Jak skonfigurować telefon z Androidem?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

telefon z androidem

Jeśli właśnie się wykosztowałeś na nowy, lśniący telefon z Androidem, zapewne chcesz jak najszybciej zacząć korzystać z urządzenia. Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie jest to trudne, a na dodatek przeprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces – od połączenia konta Google z nowym telefonem, aż po zapewnienie ochrony telefonu przed nieautoryzowanym dostępem. Omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o tym “jak skonfigurować telefon z Androidem”. W mgnieniu oka będzie gotowy do pracy.

Przewodnik opisuje konfigurację systemu Android każdego producenta na standardowej wersji, dostarczanej przez Google. Niektóre czynności i ekrany w telefonach w zależności od producenta mogą się nieznacznie różnić, lecz niezależnie od marki i modelu telefonu proces będzie w dużej mierze taki sam.


Proces konfiguracji

Pierwszy ekran, który zobaczysz po uruchomieniu telefonu z Androidem, to prośba o wybranie języka, który ma być używany przez system operacyjny. Wybierz język, dotknij “Start” i rozpocznij konfigurację. Większość kolejnych ekranów można ominąć przyciskiem “Pomiń”, jeśli nie chcesz zajmować się nimi od razu.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to następny ekran poprosi Cię o włożenie karty SIM. Następnie wybierz i połącz się z siecią Wi-Fi, to bardzo istotne, jeśli chcesz pobrać aplikacje i zaktualizować system operacyjny telefonu do najnowszej wersji.

Kolejny ekran umożliwia skopiowanie aplikacji i danych z innego telefonu z Androidem. Możesz zsynchronizować dane swojego konta Google i zainstalowane aplikacje z innego telefonu, którego nadal używasz przez Wi-Fi albo możesz przywrócić Androida poprzez kopię zapasową telefonu z Dysku Google (zakładając, że tworzyłeś kopię zapasową swojego starego telefonu w chmurze). Omówimy tę część konfiguracji bardziej szczegółowo poniżej.

Jeśli wolisz zacząć od czystego systemu na nowym telefonie, wybierz opcję “Nie kopiuj”. Telefon wyświetli okienko z prośbą o zalogowanie się na konto Google, które zapewni Ci dostęp do Sklepu Play i rozpocznie automatyczną synchronizację z aplikacjami takimi jak Gmail, Zdjęcia Google i Kalendarz Google, nawet jeśli nie skopiowałeś danych w poprzednim kroku.

Po zalogowaniu się do konta, Google zapyta Cię, czy może śledzić Twoją lokalizację, zbierać dane diagnostyczne i tworzyć kopie zapasowe kluczowych informacji z telefonu na Dysku Google – w tym aplikacji, danych aplikacji, historii połączeń, kontaktów, ustawień urządzenia (np. Wi-Fi hasła), a także historię wiadomości SMS. 

Jeśli zgodzisz się na tworzenie automatycznej kopii zapasowej ułatwi to proces przywracania zawartości telefonu do określonego momentu. Możesz zobaczyć wszystkie urządzenia po zalogowaniu się na swoje konto Google z tej strony.

Następnie nadszedł czas, aby zabezpieczyć swoje urządzenie. Zostaniesz poproszony o ustawienie kodu PIN w celu odblokowania ekranu, a także będziesz mieć możliwość skonfigurowania rozpoznawania odcisków palców i rozpoznawania twarzy, jeśli te funkcje są dostępne w Twoim telefonie z Androidem. Ważne jest, aby posiadać co najmniej jeden z tych środków bezpieczeństwa, aby uchronić się przed nieautoryzowanym dostępem do telefonu.

Gdy to zrobisz, możesz zająć się już tylko dodatkami. Na kolejnych ekranach możesz skonfigurować Asystenta Google, dodać kolejne konto e-mail oprócz głównego konta, zmienić czcionkę systemową lub tapetę ekranu głównego i wybrać, które dodatkowe aplikacje Google (takie jak Google Home i Google News) mają zostać zainstalowane od razu.

Aplikacje i usługi Google działają głównie w chmurze – niezależnie od urządzenia, na którym się logujesz, wszystkie Twoje e-maile, kontakty, kalendarze, zdjęcia, filmy i pliki są natychmiast dostępne do Twojego użytku.


Kopiowanie danych z innego telefonu z Androidem

Firma Google starała się maksymalnie uprościć aktualizację z jednego telefonu z Androidem na inny, korzystając z usług i aplikacji Google, wykonując większość czynności w tle.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podczas procesu konfiguracji będziesz mieć możliwość skopiowania danych i aplikacji ze starego telefonu z Androidem. Oczywiście nie musisz się na to zgodzić, jeśli nie chcesz przenosić całego bałaganu i innych aplikacji z ostatniego telefonu, ale to jedyny moment, w którym możesz skorzystać z tej opcji – jeśli nie skopiujesz plików podczas wstępnej konfiguracji, musisz zresetować telefon, aby zrobić to w przyszłości.

Jeśli się zgodzisz, możesz zasadniczo sklonować stary telefon przez sieć Wi-Fi, jeśli nadal go posiadasz. Alternatywnie, możesz skorzystać z kopii zapasowej Androida na Dysku Google i uzyskać mniej więcej ten sam efekt. W obu przypadkach wszystkie potrzebne instrukcje zostaną wyświetlone na ekranie.

Aby opcja przywracania z Dysku Google zadziałała, musisz najpierw utworzyć kopię zapasową swojego starego telefonu. W każdym razie jest to dobra praktyka chroniąca przed utratą danych, a także znacznie ułatwia konfigurację podczas zmiany telefonu. Zostaniesz poproszony o skonfigurowanie kopii zapasowej Dysku Google za każdym razem, gdy konfigurujesz nowy telefon z Androidem, ale możesz to również zrobić w menu “Ustawienia” > “System” > “Zaawansowane” > “ Kopia zapasowa”.


Przesiadka z systemu iOS

Łatwość, z jaką możesz przejść z iPhone’a na nowy telefon z Androidem zależy od kilku czynników: od tego, jak bardzo jesteś już zintegrowany z  ekosystemem Google i ile rzeczy od Apple chcesz przenieść na swój nowy telefon. 

Jeśli korzystasz już z aplikacji takich jak Gmail, Google Keep, Mapy Google, Zdjęcia Google i Dokumenty Google na swoim iPhonie, możesz po prostu kontynuować, jak poprzednio, logując się do tych aplikacji na nowym telefonie z Androidem. Apple Music działa również na Androidzie, a Gmail można skonfigurować tak, aby odbierał pocztę z konta Apple iCloud. Możesz wyeksportować kalendarze Apple i kontakty do użytku w systemie Android.

Niektóre części ekosystemu Apple są mniej trudne do przeniesienia. Najlepszym rozwiązaniem do przenoszenia zdjęć i filmów jest zainstalowanie aplikacji “Zdjęcia Google” na iPhonie i zsynchronizowanie wszystkiego z chmurą przed przejściem na Androida. Niestety – wszystko, co zostało zsynchronizowane z iMessage zostanie utracone. Jeśli posiadasz dostęp do innego urządzenia od apple, np.: iPada lub Maca, możesz dalej przeglądać tam swoje rozmowy.

Dysk Google może również przenosić kontakty, kalendarze, zdjęcia i filmy z iPhone’a na Androida. Nie możesz przenieść absolutnie wszystkiego ze swojego iPhone’a, lecz używając aplikacji Google na swoim urządzeniu Apple, przejście jest znacznie łatwiejsze.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz