Jak używać kontroler PS5 na komputerze?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

kontroler ps5 na komputer

Jeśli chcesz używać kontroler PS5 na komputerze do grania w swoje ulubione gry, to jest to stosunkowo łatwe. Kontroler PS5 DualSense jest bardzo wygodny w trzymaniu i są gry na komputer, które są dużo łatwiejsze przy użyciu dodatkowych kontrolerów. 


Kilka ważnych informacji

Kontroler działa zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo jeśli Twój komputer obsługuje technologię Bluetooth. Jeśli chcesz podłączyć się przewodowo, będziesz potrzebować przewodu USB-C na USB-A.

Jeśli używasz kontroler PS5 na komputerze to pamiętaj, że wyzwalacze adaptacyjne i sprzężenie zwrotne nie będą używane podczas gry. Niektóre gry wyświetlają jednak prawidłowe podpowiedzi dotyczące przycisków PlayStation i umożliwiają automatyczną konfigurację. 

Steam niedawno otrzymał małą aktualizację, która pozwala graczom dostosować światło LED kontrolera DualSense, co dodaje dodatkowe funkcje. Możesz ją włączyć, wyłączyć lub podświetlić, ale tylko wtedy, gdy podłączonych jest wiele kontrolerów.  

Zwróć także uwagę na to, że gniazdo audio znajdujące się w kontrolerze nie jest obsługiwane na komputerze, więc musisz podłączyć słuchawki bezpośrednio do komputera lub użyć bezprzewodowych.


Jak używać kontroler PS5 na Steam?

Najpopularniejszy sklep z grami na PC – Steam, umożliwia korzystanie z kontrolera PS5 DualSense na komputerze do obsługi zarówno programu jak i gier uruchamianych przez niego. 

  1. Otwórz Steam
  2. Przejdź do lewego górnego rogu i kliknij “Steam”
  3. Przejdź do “Ustawienia” > “Kontroler” > “Ogólne ustawienia kontrolera”
  4. Podłącz swój DualSense za pomocą kabla lub bezprzewodowo
  5. Po podłączeniu Steam pokaże, że masz podłączony kontroler i poprosi o skonfigurowanie go. Jeśli nie, kliknij urządzenie i wybierz „Zdefiniuj układ”.

W tym miejscu możesz mapować przyciski według własnego uznania. Na przykład touchpad może być mapowany jako przycisk, ale upewnij się, że wyzwalacze (przyciski R2 i L2) są odwzorowane jako wejście analogowe, a nie jako przycisk. 

Kiedy skończysz zapisz i nazwij urządzenie (prawdopodobnie najłatwiej jest nazwać je PS lub DualSense). Upewnij się również, że wybrałeś kontroler PlayStation, ponieważ spowoduje to włączenie podpowiedzi przycisków PlayStation w obsługiwanych tytułach.

Na koniec w menu ustawień kontrolera włącz obsługę konfiguracji gamepada i obsługę konfiguracji PlayStation. Obok odpowiedniego pola powinien pojawić się haczyk. 

Twój kontroler od PlayStation powinien teraz działać we wszystkich twoich grach Steam.


Podłączanie kontroler PS5 do komputera przez USB

Będziesz musiał użyć kabla USB-C do USB-A, ponieważ DualSense używa portu USB typu C zamiast micro USB, jak DualShock 4. 

Wystarczy podłączyć kabel zarówno do kontrolera, jak i do komputera, a system Windows powinien go automatycznie wykryć. Jeśli Twój komputer jest wyposażony w dedykowany port USB-C, możesz również użyć kabla USB-C do USB-C. 


Podłączanie kontroler PS5 do komputera przez Bluetooth

Kontroler PS5 może łączyć się z komputerem przez Bluetooth, jeśli nie chcesz używać przewodów. Musisz się jednak upewnić, że twój komputer lub laptop ma wbudowany odbiornik Bluetooth, ale jeśli nie, to nic straconego. Możesz wybrać także tani nadajnik Bluetooth na USB, jak np. Tiny USB 2.0 Bluetooth Mini Wireless Adapter . 

Aby podłączyć kontroler PS5 DualSense przez Bluetooth, naciśnij i przytrzymaj środkowy przycisk PS i przycisk Utwórz przez trzy sekundy, aż pasek świetlny na środku kontrolera zacznie migać.

Następnie musisz otworzyć ustawienia Bluetooth na swoim komputerze. W systemie Windows 10 kliknij ikonę “dymka” na pasku zadań znajdującym się w prawym dolnym rogu ekranu. Otworzy się Centrum akcji, więc kliknij „Bluetooth”, a następnie wybierz „Kontroler bezprzewodowy”. 

Jeśli zostaniesz poproszony o wprowadzenie kodu pary, wpisz 0000. Kontroler PS5 DualSense powinien być teraz połączony przez Bluetooth z komputerem. Nigdy więcej przewodów!

4.9/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz