O czym pamiętać aranżując ogród?

Artykuł zewnętrzny

Updated on:

ogród

Każdy chce, by jego ogród wyglądał pięknie i był wyjątkowy. To bardzo trudne wyzwanie, nawet dla tych, którzy znają się na ogrodnictwie. Aranżacja ogrodów wymaga nie tylko wiedzy, ale także uwzględnienia potrzeb i upodobań użytkowników.

Od czego zacząć aranżację ogrodu?

Aranżacja ogrodu to proces długofalowy, niektórzy twierdzą, że nigdy się nie kończy. I jest w tym sporo prawdy, bo w trakcie jego użytkowania okazuje się, że niektóre rośliny należy wymienić, poszerzyć funkcje ogrodu lub stworzyć nowe strefy. Najczęściej wiąże się to z dodatkowymi pracami oraz kosztami.

Sposobem na uniknięcie tych kłopotów jest wcześniejsze zaplanowanie zagospodarowania ogrodu. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego przekopywania grządek lub zmiany przebiegu ścieżek.

Dobrze przygotowany projekt ogrodu powinien uwzględniać odpowiedzi na pytania:

– komu będzie służył ogród i jakie będzie pełnił funkcje,

– ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację,

– jakie są warunki naturalne (jakość gleby, nasłonecznienie, – ukształtowanie terenu, wilgotność gleby).

Dzięki temu można przygotować plan, który będzie uwzględniał przebieg alejek, rozmieszczenie klombów, oczek wodnych, placu zabaw i wielu innych elementów. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie kilku wariantów planu i skonsultowanie ich z członkami rodziny i znajomymi. W efekcie będzie nożna wybrać najlepszy projekt.

Funkcje ogrodu

Ogród to przede wszystkim miejsce odpoczynku dla całej rodziny. Planując zagospodarowanie ogrodu koniecznie trzeba wygospodarować miejsce na beztroskie leniuchowanie i choćby niewielką aktywność fizyczną (basen, małe boisko). Jeśli w rodzinie są dzieci to warto także zaplanować dla nich miejsce do zabawy. Powinno znajdować się niedaleko strefy relaksu lub domu, tak by można było nadzorować ich zabawę.

Najlepiej odpoczywa się w miłym otoczeniu zieleni. Zapewnią ją posadzone w ogrodzie rośliny. Dobrze dobrane sprawią, że ogród stanie się dodatkowo piękną dekoracją domu.

Szczęśliwi posiadacze dużych ogrodów mogą także wygospodarować w ogrodzie część użytkową. Dzięki temu domownicy mogą cieszyć się świeżymi warzywami i owocami przez cały sezon. Warzywnik i niewielki sad powinny być zaplanowane w głębi ogrodu, by nie zaburzyć funkcji dekoracyjnej ogrodu.

Czas ma ogromne znaczenie

Nie ulega kwestii, że pielęgnacja ogrodu wymaga pracy i przede wszystkim czasu. Przed zaplanowaniem jego ostatecznego kształtu trzeba uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację.

W przypadku, gdy nie nim dysponujemy wystarczającą ilością czasu, warto postawić na rozwiązania, które ograniczają pielęgnację ogrodu do minimum. Tradycyjny trawnik wymagający systematycznego koszenia można zamienić na łąkę kwietną, którą wystarczy skosić 2 razy w sezonie. Rośliny jednoroczne i byliny lepiej jest zastąpić ozdobnymi krzewami lub drzewkami, których pielęgnacja wymaga tylko przeprowadzenia odpowiednich cięć na wiosnę i na jesień.

Dobór roślin do ogrodu

Wybierając rośliny do ogrodu trzeba kierować się dwoma kryteriami, tym co występuje w otoczeniu i tym co się nam podoba. Nie ulega kwestii, że ogród powinien być skomponowany zgodnie z otaczającą go naturą, dzięki temu będzie stanowił nie tylko jej element, ale posadzone rośliny będą doskonale rozwijać się w nowym środowisku.

Przy wyborze roślin do ogrodu trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze z nich to kwasowość gleby, którą można korygować za pomocą odpowiednio dobranych nawozów. Należy także uwzględnić dopływ światła do poszczególnych części ogrodu.

Rośliny w ogrodzie najlepiej sadzić kaskadowo, najdalej wysokie drzewa, bliżej krzewy, a potem byliny i rośliny cebulkowe. W ten sposób zapewnimy nie tylko odpowiedni dopływ światła, ale uzyskamy także interesujący efekt dekoracyjny.

Dzięki dobrze opracowanej koncepcji ogrodu można uniknąć później niepotrzebnych przeróbek oraz korekt. Urządzanie ogrodu należy zacząć od wykonania alejek, obrzeży rabat kwiatowych oraz elementów małej architektury. Ostatnim etapem jest sadzenie bylin i roślin jednorocznych.

Aranżacja ogrodów to najczęściej proces ciągły, który nigdy się nie kończy. Nie wszystkie rośliny się sprawdzą w określonych warunkach, niektóre będziemy chcieli zastąpić innymi.

Oceń post

Dodaj komentarz