Zapowiadający się jako największa aktualizacja systemu macOS od lat, macOS 11 Big Sur wprowadza kilka znaczących ulepszeń i ekscytujących funkcji do systemu operacyjnego, który obsługuje nowsze komputery Mac. Dowiedz się jak pobrać najnowszą aktualizację i zainstalować system macOS 11 Big Sur!
Przejdź na skróty:
Nowości w MacOS 11 Big Sur
Po raz pierwszy zaprezentowany podczas światowej konferencji deweloperów Apple w czerwcu 2020 r., MacOS 11 Big Sur zawiera odnowiony interfejs – w tym aktualizację krzywizny okien – w celu zaktualizowania kolorów i nowych projektów ikon dla stacji dokującej.
Zostaną również wprowadzone nowe dźwięki systemowe, a także nowe symbole w różnych menu i na paskach bocznych, aby zapewnić spójny wygląd w aplikacjach. Przyciski i elementy sterujące będą miały nową interaktywność, w tym pojawianie się i znikanie z widoku w zależności od tego, kiedy są potrzebne.
Prawdopodobnie najważniejsze jest to, że jest zbudowany z „rdzenia”, aby wykorzystać pełen potencjał nowego chipu M1 – twierdzi Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple ds. Inżynierii oprogramowania.
Powinno to zapewnić zupełnie nowy poziom wydajności niż widzieliśmy w poprzednich aktualizacjach systemu macOS.
Kiedy będzie można pobrać system macOS 11 Big Sur?
Oficjalne wypuszczenie systemu macOS 11 Big Sur już nastąpiło i jest dostępne do pobrania. Oznacza to, że powinieneś otrzymać powiadomienie z dostępną nową aktualizacją, ale jeśli jej nie widziałeś, możesz sprawdzić w Preferencjach systemowych, aby rozpocząć pobieranie i instalację.
Alternatywnie możesz uzyskać dostęp do aktualizacji za pośrednictwem sklepu App Store na komputerze Mac, co umożliwi Ci pobranie i zainstalowanie nowego systemu. Możesz także przejść do oficjalnej witryny firmy Apple, aby rozpocząć aktualizację.
Pamiętaj jednak, że pomimo iż nastąpiło już publiczne wydanie Big Sur, które jest o wiele bardziej stabilne niż wersja beta, nie oznacza to, że wszystkie błędy zostały rozwiązane i może okazać się, że dojdzie do pewnych komplikacji. Nie powinno to stanowić dużego problemu, mówimy tu o drobnych niepoprawnościach w działaniu systemu, które wraz z kolejnymi aktualizacjami będą naprawiane. Jeśli jednak zależy Ci na stabilności i nie możesz pozwolić sobie na jakikolwiek problem, zdecydowanie zalecamy odczekać pierwsze 2-3 tygodnie do wprowadzenia poprawek.
Czy Twój Mac może obsługiwać system macOS 11 Big Sur?
Zanim zaczniesz pobierać system macOS 11 Big Sur, upewnij się, że na Twoim komputerze Mac można uruchomić oprogramowanie. Oto lista komputerów, na których można teraz zainstalować system macOS 11 Big Sur:
- 12-calowy MacBook (2015 i nowsze)
- MacBook Air (2013 i nowsze)
- MacBook Pro (koniec 2013 r. I nowsze)
- Mac mini (2014 i nowsze)
- iMac (2014 i nowsze)
- iMac Pro (wszystkie modele)
- Mac Pro (2013 i nowsze)
Utwórz kopię zapasową komputera Mac!
Nie zapomnij! Zawsze, gdy uaktualniasz system operacyjny, zaleca się tworzenie kopii zapasowych plików na komputerze lub chmurze. Jeśli coś pójdzie nie tak, możesz szybko przywrócić komputer do poprzedniego stanu, kiedy wszystko było w porządku.
Zanim pobierzesz i zainstalujesz macOS 11 Big Sur, upewnij się, że masz kopię zapasową swojego komputera. Aby dowiedzieć się jak to zrobić, przejdź do naszego poradnika po tworzeniu kopii zapasowej komputera Mac .
Jak zarejestrować się w programie Apple Developer?
Po pobraniu systemu macOS 11 Big Sur możesz zechcieć sprawdzić nowe rozwiązania w systemie operacyjnym, które nie są jeszcze dostępne publicznie. Aby to zrobić, musisz być zarejestrowany w programie Apple Developer.
Jeśli nie jesteś obecnie zarejestrowany, przejdź do strony internetowej rejestracji w programie Apple Developer Program, na której wykonasz wszelkie czynności korzystając z przewodnika.
Będziesz jedynie potrzebować Apple ID i podać swoje podstawowe dane osobowe. Kliknij „Rozpocznij rejestrację”, aby rozpocząć, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami.
Uwaga! Aby się zapisać, konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 100 USD!