu pracy. Nie można ich dodać do pulpitu, ale zamiast tego znajdują się w odnowionym Centrum powiadomień – aby uzyskać do niego dostęp, kliknij datę i godzinę w prawym górnym rogu.

Przewiń na dół listy i kliknij “Edytuj widżety”. Zobaczysz teraz ekran z trzema kolumnami – aplikacje z widżetami do wyboru po lewej stronie, aktualnie wybrany widżet pośrodku (często z różnymi opcjami rozmiaru) i widżety już w Centrum powiadomień po prawej stronie.

Możesz po prostu przeciągnąć i upuścić widżety do Centrum powiadomień i zmienić kolejność istniejących za pomocą kilku kliknięć. Po zakończeniu kliknij “Gotowe” u dołu Centrum powiadomień.


Dostosuj stronę startową Safari

Safari doczekało się dużej aktualizacji w macOS Big Sur, a wiele z jego zmian dotyczy dostosowywania. Po uruchomieniu strony startowej Safari kliknij przycisk przełączania w prawym dolnym rogu. 

Umożliwia to wybranie kilku opcji: Ulubione, Często odwiedzane, Raport o prywatności, Sugestie Siri, Lista czytelnicza i Obraz tła. Obok każdej opcji znajduje się pole wyboru; odznacz, aby usunąć daną opcję ze strony startowej Safari. Jeśli obraz tła jest zaznaczony, kliknij przycisk “+”, aby ustawić nowy obraz tła przy użyciu domyślnych opcji albo Twoich obrazów dostępnych na komputerze.


Przypnij swoje ulubione rozmowy w Wiadomościach

Big Sur umożliwia przypinanie rozmów na szczycie stosu w Wiadomościach. Jest to przydatne, jeśli masz kilka osób, z którymi regularnie rozmawiasz i nie chcesz, aby zgubiły się na liście wątków konwersacji.

W “Wiadomościach” kliknij z wciśniętym klawiszem Ctrl rozmowę w lewej kolumnie, a następnie kliknij “Przypnij”. Wątek jest następnie umieszczany na górze listy rozmów. Zamiast standardowego widoku listy pokazującego zdjęcie osoby, imię i nazwisko oraz treść wiadomości, zobaczysz duże zdjęcie tej osoby z jej imieniem pod spodem, co pomoże Ci w wyróżnieniu jej. Możesz przypiąć do dziewięciu rozmów jednocześnie.


Ustaw zdjęcia grupowe w Wiadomościach

Aplikacja Wiadomości ma kolejną nową funkcję dostosowywania w Big Sur. Możesz ustawić obraz dla grupy obejmującej wiele osób. Mogą to być zdjęcia głów członków grupy, skrócenie nazwy grupy do jej pierwszych inicjałów, emoji, memoji lub zdjęcie z komputera Mac.

Aby rozpocząć, kliknij grupę z wciśniętym klawiszem Ctrl, a następnie kliknij “Szczegóły”. W tym miejscu kliknij “Zmień nazwę grupy i zdjęcie”. Jeśli klikniesz emoji możesz także zmienić kolor tła. Kliknięcie Memoji umożliwia także zmianę jego wyrażenia.


Utwórz przewodniki w Mapach

Apple znacznie ulepszyło Mapy w ostatnich latach, a Big Sur nie jest wyjątkiem. Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie “Przewodników”. Zasadniczo są to zbiory powiązanych miejsc pogrupowanych wokół tematu, takich jak ukryte skarby w Twoim mieście lub świetne szlaki turystyczne w pobliżu.

Aby utworzyć własny przewodnik, otwórz “Mapy” i kliknij “Dodaj przewodnik” na pasku bocznym. Nadaj mu nazwę, a następnie przejdź do miejsca, które chcesz dodać. Kliknij i przeciągnij ikonę miejsca z mapy do przewodnika, a następnie możesz to powtórzyć dla wszystkich miejsc, które chcesz dodać do przewodnika.


Dostosuj aplikację Przypomnienia

Aplikacja “Przypomnienia” od Apple nie została poddana gruntownym zmianom w systemie macOS Big Sur, ale zawiera kilka nowych opcji dostosowywania, które sprawiają, że jest bardziej przydatna niż wcześniej.

Pierwszą z nich jest możliwość zmiany kolejności list inteligentnych. Domyślnie lista “Dzisiaj” jest najbardziej widoczna w lewym górnym rogu, ale jeśli wolisz, aby inna lista zajmowała to miejsce (lub dowolną inną), po prostu przeciągnij ją i upuść na miejsce.

Inną zmianą jest to, że możesz teraz dodawać emotikony do nazw list przypomnień. Kliknij listę z wciśniętym klawiszem Ctrl, kliknij “Zmień nazwę”, a następnie kliknij “Edycja”>” Emotikony i symbole” na pasku menu, aby dodać emotikony.


Dodaj elementy do udostępnienia arkuszy

Chociaż arkusze udostępniania nie są nowością w macOS Big Sur, zostały one przeprojektowane i mają bardziej przejrzysty wygląd. Aby dostosować elementy wyświetlane w arkuszach udostępniania, znajdź element do udostępnienia (taki jak obraz lub łącze do witryny) i kliknij przycisk” Udostępnij” lub kliknij go z wciśniętym klawiszem Ctrl i kliknij „Udostępnij”. 

Kliknij „Więcej” u dołu menu udostępniania, aby otworzyć “Preferencje systemowe”. Z tego miejsca możesz dodawać lub usuwać elementy w menu udostępniania, klikając pole wyboru obok każdego elementu. 

Po zakończeniu po prostu zamknij “Preferencje systemowe”.

5/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz