Jak wybrać dobrego adwokata?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

jak wybrać dobrego adwokata?

Wybór najlepszego adwokata nie jest łatwym zadaniem. W mieście funkcjonuje wiele kancelarii, z których z całą pewnością niejedna jest warta polecenia. Jednak większość klientów prawników to osoby niekoniecznie doświadczone i posiadające odpowiednią wiedzę, by wybrać adwokata, który najlepiej będzie reprezentował ich interesy. Jak więc wybrać dobrego adwokata?

Dobry adwokat – przede wszystkim specjalizacje

Zawód prawnika jest pod pewnym względem podobny do zawodu lekarza. Wiedza, którą trzeba zdobyć, jest tak ogromna i rozległa, że w praktyce żaden człowiek nie może jej posiąść. Dlatego też w pewnym momencie konieczna stała się specjalizacja. Istnieją różne rodzaje prawa i różne, związane z nimi sprawy. Warto też w tym miejscu zaznaczyć, że przepisy prawa ciągle się zmieniają, a w niektórych jego obszarach zmiany te następują w bardzo dużym tempie. Konieczność specjalizacji wynika więc w dużej mierze również z konieczności trzymania ręki na pulsie, co bez wąskiej specjalizacji czasem nie jest możliwe. Niektórzy adwokaci specjalizują się na przykład tylko w sprawach karnych i mają odpowiednią, szczegółową wiedzę, by jak najlepiej bronić w sądzie swoich klientów.

Inni wybierają rozwijanie swoich umiejętności w innych dziedzinach i zajmują się przede wszystkim sprawami spadkowymi, rodzinnymi, finansowymi, skarbowymi i wieloma innymi. Dlatego też szukając adwokata dla siebie, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakiej specjalizacji prawnik sprawdzi się w danej sprawie najlepiej i zawęzić swoje poszukiwania do osób zajmujących się właśnie tą dziedziną.

Dogłębna znajomość konkretnego rodzaju prawa jest w dzisiejszych czasach, w których w ciągle zmieniającym się gąszczu przepisów może być ciężko się odnaleźć, kwestią kluczową dla znalezienia rozwiązań, które pozwolą wygrać sprawę przed sądem. Należy też pamiętać, że w dużych miastach funkcjonują nie tylko poszczególni prawnicy, ale również całe, duże kancelarie adwokackie, które specjalizują się w tylko pewnych, konkretnych zagadnieniach, choć oczywiście większość zrzesza specjalistów z różnych dziedzin.

Renoma kancelarii adwokackiej jest ważna

Ogromne znaczenie ma również renoma kancelarii adwokackiej, która nas interesuje. W duże mierze przekłada się ona na kontakty pracujących w niej prawników i możliwości załatwienia wielu spraw. Trzeba wiedzieć, że w sprawach sądowych wiele kwestii może zostać załatwionych poza kulisami. Tak na przykład możliwości zawarcia ugody, czy też podobne rozwiązania bardzo często dyskutowane są pomiędzy prawnikami reprezentującymi strony sprawy i orzekającym w niej sędzią w bezpośredniej rozmowie. A w takich rozmowach wiele zależy nie tylko od tego, co z merytorycznej strony ma do powiedzenia nasz adwokat, ale również od tego, jaką pozycję zajmuje w lokalnym środowisku prawniczym. Niezależnie od tego, jak ocenia się to zjawisko, wybór adwokata dla siebie powinien uwzględniać również więc jego renomę, a zatem i możliwości nawiązania kontaktu z innymi prawnikami, co może w dużym stopniu przekładać się na to, jak załatwiona zostanie dana sprawa.

Warto zapytać o opinię innych

W poszukiwaniu adwokata dla siebie warto również zapoznać się z opiniami innych klientów o poszczególnych kancelariach i konkretnych prawnikach. W obecnych czasach, w których dostęp do Internetu jest powszechny i oczywisty, internetowa obecność jest warunkiem koniecznym do tego, by kancelaria mogła uzyskać klientów. Z drugiej strony sprytnie napisana reklama coraz częściej zastępuje rzetelną informację, co w dużej mierze utrudnia osobom nieobeznanym znalezienie dobrego prawnika dla siebie. Powszechny dostęp do sieci sprawia jednak, że wiele osób dzieli się swoimi doświadczeniami i opiniami – również dotyczącymi usług prawniczych. Dlatego przed zdecydowaniem się na współpracę z konkretnym adwokatem warto zapoznać się z opiniami na jego temat.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz