Jak się dowiedzieć, czy Twój numer został zablokowany?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

zablokowany numer telefonu

Gdy ktoś zablokuje Twój numer, możesz to sprawdzić na kilka sposobów – przede wszystkim podejrzenie powinno wzbudzić błyskawiczne przekierowanie do poczty głosowej, czy też nietypowe wiadomości głosowe. Sprawdź wszystkie wskazówki, aby dowiedzieć się, czy ktoś zablokował Twój numer. 

Zanim przejdziemy do konkretów pamiętajmy o tym, że zachowanie dobrych stosunków z drugą osobą jest podstawą komunikacji. Ustalenie, czy zostałeś przez nią zablokowany nie jest takie oczywiste, a najlepszym sposobem na dowiedzenie się tego, jest bezpośrednie zapytanie się tej osoby. Staramy się, aby wskazówki dotyczyły wszystkich telefonów.

Jak się dowiedzieć, czy ktoś zablokował Twój numer?

W zależności od tego, czy Twój numer został zablokowany bezpośrednio na telefonie, czy u operatora komórkowego, objawy mogą przybierać inne postacie. Dodatkowo, pamiętajmy o tym, że inne czynniki mogą być łudząco podobne np.: 

 • awaria wieży z nadajnikiem,
 • wyłączenie telefonu,
 • rozładowana bateria,
 • włączenie trybu “nie przeszkadzać” / “tryb samolotowy”,
 • brak włączonego roamingu za granicą,
 • brak zasięgu.

Nietypowe wiadomości głosowe

Nie ma standardowej wiadomości świadczącej o zablokowanym numerze, a przede wszystkim te osoby z pewnością nie chcą, żebyś o tym wiedział. Swoją drogą, jakby miał wyglądać taki komunikat – “Abonent aktualnie nie chce z Tobą rozmawiać”?

Jeśli usłyszysz niestandardową wiadomość głosową, której wcześniej nie słyszałeś, prawdopodobnie Twój numer został zablokowany za pośrednictwem operatora. Komunikat różnić się będzie w zależności od operatora, ale zwykle może brzmieć następująco:

 • „Osoba, do której dzwonisz, jest niedostępna”.
 • „Abonent czasowo niedostępny”.
 • „Osoba, do której dzwonisz, jest poza zasięgiem”.
 • „Osoba, do której dzwonisz, nie przyjmuje teraz połączeń”.
 • „Numer, na który dzwonisz, jest tymczasowo nieczynny”.

Jeśli dzwonisz raz dziennie przez dwa lub trzy dni i za każdym razem otrzymujesz tę samą wiadomość, możesz raczej stwierdzić, że Twój numer został zablokowany.

Wśród wyjątków możemy wyróżnić: 

– osoby często podróżujące za granicę, 

– klęski żywiołowe spowodowały uszkodzenie infrastruktury sieciowej,

– poważne zdarzenie powodujące niezwykle dużą liczbę osób wykonujących połączenia w tym samym czasie, choć komunikat wtedy powinien być inny.

Liczba sygnałów

Jeśli słyszysz tylko jeden dzwonek lub nie słyszysz go wcale, zanim połączenie zostanie przekazane do poczty głosowej, możesz podejrzewać, że Twój numer został zablokowany. Jest to najczęstszy efekt użycia funkcji blokowania numerów w telefonie. 

Jeśli usłyszysz od trzech do pięciu dzwonków, zanim Twoje połączenie przekieruje Cię do poczty głosowej, prawdopodobnie nie jesteś zablokowany, jednak osoba ta odrzuca Twoje połączenia lub je ignoruje.

Wyjątkiem może być sytuacja, w której osoba ma włączoną funkcję “Nie przeszkadzać”. Wtedy Twoje połączenie, jak i wszystkich innych, zostanie szybko przekierowane do poczty głosowej. Ta sama sytuacja dotyczy przypadku, gdy bateria telefonu jest rozładowana lub telefon jest wyłączony. Poczekaj dzień lub dwa, zanim zadzwonisz ponownie, aby sprawdzić, czy uzyskasz ten sam rezultat.

Sygnał zajętości, po którym następuje rozłączenie

W przypadku kiedy podczas wykonywania połączenia usłyszysz sygnał zajętości, zanim połączenie zostanie przerwane, bardzo możliwe, że Twój numer jest zablokowany przez operatora komórkowego. Jeśli połączenia testowe kilka dni z rzędu dają ten sam wynik, potraktuj to jako potwierdzenie, że zostałeś zablokowany. 

Spośród wszystkich objawów zablokowania numeru, ten jest najmniej powszechny, lecz istnieją jeszcze operatorzy, którzy nadal go stosują. Bardziej prawdopodobną przyczyną takiej sytuacji może być problem techniczny Twojego operatora. Aby to zweryfikować, zadzwoń do kogoś jeszcze. 

Brak potwierdzenia dostarczenia iMessage

Kolejnym sposobem na sprawdzanie, czy Twój numer został zablokowany, jest wysłanie SMS-a. Jeśli oboje korzystaliście z iMessage na iPhonie i wysłaliście do siebie wiadomości powinniście widzieć statusy wiadomości. Wyślij kolejną wiadomość i zobacz, czy interfejs iMessage wygląda tak samo i czy wskazuje, że wiadomość została dostarczona. Jeśli nie widzisz statusów, a wiadomość została wysłana jako zwykły SMS, ta osoba mogła Cię zablokować. 

Wyjątkiem może być wyłączenie iMessage, brak dostępu do internetu lub zmiana komórki na innego producenta. 

Co możesz zrobić, gdy ktoś zablokuje Twój numer?

Chociaż nie możesz nic zrobić, aby usunąć blokadę swojego numeru, istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić, czy Twój numer jest rzeczywiście zablokowany. Jeśli wypróbujesz jedną z poniższych opcji i uzyskasz inny wynik, potraktuj to jako potwierdzenie.

 • Użyj kodu #31# przed numerem telefonu, aby ukryć swój numer,
 • Ukryj swój numer za pomocą ustawień w telefonie, aby wyłączyć informacje o identyfikatorze dzwoniącego podczas połączeń wychodzących.
 • Zadzwoń z telefonu znajomego lub poproś znajomego, któremu ufasz, aby zadzwonił w Twoim imieniu.
 • Po prostu skontaktuj się bezpośrednio przez media społecznościowe lub e-mail i zapytaj, czy Cię zablokowali.
 • Użyj wirtualnego numeru telefonu lub usługi połączeń internetowych do połączeń telefonicznych (np. Skype, Whatsapp)

Gdy do wykonania połączenia wychodzącego używany jest inny numer, telefon odbiorcy zobaczy nowy numer, a nie Twój prawdziwy, unikniesz w ten sposób blokowania. 

Pamiętaj jednak, że wielokrotne kontaktowanie się z osobą, która podjęła kroki w celu zerwania kontaktu, takie jak zablokowanie Twojego numeru, może skutkować oskarżeniami o nękanie lub prześladowanie oraz poważnymi konsekwencjami prawnymi.

5/5 - (20 votes)

Dodaj komentarz