Informacyjne

Logo Mercedes – skąd się wzięło i jaka jest jego historia?

Słynne logo Mercedes-Benz na nowych i używanych pojazdach jest rozpoznawane na całym świecie jako symbol luksusu i wyrafinowania, ale co dokładnie oznacza Gwiazda Trójramienna? Jeśli jesteście ciekawi to koniecznie przeczytajcie artykuł pt. “Logo Mercedes – skąd się wzięło i jaka jest jego historia?”

Krótka historia o firmie Mercedes-Benz

Mercedes-Benz został stworzony przez dwóch wizjonerów, których połączyła pasja do inżynierii i mechaniki: Karl Benz i Gottlieb Daimler. Zanim prawie sto lat temu założyli firmę Mercedes-Benz, obaj mężczyźni udowodnili swoją pomysłowość własnymi wynalazkami. W 1886 roku Karl Benz zbudował swój pierwszy zmotoryzowany trójkołowiec, a kilka lat później Gottlieb Daimler stworzył powóz bezkonny.

Karl Benz założył firmę Benz & Cie., a Gottlieb Daimler założył DMG niedługo po ich pierwszych wynalazkach. W 1900 roku samochód „Mercedes” został opracowany przez DMG, ale marka doświadczyła przestoju, gdy wybuchła wojna w Niemczech, ponieważ uniemożliwia ona kierowcom dostęp do benzyny. W roku 1926, DMG i Benz & Cie. połączyły się w Daimler-Benz.

W 1927 roku wyprodukowano około 7000 samochodów Mercedes-Benz i okazało się, że jest to opłacalna fuzja. Mercedes-Benz W15 pojawił się trzy lata później i szybko stał się jednym z najbardziej pożądanych pojazdów na rynku. 

Logo Mercedes-Benz Jakie znacznie ma trójramienna gwiazda?

Początkowym pomysłem synów Gottlieba Daimlerów, Paula i Adolfa Daimlerów logo Mercedes było złotą gwiazdą. Inspiracją do stworzenia tego projektu był symbol używany przez ich ojca do oznaczania rodzinnych pocztówek. Wraz z ewolucją Mercedes logo zostało zmienione i ostatecznie stało się białą gwiazdą pośrodku grubej okrągłej ramki z detalami na krawędziach.

Dziś srebrne kółko z trójramienną gwiazdą pośrodku jest teraz rozpoznawane jako logo Mercedes. Chociaż znaczenie logo było zakorzenione w rodzinie, teraz zaczęło reprezentować siłę i powszechność silników Daimlera na lądzie, morzu i w powietrzu. Trójramienna Gwiazda jest teraz dumnie prezentowana w nowych pojazdach Mercedes-Benz wokół Rancho Cucamonga i Fontany jako ozdoba na masce lub pieczątka osadzona w grillu.

Logo Mercedesa dzięki swojej uderzającej prostocie, przejrzystości i spójności jest bardzo łatwe do zapamiętania i rozpoznania. Najczęstsze kolory, które zobaczysz w logo Mercedesa to czarny i srebrny. Kolor srebrny oznacza wyrafinowanie, kreatywność i doskonałość, podczas gdy kolor czarny oznacza elegancję, integralność i czystość. Obecnie stał się jednym z najpopularniejszych, uwielbianych i natychmiast rozpoznawalnych logo na świecie.

Ewolucja logo Mercedesa

Historia zmian wyglądu logo Mercedesa na przestrzeni ponad 100 lat jest dość długa. Obrazuje to poniższe porównanie.

logo mercedes 1902

Rok 1902

logo mercedes 1909

Rok 1909

logo mercedes 1909-2

Rok 1909

logo mercedes 1916

Rok 1916

logo mercedes 1926

Rok 1926

logo mercedes 2008

Rok 2008

logo mercedes 2009

Rok 2009

logo mercedes aktualne

Aktualne logo Mercedesa

Nazwa Mercedes

Na pewno zastanawiacie się skąd tak naprawdę wzięła się nazwa Mercedes. Wiele osób myśli, że jest ona związana z córką austriackiego honorowego wicekonsula z Monako, jednak wręcz przeciwnie. Emil Jellinek zakupił jeden z samochodów Daimlera, które wzbudziło ogromne zainteresowanie wsród innych osób, dlatego też zamówił kolejne egzemplarze, które sprzedawał z zyskiem. W taki oto sposób zainteresował się biznesem i rozpoczął zamawianie kolejnych samochodów przy czym zastrzegł sobie, że chce mieć monopol (chce być jednym sprzedającym) we Francji, Belgii, Austo-Węgrzech oraz Ameryce. Dodatkowo koniecznie chciał je sprzedawać pod nazwą Mercedes, ze względu na imię jego córki – Mercedes.

Kto jest właścicielem Mercedesa?

Mercedes-Benz Corporation jest częścią Daimler AG — wielkiego niemieckiego producenta samochodów. Nic dziwnego, że Daimler AG wyrobił sobie reputację w projektowaniu i budowaniu ekskluzywnych pojazdów. Daimler AG jest właścicielem Mercedes-Benz od 1926 roku, kiedy marka przeszła na „Daimler-Benz”. Obecnie siedziba firmy znajduje się w Stuttgarcie w Badenii-Wirtembergii w Niemczech.

5/5 - (1 vote)

Mikołaj Mikiciuk

Absolwent kierunków Finanse i Rachunkowość, Zarządzanie Marketingiem oraz Innowacyjne Zarządzanie Marką na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Zawodowo zajmuje się rozwojem małych i średnich firm opracowując i wprowadzając nowe strategie marketingowe oraz sprzedażowe.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button

Wyłącz Adblocka, daj zarobić ;(

Udostępniamy wartościowe informacje kompletnie za darmo. Prosimy Cię jednak o wyłączenie Adblocka, a obiecujemy, że reklamy nie naruszą Twojej prywatności ani komfortu przeglądania strony.