Nowości w fakturowaniu. O tych zmianach nie możesz zapomnieć!

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

fakturowanie

Rok 2021 przyniósł zmiany w procedurach wystawiania faktur. Czego dotyczą te zmiany i jak najłatwiej i najszybciej się do nich dostosować?

Fakturowanie 2021: co się zmieniło?

Zmiany w zakresie wystawiania faktur wejdą w życie 1 listopada 2021 roku. To na ten dzień ministerstwo planuje wprowadzenie przepisów, nad którymi pracuje od ponad roku. Czego dotyczą zmiany? Przypadków w których wystawiane faktury będą zawierać węższy zakres danych, niż wymaga to artykuł 106e ustawy o podatku VAT.

Zmiany dotyczą m.in:

Świadczenia usług i dostawy towarów, które są zwolnione od podatku, o których mówi art. 43 ust. 1 pkt 2–6, 8–36 oraz przepisy dotyczące art. 82 ust. 3 ustawy o podatku VAT.

Usług których świadczenie jest zwolnione od opodatkowania, o czym mówi art. 43 ust. 1 pkt 7, 37–41 ustawy o podatku VAT.

Świadczeń lub dostawy produktów i towarów, które zostały zwolnione z opodatkowania art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku VAT

Zmianom podlega też wystawianie faktur w zakresie przejazdu autostradą, gdy chodzi o jednorazowy bilet. Dotyczy to zwłaszcza klientów, którzy świadczą usługi przewozu osób, a także statkami pełnomorskimi, taborem kolejowym czy promami oraz samolotami i śmigłowcami. Zmiana dotknie też podmiotów odpowiedzialnych za kontrole i nadzór ruchu lotniczego. Zmiana nie dotyczy jedynie tych usług, które już są opodatkowane stawką zerową.

Program do fakturowania, który ułatwia pracę

Aby optymalnie dostosować firmę do zmian, konieczny jest program do fakturowania. Nie tylko pozwoli nam przystosować się do wprowadzanych zmian, ale automatycznie uwzględni wszelkie nowe przepisy. Ma też wiele innych zalet. Oprogramowanie tego typu pomaga tworzyć dokładne faktury, automatycznie śledzić klientów, przeprowadzać regularne rozliczenia i wspomagać małą firmę w procesach księgowych i podatkowych. Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu jako freelancer, czy prowadzisz dużą firmę, posiadanie skutecznego narzędzia rozliczeniowego znacznie ułatwia zwiększenie przychodów i zamknięcie sprzedaży. Zobacz szczegóły na https://www.saldeosmart.pl/firma/program-do-fakturowania.

Większość programów księgowych ma przynajmniej podstawową funkcję rozliczeniową. Jednak możesz potrzebować zaawansowanych lub wyspecjalizowanych funkcji rozliczeniowych, których większość oprogramowania księgowego może nie mieć, takich jak automatyczne rozliczanie.

Dodatkowo oprogramowanie rozliczeniowe będzie zwykle tańsze w porównaniu z oprogramowaniem księgowym. Obecnie istnieje kilka tanich programów rozliczeniowych dla firm o ograniczonych budżetach, takich jak jednoosobowe firmy i mikroprzedsiębiorstwa. Obecnie na rynku dostępne są dwa główne typy oprogramowania rozliczeniowego. Programy zainstalowane na dysku twardym komputera lub oprogramowanie zainstalowane lokalnie oraz rozliczenia za oprogramowanie dostępne w chmurze.

Oprogramowanie w chmurze oznacza, że dane są przechowywane na zdalnych serwerach i są dostępne z dowolnego komputera lub urządzenia z dostępem do Internetu, takiego jak smartfon lub tablet. Wszystkie dane, takie jak informacje o kliencie, są przechowywane online, co oznacza, że możesz uzyskać do nich dostęp online. Dane te są chronione przez szyfrowanie, co utrudnia hakerom dostęp. Przetwarzanie w chmurze oznacza również, że nie stracisz żadnych przechowywanych danych w przypadku nagłej awarii sieci komputerowej firmy.

W przeciwieństwie do oprogramowania instalowanego lokalnie, w przypadku którego twoja firma płaci jednorazową opłatę, oprogramowanie w chmurze działa jako usługa, a firmy korzystające z oprogramowania pobierają opłatę za użytkowanie w trybie dziennym, miesięcznym, rocznym lub na zasadzie płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem. Większość nowoczesnego oprogramowania rozliczeniowego jest oparta na chmurze i szybko zyskuje popularność w świecie biznesu ze względu na jego elastyczność. Możesz uzyskać dostęp do swoich faktur w dowolnym miejscu na świecie, a także zapewnić bezpieczne przechowywanie danych i miejsce na kopie zapasowe. Jeśli chodzi o lokalnie instalowane oprogramowanie rozliczeniowe, istnieje oprogramowanie, które możesz pobrać i zainstalować na swoim komputerze. Oprogramowanie rozliczeniowe instalowane lokalnie może być na dłuższą metę tańsze, ponieważ jest to opłata jednorazowa, a nie zwykła opłata za usługę. Jednak brakuje im przenośności i elastyczności oraz innych przydatnych funkcji dostępnych w oprogramowaniu rozliczeniowym opartym na chmurze.Oprogramowanie rozliczeniowe gwarantuje szybsze płatności w porównaniu z tradycyjnymi metodami rozliczeniowymi. Oczywiście im szybciej wyślesz faktury, tym szybciej otrzymasz płatności od klientów. Dzięki nowoczesnemu inteligentnemu oprogramowaniu do rozliczeń możesz po prostu zaplanować wysyłanie faktur do odpowiednich podmiotów w określonych godzinach. To z kolei pomoże ci uzyskać szybszy i niezawodny system dochodów. Oprócz tego większość programów rozliczeniowych umożliwia użytkownikowi odbieranie płatności online za pomocą usług takich jak PayPal czy Skrill, co jest znacznie szybsze niż czekanie na przelew, a także wygodniejsze dla klientów jest dokonywanie płatności. 

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz