Jak użyć kompas w telefonie? + Kalibrowanie

Mikołaj Mikiciuk

kompas w telefonie

Znając się na telefonach, z pewnością wiesz jak bardzo są wszechstronnymi urządzeniami. Wyposażone są w dużą ilość czujników, które z powodzeniem mogą zastępować pewne narzędzia i inne urządzenia takie jak aparat, radio, budzik, latarka, dyktafon oraz kompas. To ostatnie jest możliwe dzięki zastosowaniu akcelerometru oraz magnetometru, a w niektórych aplikacjach wykorzystywany jest także w tym celu GPS. Możesz wierzyć lub nie, wewnątrz Twojego telefonu znajduje się magnes obracający się wokół osi i wskazujący na biegun północny planety. Oczywiście cyfrowo! Zapraszamy do dalszego czytania naszego artykułu pt. “Jak użyć kompas w telefonie?” i dowiedz się wszystkiego! 

Jak działa kompas w telefonie?

Tradycyjny kompas złożony jest z igły magnetycznej, która w wyniku procesu namagnesowania obraca się wokół własnej osi określając kierunki świata – północ magnetyczną, a drugim końcem południe magnetyczne. Rzecz jasna bieguny magnetyczne nie do końca pokrywają się z biegunami geograficznymi, lecz wytyczają prawidłowy kierunek. 

Jak już wspomnieliśmy, telefony są wyposażone w różne czujniki, a kompas w telefonie wykorzystuje w szczególności magnetometr. Służy on do pomiaru siły oraz kierunku pól magnetycznych. W wyniku analizy pola magnetycznego i sił , urządzenie jest w stanie określić kierunek. 

W przypadku kiedy urządzenie jest wyposażone w cyfrowy kompas zwany magnetometrem, to właśnie ten czujnik jest wykorzystywany jako podstawowy. Dane z GPS nie są do końca wiarygodne, ponieważ ten czujnik jest w stanie określić dokładnie położenie, ale nie kierunek zwrócenia telefonu. O ile korzystając z nawigacji możemy określić kierunek poruszania się za pomocą przebytej drogi, to będąc unieruchomionym telefon będzie z pewnością korzystać z magnetometru.  

Oprócz magnetometru, kompas w telefonie wykorzystuje akcesoryjnie tzw. “akcelerometr”. Ten czujnik potrafi wykrywać wielkość oraz kierunek przyspieszenia przedstawiając je w postaci wektorowej. Dzięki temu w ułamku sekundy kompas jest w stanie wykryć orientację telefonu i skorygować kierunek. 

Czy mój telefon ma kompas?

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twój telefon ma kompas, możesz to zrobić na wiele sposobów.  Zaczynając od sprawdzenia specyfikacji i wyszukaniu tam magnetometru, który jest podstawowym czujnikiem wykorzystywanym przez kompas, po instalację aplikacji ze sklepu i fizyczne sprawdzenie funkcjonowania. 

Natomiast, jeśli Twój telefon nie jest starszy niż 5 lat, to na pewno będzie kompatybilny z aktualnymi aplikacjami kompasowymi. Aktualnie kompas jest instalowany domyślnie w telefonach marki Apple. Niestety niektórzy producenci nie posiadają aplikacji startowej, więc konieczne będzie ściągnięcie jej ze sklepu.  

Jak uruchomić kompas na iPhone?

Uruchomienie kompasu na iPhone jest bardzo proste, ponieważ wykorzystamy do tego celu domyślną aplikację “Kompas”. W tym celu:

kompas w iphone
 1. Przeciągnij ekran do dołu,
 2. Wpisz “Kompas” w polu “Szukaj”,
 3. Uruchom aplikację,

Jeśli nie zostaniesz poproszony o kalibrację czujnika, możesz zacząć korzystać z aplikacji. Niezależnie od orientacji telefonu, powinien on wskazywać biegun północny oraz kilka innych informacji jak np.:

 • orientacja pionowa,
 • orientacja pozioma,
 • aktualne położenie geograficzne, 
 • wysokość nad poziomem morza,

Jak uruchomić kompas na Androidzie?

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadki telefonu marki Apple, ponieważ Android nie posiada domyślnej aplikacji kompasu. Konieczne będzie skorzystanie ze sklepu i pobranie jednej z darmowych aplikacji. W tym celu:

kompas w telefonie android
 1. Uruchom “Sklep Play”,
 2. Wyszukaj “Kompas” w polu “Szukaj”,
 3. Wybierz aplikację “Tylko kompas”,
 4. Kliknij “Zainstaluj”,
kompas w telefonie android
 1. Następnie poczekaj na pobranie i zainstalowanie aplikacji, a następnie kliknij “Otwórz”,
 2. Po uruchomieniu zaakceptuj używanie usług lokalizacyjnych klikając “Allow Access”,
 3. Potwierdź klikając “Zezwalaj tylko podczas używania aplikacji”,

Aplikacja jest gotowa do użycia. Oprócz północy magnetycznej, aplikacja wyświetli Ci dodatkowe informacje:

 • godzina wschodu słońca,
 • godzina zachodu słońca,
 • wysokość nad poziomem morza,
 • adres wraz z kodem pocztowym,
 • lokalizacja geograficzna,

Jak skalibrować kompas na iPhonie?

Zanim przystąpisz do realizacji kalibracji kompasu, upewnij się, że telefon nie jest w pobliżu innych urządzeń zaburzających pole magnetyczne (komputer, wentylator elektryczny, router WiFi i inne urządzenia). Jeśli nie, wykonaj poniższą instrukcję:

 1. Otwórz aplikację “Kompas”,
 2. Trzymaj telefon możliwie płasko, a następnie wykonaj obrót telefonem o 360 stopni. 

Tak! To takie proste. Kalibracja wykonana pomyślnie i możesz używać aplikację z większą dokładnością.  

Jak skalibrować kompas w telefonie Android?

Zanim przystąpisz do realizacji kalibracji kompasu, upewnij się, że telefon nie jest w pobliżu innych urządzeń zaburzających pole magnetyczne (komputer, wentylator elektryczny, router WiFi i inne urządzenia). Jeśli nie, wykonaj poniższą instrukcję:

 1. Otwórz aplikację “Telefon”,
 2. Wpisz kombinację “*#0*#”,
 3. Wybierz “Sensor”,
 4. Przejdź do sekcji “Magnetic Sensor”,
 5. Wykonaj obrót telefonem o 720 stopni, czyli dwa razy. 

Teraz Twój telefon jest gotowy do użycia aplikacji kompas. 

Jak posługiwać się cyfrowym kompasem w telefonie?

Pamiętaj o tym, że zasada posługiwania się tradycyjnym kompasem i cyfrowym jest dokładnie taka sama. Oto cenne informacje:

Podstawowym elementem kompasu jest igła magnetyczna, a jej koniec wskazuje kierunek północny. Należy przy tym podkreślić, iż jest to biegun magnetyczny, nie geograficzny, choć w warunkach Polski ma to małe znaczenie. 

 1. Zlokalizuj własne położenie na mapie,
 2. Połóż na mapie kompas tak, aby środek tarczy znalazł się w punkcie gdzie jesteś, a igła wyznaczała północ.  
 3. Określ kierunek, który należy wybrać, aby dotrzeć do wybranego punktu (ilość stopni). To właśnie azymut Twojego marszu. Od tej chwili możesz wędrować pilnując kierunku marszu. 

Oczywiście sprawa jest ułatwiona w przypadku, gdy kompas w telefonie posiada zintegrowaną mapę, a taką możliwość właśnie masz korzystając z dodatkowej aplikacji! 

Jakie są inne aplikacje na telefon z systemem Android?

Każda aplikacja może posiadać mniej lub bardziej rozbudowane funkcje oraz mniej lub bardziej przyjemny interfejs. Do samego korzystania z kompasu możesz użyć jakiejkolwiek aplikacji, gdyż będą one prawdopodobnie tak samo dokładne. Jedyna różnica w nich, to zastosowanie różnych dopuszczalnych norm odchyleń od realnego wyniku. Polecane i bezpieczne aplikacje, to:

 1. Tylko kompas  – bardzo przejrzysty i prosty interfejs z dodatkowymi funkcjami. Przydatna aplikacja zwłaszcza podczas górskich wędrówek.
 2. Mapy kompasu – kompas kierunkowy – zawiera standardowy kompas, kompas na mapie, a także funkcja obliczania danego obszaru, czy udostępnienie lokalizacji.
 3. Inteligentne kompas dla android – kompas do wędrówek, kompas na mapie, kompas na mapie z satelity, informacje na temat lokalizacji, pogoda dla lokalizacji i mapa GPS.
 4. Compass R.Apps – kompas z bardzo prostym interfejsem z czarnym tłem, poziomicą i lokalizacją geograficzną.

Jeśli uważasz, że brakuje w tym artykule cennych informacji, zachęcamy do napisania komentarzy. 

5/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz