Obracanie ekranu w iPhone – jak naprawić?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

obracanie ekranu iphone

Jedną z naprawdę przydatnych funkcji iPhone’a i innych urządzeń marki Apple jest automatyczny obrót ekranu w zależności od tego jak trzymasz te urządzenia. Czasem jednak, gdy próbujesz obrócić swojego iPhone’a, ekran nie chce się obrócić. Przyczyn może być wiele – od kwestii włączenia funkcji, po uszkodzenie telefonu. Przeczytaj nasz poradnik “Jak naprawić brak obracania się ekranu w iPhone” i zobacz jak łatwo to zrobić! 

Zawarte informacje w tym artykule dotyczą wszystkich modeli iPhone’a z systemem iOS 11 lub nowszym , a także iPadów z wszystkimi wersjami iPadOS.

Wyłącz blokadę obrotu ekranu iPhone’a

Banalne, lecz najczęstszym problemem z brakiem obrotu ekranu jest przypadkowe włączenie tej funkcji w menu podręcznym. Ustawienia blokady obrotu ekranu zapobiegają automatycznemu obracaniu ekranu telefonu iPhone, iPada lub iPoda touch, niezależnie od tego, jak obrócisz urządzenie. 

Sprawdzenie, czy blokada obrotu ekranu jest bardzo proste. Zobacz, czy w prawym górnym rogu ekranu, obok wskaźnika baterii, znajduje się ikona wyglądająca jak kłódka ze strzałką wokół. Jeśli widzisz tę ikonę, blokada obrotu ekranu jest włączona. W przypadku iPhone’a X, XS, XR i serii 11 tę ikonę można zobaczyć tylko w Centrum sterowania.

Jeśli ikona kłódki jest widoczna, możesz wyłączyć blokadę obracania ekranu, wykonując następujące czynności:

 • Otwórz centrum sterowania przesuwając ekran w górę od samego dołu. W przypadku iPhone’a X i nowszych modeli, przesuń palcem w dół z prawego, górnego rogu.  
 • Dotknij ikony kłódki ze strzałką wokół, aby wyłączyć blokadę obrotu. Pojawi się komunikat u góry ekranu i będzie brzmiał “Blokada orientacji pionowej: wył.”.
 • Kiedy skończysz, naciśnij przycisk Home lub przesuń palcem, aby zamknąć Centrum sterowania, a wrócisz do ekranu głównego.

Po wykonaniu tej czynności spróbuj ponownie obrócić iPhone’a. Ekran powinien obracać się automatycznie po zmianie położenia urządzenia. Jeśli tak się nie stanie, przejdź do kolejnych kroków.

Czy Twoja aplikacja obsługuje obracanie ekranu?

Warto także wspomnieć, że nie każda aplikacja obsługuje automatyczne obracanie ekranu. Jeśli używasz aplikacji, która nie obsługuje tej funkcji, nie spodziewaj się, że ekran się obróci.

Niektóre aplikacje są zaprojektowane do działania tylko w jednej orientacji. Jeśli zatem obrócisz urządzenie, a ekran się nie obraca, a blokada obrotu nie jest włączona, prawdopodobnie aplikacja jest zaprojektowana właśnie w taki sposób. 

Skorzystaj z aplikacji, która obsługuje obracanie – na przykład przeglądarkę Safari. W ten sposób potwierdź, że funkcja obracania ekranu działa.

Jeśli wystąpi problem z aplikacją, która powinna się obracać, spróbuj ją zamknąć i uruchomić ponownie. Powinno to usunąć wszelkie błędy. 

Wyłącz powiększenie wyświetlacza, aby wznowić obracanie ekranu iPhone’a

Jeśli posiadasz model z większym wyświetlaczem – iPhone 6 Plus, 6S Plus, 7 Plus , 8 Plus lub dowolny model iPhone’a Max, układ ekranu głównego automatycznie się obraca po obróceniu telefonu. Jeśli ekran główny nie obraca się w tych modelach, a blokada obrotu ekranu nie jest włączona, przyczyną może być powiększenie wyświetlacza. 

Powiększenie wyświetlacza dostosowuje ikony i tekst do większych ekranów, aby były bardziej czytelne, lecz powoduje obrót ekranu. Jeśli zatem nie możesz obrócić ekranu głównego na tych urządzeniach, wyłącz powiększenie wyświetlacza, wykonując następujące czynności:

 • Wejdź w “Ustawienia”,
 • Stuknij opcję “Ekran i jasność”,
 • Dotknij opcji “Widok”,
 • Kliknij “Standardowy”,
 • Kliknij “Zmień”,
 • Telefon uruchomi się ponownie w nowym ustawieniu powiększenia, a ekran główny będzie mógł się obracać.

Uruchom ponownie urządzenie

Szybkie i skuteczne rozwiązanie w przypadku kiedy powyższe wskazówki nie działają, jest ponowne uruchomienie urządzenia. Wyeliminujesz w ten sposób większość problemów z oprogramowaniem, gdyż te zostanie załadowane na nowo. Niekiedy aplikacje powodują nadpisanie ustawień wyświetlacza, które w wyniku błędu oprogramowania, nie są przywracane do pierwotnego stanu po wyłączeniu aplikacji.

Sprawdź, czy ta opcja będzie skuteczna w Twoim przypadku!

Uszkodzony akcelerometr w Twoim iPhonie. 

Jeśli jesteś pewien, że aplikacja, której używasz obsługuje obracanie ekranu, blokada orientacji pionowej i powiększenie wyświetlacza są wyłączone, a pomimo tego ekran nadal się nie obraca, to bardzo możliwe, że przyczyną może być sprzęt.  powiększenie wyświetlacza na urządzeniu są zdecydowanie wyłączone, ale ekran nadal się nie obraca, może to oznaczać problem ze sprzętem urządzenia.

Obracanie ekranu jest kontrolowane przez akcelerometr urządzenia, swojego rodzaju czujnik, który śledzi ruch urządzenia. Jeśli akcelerometr jest uszkodzony, nie będzie w stanie spełniać swojej funkcji i nie będzie dawać sygnału do obrócenia ekranu urządzenia. Jeśli podejrzewasz problem sprzętowy z telefonem, umów się na wizytę w serwisie.

Korzystanie z blokady obrotu ekranu na iPadzie

Podczas, gdy iPad działa pod bardzo podobnym systemem operacyjnym do iPhone’a, to jego obrót ekranu działa nieco inaczej. Po pierwsze, ekran główny we wszystkich modelach iPada może się obracać. Po drugie, w niektórych modelach funkcja blokady obrotu dostępna jest w nieco inny sposób. 

W przypadku iPada starszego niż iPad Air lub iPad mini 3: 

 • Wejdź w “Ustawienia”,
 • Wybierz opcję “Ogólne”,
 • Znajdź ustawienie o nazwie “Użyj przełącznika bocznego”,
 • Wybierz opcję, która umożliwi użycie mały przełącznika z boku (przycisk wyciszania) do sterowania blokadą obrotu.

W przypadku modelu iPad Air 2 i nowszych, możesz skorzystać z Centrum sterowania w standardowy sposób, do sterowania obrotem ekranu tak samo jak w przypadku iPhone. 

5/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz