Jakie ubezpieczenie warto mieć w Niemczech?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

ubezpieczenie

Niemcy to destynacja często wybierana przez Polaków z różnych powodów – turystycznych, zarobkowych oraz prywatnych. Podczas odwiedzania zachodnich sąsiadów warto zainteresować się tematem ubezpieczeń, które są dostępne również dla obcokrajowców. W jakie ubezpieczenia warto zainwestować, jeśli decydujesz się na pobyt w Niemczech?

Ubezpieczenia w Niemczech

Kwestią ubezpieczeń w Niemczech powinni szczególnie zainteresować się przedsiębiorcy oraz osoby, które pracują w sposób legalny w tym kraju. Warto być świadomym tego, że u zachodnich sąsiadów Polski istnieje szereg świadczeń, z których mogą korzystać nie tylko obywatele, ale również emigranci zarobkowi. Każde z wymienionych niżej ubezpieczeń charakteryzuje co innego i opisują je różne zasady. Inwestycja w tego typu zabezpieczenie to odpowiedzialna decyzja, która często jest nie tylko obowiązkowa, ale również w wielu przypadkach kosztowna. Dzięki pomocy polskiego biura w Niemczech uzyskasz porady, na które z ubezpieczeń warto się zdecydować i dlaczego. Firmy tego typu wyróżnia indywidualne podejście do każdego klienta oraz profesjonalna obsługa.

Ubezpieczenie zdrowotne

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe dla każdej osoby mieszkającej na terenie Niemiec. Dotyczy to nawet osób, które ubiegają się o wizę na krótkotrwały pobyt – brak tego typu zabezpieczenia uniemożliwia uzyskanie pozwolenia na przebywanie w kraju. W Niemczech istnieje podział ubezpieczenia zdrowotnego na prywatne kasy chorych oraz ustawowe kasy chorych. Od czego zależy konkretna wielkość składki na ubezpieczenie zdrowotne? Ta kwota jest uzależniona od dochodów konkretnej osoby. Podstawową wartością jest łączny dochód brutto, od którego wyliczana jest ujednolicona stawka składki. Procent składki jest równo rozkładany pomiędzy pracodawcę, a pracownika. Warto pamiętać, że ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą być również objęte dzieci oraz współmałżonek w ramach bezpłatnego ubezpieczenia rodzinnego.

Ubezpieczenie wypadkowe

Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się nie tylko w pracy, ale również w trakcie spędzania czasu wolnego. Dlatego inwestycją w ubezpieczenie wypadkowe powinni zainteresować się nie tylko pracodawcy, ale również osoby prywatne. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które jest dodatkowo opłacane, zapewnia wsparcie finansowe. Może się ono szczególnie przydać w momencie, gdy wypadek spowodował inwalidztwo i konieczny będzie remont domu lub mieszkania, tak aby przystosować przestrzeń do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Dlatego prywatne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków opłaca się każdemu, również w przypadku dzieci i młodzieży.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to kolejne ważne zabezpieczenie, które przyda się każdej osobie przebywającej w Niemczech. Koszty związane z likwidacją szkody mogą osiągać zawrotne kwoty, dlatego tak istotne jest wykupienie ubezpieczenia OC. W przypadku braku takiego zabezpieczenia, osoba jest zobowiązania do zapłacenia należności z własnej kieszeni.

Oceń post

Dodaj komentarz