Jak zrobić botowalny pendrive Windows 10 lub DVD?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

instalowanie windows

Windows 10 istnieje już od jakiegoś czasu, a Microsoft wprowadza szereg pożądanych i pozytywnych ulepszeń w celu coraz większej stabilności. Jeśli właśnie kupiliście komputer bez systemu lub jeszcze jakimś cudem nie zaktualizowaliście systemu z poprzedniej wersji systemu, to ten poradnik przeprowadzi Cię krok po kroku. Rozwiązań jest kilka, lecz najczestszym jest tzw. “botowalny pendrive” lub zwyczajna płyta DVD.

System Windows 10 możesz kupić w różnych formach – najtaniej dokonasz zakupu na Allegro, ale.. otrzymasz sam klucz aktywacyjny. Oznacza to, że sprzedawca nie wyśle Ci pocztą/kurierem całego pudełka z płytą lub innym nośnikiem systemu, musimy się w niego zaopatrzyć we własnym zakresie. Nie martw się jednak, nie jest to tak skomplikowane jak się wydaje.

Co będziesz potrzebować?

Z pewnością najłatwiejszą opcją do utworzenia tzw. “dysku startowego / instalacyjnego” jest USB. Poza tym dużo większe prawdopodobieństwo, że taki pendrive posiadasz. Jeśli wybór padł właśnie na tą formę, to według Microsoftu potrzebujesz dysku flash USB o pojemności co najmniej 4 GB (Niekiedy może być to niewystarczająca ilość ze względu na zablokowanie części pojemności przez ukrytą partycję), natomiast my zalecamy, aby była to pojemność większa – 8 GB. 

Należy pamiętać, że wszystko co aktualnie znajduje się na Pendrive, zostanie usunięte podczas tego procesu. Przed rozpoczęciem zalecamy skopiowanie wszystkiego co może być cenne, ponieważ stracimy to bezpowrotnie.

Alternatywnie możesz utworzyć płytę instalacyjny DVD, jeśli komputer jest zaopatrzony w nagrywarkę. W tym celu będziesz potrzebować dodatkowego programu, aby wykonać zadanie – polecamy ImgBurn, Nero lub skorzystać z programu systemowego.

Klucz produktu Windows 10 nie jest potrzebny na tym etapie i nie jest potrzebny nawet do samej instalacji. Możesz dokonać zakupu w ciągu 30 dni od instalacji, w przeciwnym wypadku będziesz używać systemu nielegalnie. Jeśli kupiliście Windowsa online, to zostanie on przesłany prawdopodobnie e-mailem, natomiast jeśli zakup dokonany był w sklepie, to znajduje się na pewno w środku pudełka. Istnieje też opcja, że komputer posiada licencję Windows 10, ale nigdzie nie możesz znaleźć etykiety z kodem produktu. Od razu należy wyjaśnić, że nie znajdziesz nigdzie takiej naklejki, teraz klucz przechowywany jest w BIOSIE, czyli na płycie głównej. W takim przypadku nie musisz posiadać go w fizycznej formie do instalacji, system aktywuje się sam.

Pobierz program instalacyjny systemu Windows 10

 Jeszcze niedawno koniecznością było operowanie na pliku .ISO – co do zasady jest to skompresowany nośnik systemu instalacyjnego. Teraz mamy narzędzie bezpośrednio od Microsoftu, które przeprowadzi nas przez większość kroków.

Jeśli pobierasz go z urządzenia z systemem Windows 7, Windows 8.1 lub Windows 10, zalecamy skorzystanie ze wspomnianego narzędzia dostępnego do ściągnięcia tutaj

Botowalny pendrive lub DVD – proces tworzenia

Po ściągnięciu programu, uruchom go i zaakceptuj regulamin. 

instalacja windows 10 usb

Teraz wybierz wersję systemu, który chcesz pobrać. Jeśli korzystasz aktualnie z komputera, na którym będziesz później system instalować, zaznacz opcję “Użyj opcji zalecanych dla tego komputera”, będziesz mieć pewność, że ściągniesz odpowiednią wersję. 

jak zrobić botowalny pendrive

Teraz należy wybrać nośnik danych, który chcemy użyć do stworzenia dysku instalacyjnego. Jeśli wybierzesz dysk USB, to wsadź pendrive do komputera, zaznacz opcję i przejdź dalej. Jeżeli chcesz nagrać płytę, to wybierz opcję “Plik .ISO”, a następnie określ miejsce, w którym go zapiszesz.

botowalny pendrive windows 10

Kreator teraz przeprowadzi Cię przez proces ściągania pliku instalacyjnego i tworzenia botowalnego pendrive’a – jeśli wybrałeś tę opcję.  

usb4

Aby stworzyć dysk instalacyjny na płycie DVD. Uruchom wybrany przez Ciebie program. Wybierz opcję nagrywania płyty z “obrazu” i zawsze wybieraj najniższe prędkości nagrywania. Jako źródło nagrywania przeciągnij pobrany przez program plik ISO. Pamiętaj, że ten proces może zająć trochę czasu.  

Instalacja systemu Windows

Zadaniem dysku instalacyjnego jest stworzenie także pliku boot, który będzie odpowiedzialny za to, żeby komputer uruchomił się nie z dysku twardego jak zwykle, a właśnie z USB lub płyty DVD. Dzięki temu uzyskujemy tzw. botowalny pendrive, czy też DVD.

Spróbuj zrestartować komputer i sprawdź, czy włączy się ekran instalacji. Jeśli nie, to podczas włączania naciśnij klawisz “F12” lub “F2” lub “delete”, gdy pojawi się logo producenta. Powinno się włączyć tzw. “boot menu”, czyli okienko, w którym możemy wybrać z czego komputer ma zostać wystartowany. 

Tworzenie partycji

Teraz widzimy światełko na końcu tunelu, ale jest jeszcze kilka ważnych kroków do przejścia. Po załadowaniu instalatora systemu Windows 10 wybierz język i kliknij „Zainstaluj teraz”. Po zaakceptowaniu umowy licencyjnej zostanie wyświetlony ekran, na którym można uaktualnić lub przeprowadzić instalację niestandardową. 

Jeśli korzystasz z nowego komputera i chcesz czystej instalacji, kliknij opcję niestandardową. Następny ekran pokaże Twoje partycje – wybierz dysk, na którym ma być zainstalowany system. Nowy komputer bez zainstalowanego systemu operacyjnego powinien nie posiadać żadnej partycji. „Nieprzydzielone miejsce” określa jak dużą partycję możemy stworzyć, jest to po prostu wolne miejsce na dysku. Wystarczy, że klikniesz utwórz partycję i klikniesz przycisk Dalej. W innym przypadku należy usunąć partycję i utworzyć ją na nowo.

Konfiguracja, Aktywacja

Odtąd wszystko wystarczy przejść według konfiguratora. Windows zacznie kopiować pliki od nowa i może kilka razy uruchomić się ponownie. Następnie zostaniesz poprowadzony przez kilka ekranów, na których możesz dostosować ustawienia, założyć konto i zalogować się przy użyciu konta Microsoft.

Po przeprowadzeniu procesu instalacji może pojawić się wiadomość z prośbą o wprowadzenie klucza produktu, aby aktywować system Windows. Masz 30 dni na korzystanie z wersji próbnej, potem staje się to nielegalne. Zakup klucz i aktywuj system! 

Pamiętaj! Botowalny pendrive Windows 10 to najszybszy sposób na instalację systemu operacyjnego. Jeśli posiadasz jakiekolwiek pytania, napisz komentarz – chętnie pomożemy!

5/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz