Jak użyć telefonu jako linijka i miarka? Online + APP

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

linijka w telefonie online

Dzisiaj każdy wydaje się wręcz przylepiony do swojego smartfona spędzając każdą wolną chwilę na mediach społecznościowych, grach, komunikacji i w innych aplikacjach. Jednak smartfony to nie tylko rozrywka i mogą pomóc nam wykonywać także te przyziemne zadania. I to jest całkiem zaskakujące, ile razy w ciągu dnia potrzebujemy coś zmierzyć. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zmierzyć wzrost swojego dziecka, rozmiar swojej stopy albo sprawdzić, czy jakiś przedmiot zmieści się do pudełka, możesz to zrobić wykorzystując swój smartfon! Zarówno Android jak i iOS umożliwia mierzenie przedmiotów za pomocą aparatu, a także obliczenia jego powierzchni. Wykorzystuje do tego rozszerzoną rzeczywistość oraz liczne czujniki. 

Jak działa linijka / miarka w telefonie i czy jest dokładna?

Korzystanie z aplikacji zamieniających Twój telefon w urządzenie pomiarowe jest bardzo proste. Jednak zanim zaczniemy omawiać krok po kroku jak z nich skorzystać, warto podkreślić ograniczenia takich aplikacji. 

Bez względu na to, jak dobry jest telefon oraz jak inteligentna jest aplikacja, nie zapewni 100% dokładności. Z drugiej strony nie możemy także stwierdzić, iż do niczego się nie nadaje, ponieważ tak nie jest. Dlatego najlepiej posłużyć się konkretnym przykładem. iPhone 12 Pro z wbudowanym skanerem LiDAR  w większości przypadków posiada dokładność wynoszącą nieco ponad 95%. Dokładność pomiarów zależy od wielu czynników takich jak np. kąt, odległość, czy oświetlenie.   

Większość aplikacji pomiarowych, w tym Apple Measure (Miarka), nie jest przeznaczonych do precyzyjnych pomiarów i nie mogą stanowić zamiennika profesjonalnych narzędzi jak np. miarka, czy laser. Technologia jednak nieustannie się rozwija, więc może wkrótce doczekamy się rozwiązania tego problemu, a nasz telefon będzie spełniać jeszcze więcej funkcji.  

Jeśli zatem potrzebujesz dokładnych pomiarów do pracy lub projektu, stanowczo lepszym rozwiązaniem jest miara laserowa z łącznością Bluetooth lub tradycyjna linijka/miarka. Jeśli potrzebujesz jedynie przybliżonych wartości, aplikacja świetnie się nada.

Jak używać iPhone’a jako linijki?

Po zainstalowaniu systemu iOS 12 zauważysz nową aplikację Apple o nazwie “Miarka”, którą możesz używać do określania wymiarów otaczających Cię przedmiotów oraz ich powierzchni. Ta aplikacja wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość oraz wiele czujników Twojego aparatu. Im bardziej zaawansowany model, tym większa precyzja pomiarów. Model iPhone 12 Pro otrzymał skaner LiDAR, który sprawia, że aplikacja jest jeszcze bardziej dokładna. 

Następnym razem, gdy będziesz potrzebować przybliżonego pomiaru, zamiast spędzać 10 minut na przeszukiwaniu całego mieszkania w poszukiwaniu miarki lub linijki, po prostu weź swój telefon. Jak włączyć linijkę na iPhonie?

linijka miarka w telefonie
  1. Otwórz aplikację “Miarka”. Po uruchomieniu aplikacja Measure będzie wyglądać podobnie do aplikacji Aparat, dlatego, że używa aparatu telefonu do mierzenia. Za każdym razem kiedy otworzyć aplikację, poprosi Cię ona o poruszanie telefonem, aby przeanalizować dany obszar. Kiedy skierujesz aparat na obiekt, zobaczysz tę białą kropkę. 
  2. Ustaw punkt początkowy. Nie musisz trzymać całego obiektu lub osoby w kadrze, aby go zmierzyć, choć w ten sposób aplikacja może zrobić to automatycznie. Możesz podejść tak blisko jak potrzebujesz, a gdy kropka znajdzie się we właściwym miejscu, dotknij ikony +, aby ustawić punkt początkowy. Zobaczysz rozciągającą się miarkę od punktu początkowego wraz z długością.
  3. Ustaw punkt końcowy. Teraz przesuń kropeczkę na drugi koniec mierzonego elementu i ponownie dotknij ikony +, aby dodać punkt końcowy. Dopóki jego nie ustawisz, będziesz widzieć przerywaną linię rozciągającą się od punktu początkowego. Jeśli coś zepsujesz, możesz cofnąć klikając ikonkę “Cofnij” lub przesunąć kropkę palcem w inne miejsce.
  4. Zmierz drugi bok. Kontynuuj mierzenie z drugiej strony, stawiając kropkę po drugiej stronie, a następnie przeciągnięcie jej do istniejącego już boku. 
  5. Zapisz pomiar. Jeśli potrzebujesz zachować pomiar, możesz wykonać zdjęcie klikając w biały przycisk na ekranie. 
miarka iphone

Uwaga! Jeśli przedmiot będzie mieścić się w polu widzenia aparatu, aplikacja sama zmierzy wymiary, a także obliczy pole powstałej figury.  

Linijka na telefonie z Androidem

Najbliższym odpowiednikiem Apple Measure (Miarka) na Androida była własna aplikacja od Google, ale została usunięta ze Sklepu Play w 2021 roku. Prawdopodobnie z powodu negatywnych opinii użytkowników. Z racji tego, że mówimy o Androidzie, więc jest oczywistym, że wciąż istnieje mnóstwo innych alternatywnych aplikacji do dokonywania pomiarów długości na swoim telefonie. Oto kilka dobrych wyborów:

Poziomica – Miernik Kąta

Aplikacja Poziomica – Miernik Kąta to rozwiązanie, które posiada wiele funkcjonalności, a mianowicie – linijkę, miarkę, poziomicę oraz miernik kątów. To zestaw bardziej zaawansowany niż aplikacja Miarka od Apple. 

Ruler

Aplikacja Ruler oferuje linijkę z bardzo dokładnym odwzorowaniem długości oraz konwersję jednostek na cale, centymetry, milimetry. Potrafi obliczać obszary i skutecznie mierzy mniejsze przedmioty.

ImageMeter – miara fotograficzna

Jeśli poważnie myślisz o dokonywaniu pomiarów, ImageMeter współpracuje z szeroką gamą urządzeń pomiarowych z łącznością Bluetooth. Aplikacja zawiera zbiór narzędzi do tworzenia adnotacji i rysowania oraz ułatwia eksportowanie pomiarów do użycia w innych aplikacjach. To z pewnością narzędzie, które spodoba się projektantom.

Linijka online na stronie internetowej?

linijka online

Ostatnim rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej ze stron internetowych, które wyświetlą na Twoim ekranie miarkę, czyli taka linijka ekranowa. Linijka online służy zatem do przystawienia przedmiotu do ekranu i porównanie długości.

Co ważne, strona wykrywa rozdzielczość ekranu i jest w stanie dostosować w ten sposób wyświetlane długości, aby były poprawne. Można z niej korzystać w dowolnym miejscu z dostępem do Internetu, a im większy ekran, tym większy przedmiot możemy zmierzyć. 

Przykład stron oferujących linijkę online, to:

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz