Monitoring CCTV – najskuteczniejsza forma telewizji przemysłowej

Mikołaj Mikiciuk

monitoring cctv

Monitoring Closed Circuit Television (CCTV) jest nieodzownym elementem systemu ochrony różnych obiektów, począwszy od placówek użytku publicznego przez zakłady przemysłowe, a skończywszy na prywatnych posesjach. Dowiedz się, na jakich zasadach działa monitoring CCTV, jakie daje możliwości oraz dlaczego nie obejdzie się dzisiaj bez niego żaden system ochrony nieruchomości.

Co rozumiemy poprzez monitoring CCTV

Monitoring CCTV jest złożonym systemem nadzoru wideo, dzięki któremu możliwe jest bieżące obserwowanie zdarzeń, które dzieją się w zasięgu kamer, na skomunikowanych z nimi za pomocą kabli lub drogą bezprzewodową monitorami. Telewizja przemysłowa CCTV może być na tyle rozbudowanym systemem, że umożliwia monitorowanie nie tylko pojedynczych obiektów, ale także większych przestrzeni, takich jak lotniska czy nawet przestrzeń miejska.

Jak wykorzystać monitoring CCTV?

W zasięgu kamer, wchodzących w skład systemu monitoringu CCTV, może znaleźć się nie tylko przestrzeń, z której korzystają ludzie, ale również urządzenia mechaniczne i elektryczne, które stanowią o funkcjonowaniu i bezpieczeństwie danego obiektu, np. mechanizmy windy czy ruchomych schodów. Korzystając z systemu CCTV, możesz:

  • rozpoznać sprawcę zdarzenia;
  • odtworzyć przebieg zdarzeń, które miały miejsce w zasięgu kamer CCTV;
  • wezwać pomoc w razie konieczności interwencji;
  • zlecić interwencję techniczną w razie wystąpienia usterki maszyn;
  • wykrywać wszelkie nieprawidłowości, jakie zachodzą w danym obiekcie.

Monitoring CCTV podnosi bezpieczeństwo nie tylko w obliczu celowych działań, takich jak włamania czy kradzieże, ale również okazuje się nieoceniony w sytuacjach zagrożenia, np. pożarem, gdyż daje możliwość natychmiastowego wezwania służb oraz zarządzenia ewakuacji.

Przewodowy lub bezprzewodowy monitoring CCTV

Obecna technologia umożliwia bezproblemową budowę bezprzewodowego systemu monitoringu CCTV, składającego się z kamer IP. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w kontekście istniejących już budynków, ponieważ skuteczne ukrycie okablowania wymagałoby inwazyjnych czynności remontowych.

Monitoring bezprzewodowy jest dzisiaj pozbawiony zakłóceń, jakie występowały w momencie korzystania z przesyłu radiowego. Sieć LTE daje znacznie lepsze efekty w przesyle obrazu z kamer do monitorów oraz urządzeń rejestrujących.

Kamery IP umożliwiają też przesył obrazu do miejsc oddalonych, np. do siedziby firmy ochroniarskiej, która może zareagować w momencie zagrożenia, a pod nieobecność właściciela posesji. Stąd też monitoring CCTV coraz chętniej wybierany jest do ochrony prywatnych domów.

Funkcje nowoczesnych systemów monitoringu CCTV?

Cyfrowy monitoring CCTV daje naprawdę duże możliwości w kontekście ochrony obiektu. Oprócz rejestrowania obrazu posiada również takie funkcje, jak wykrywanie ruchu czy opcja powiadamiania o niebezpieczeństwie. Dzięki możliwości skompilowania PC pozwala na kompresję i przechowywania dużej ilości danych.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz