Jak rozwiązać problem z gniazdem słuchawkowym iPhone’a?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

problem z gniazdem słuchawkowym iphone

Jeśli nie słyszysz muzyki ani rozmów telefonicznych w słuchawkach, to z pewnością pierwszą myślą jest stwierdzenie, że słuchawki się popsuły. Może tak być, lecz stanowczo częstszą przyczyną jest problem z gniazdem słuchawkowym. Oczywiście przyczyn może być jeszcze więcej, dlatego zachęcamy do przeczytania naszego poradnika “Jak rozwiązać problemy z gniazdem słuchawkowym iPhone’a”. 

Zanim udasz się do Autoryzowanego serwisu w celu naprawy, wykonaj poniższe czynności. Pomogą Ci stwierdzić, czy rzeczywiście gniazdo słuchawkowe iPhone’a jest zepsute, czy też dzieje się coś innego, co możesz naprawić samodzielnie i co najważniejsze – za darmo.

Chociaż ten artykuł dotyczy konkretnie gniazda słuchawkowego iPhone’a, wiele z tych wskazówek można zastosować również innych modeli, które nie mają gniazda słuchawkowego. Tak więc, nawet jeśli Twój iPhone nie ma gniazda słuchawkowego Jack, a Ty masz problemy ze słuchawkami być może ten artykuł zawiera rozwiązanie.

Najpierw wypróbuj inne słuchawki

Pierwszą czynnością, którą powinieneś zrobić jest potwierdzenie, że problem dotyczy w rzeczywistości gniazda słuchawkowego, a nie samych słuchawek. Niestety wymiana gniazda jest znacznie droższa niż wymiana przewodowych słuchawek na Jack. 

Najlepiej pożyczyć od kogoś sprawne słuchawki lub sprawdzić, czy w którymś pudełku od telefonu w Twoim domu nie ma standardowych słuchawek. Podłącz je do swojego iPhone’a i spróbuj włączyć muzykę, nawiązać połączenie i skorzystać z Siri (jeśli nowe słuchawki mają mikrofon). Jeśli wszystko działa poprawnie, problem dotyczy słuchawek, a nie gniazda.

Jeśli problemy nadal występują nawet w przypadku nowych słuchawek, sprawdź je na innym telefonie. Jeśli słuchawki są sprawne, to przejdź do kolejnej pozycji. 

Wyczyść gniazdo słuchawkowe

Wiele osób trzyma swoje telefony w kieszeni, które wbrew pozorom są pełne kłaczków. Mogą się one bez trudu dostać do gniazda słuchawkowego lub portu Lightning. Jeśli nagromadzi się wystarczająca ilość kłaczków lub innej substancji, może to zapchać wejście i zablokować styki między słuchawkami a gniazdem. Jeśli podejrzewasz, że problemem jest nagromadzony brud, wykonaj poniższe kroki:

 • Zajrzyj do gniazda słuchawkowego, aby sprawdzić, czy nie ma brudu. Aby uzyskać dobry wygląd, może być konieczne umieszczenie źródła światła do gniazda.
 • Jeśli widzisz brud koniecznie pozbądź się go używając sprężonego powietrza.  Sprężone powietrze nie ma wilgoci obecnej w oddechu i nie spowoduje to zwarcia w urządzeniu. 
 • Jeśli brud został upchany i nie jest możliwe jego wydmuchanie możesz użyć szczoteczki do zębów. W przeciwieństwie do igły, wykałaczki czy innych twardych narzędzi, plastikowe końcówki szczoteczki nie uszkodzą styków.

Jeśli gniazdo słuchawkowe jest czyste, ale nadal nie działa, spróbuj rozwiązać problem w oprogramowaniu zgodnie z opisem w następnej części artykułu.

Podczas czyszczenia gniazda zalecamy także wyczyścić słuchawki. Okresowe czyszczenie wydłuży ich żywotność i chroni przed przenoszeniem szkodliwych bakterii, które mogą podrażniać uszy.

Problem z gniazdem słuchawkowym? Uruchom ponownie iPhone’a!

Może się wydawać, że nie jest to związane bezpośrednio z gniazdem słuchawkowym, ale ponowne uruchomienie iPhone’a jest często kluczowym krokiem w rozwiązywaniu problemów. Dzieje się tak, ponieważ ponowne uruchomienie powoduje wyczyszczenie podręcznej pamięci iPhone’a, co może być źródłem problemu. 

Sposób ponownego uruchomienia iPhone’a zależy od modelu, który posiadasz. 

 • Przytrzymaj przycisk zasilania i przycisk zmniejszania głośności. W przypadku iPhone 6 lub starszym, po prostu przytrzymaj przycisk zasilania. 
 • Przesuń przycisk suwaka w prawo.
 • Poczekaj, aż Twój iPhone całkowicie się wyłączy.
 • Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania , aż zobaczysz logo Apple.

Jeśli przytrzymanie samego przycisku włączania / wyłączania nie powoduje ponownego uruchomienia telefonu, spróbuj wykonać twardy reset. 

Sprawdź wyjście AirPlay

Jednym z powodów braku dźwięku w słuchawkach, jest to, że Twój iPhone przesyła dźwięk do innego “wyjścia”. IPhone posiada funkcję automatycznego rozpoznawania podłączenia słuchawek i w ten sposób przełącza na nie dźwięk, lecz bardzo możliwe, że tak się nie stało w Twoim przypadku. Jedną z potencjalnych przyczyn jest to, że dźwięk jest przesyłany do głośnika kompatybilnego z AirPlay lub AirPods .

Aby to sprawdzić:

 • Przesuń palcem w górę od dołu ekranu iPhone’a, aby otworzyć Centrum sterowania  (na iPhonie X i nowszych przesuń palcem w dół od prawego górnego rogu).
 • Naciśnij na elementy sterujące odtwarzaniem muzyki w prawym górnym rogu Centrum sterowania.
 • Stuknij przycisk AirPlay w prawym górnym rogu sterowania muzyką, aby wyświetlić wszystkie dostępne źródła wyjściowe.
 • Stuknij Słuchawki (lub iPhone , w zależności od tego, która opcja jest dostępna). 
 • Dotknij ekranu lub naciśnij przycisk Początek , aby zamknąć Centrum sterowania . 

Po zmianie tych ustawień dźwięk z iPhone’a jest teraz przesyłany do słuchawek lub wbudowanych głośników iPhone’a. Jeśli to nie rozwiąże problemu, należy zbadać inne, podobne ustawienie.

Sprawdź wyjście Bluetooth

Podobnie jak dźwięk może być przesyłany do innych urządzeń przez AirPlay, tak samo może się zdarzyć przez Bluetooth. Jeśli podłączyłeś iPhone’a do jakiegoś urządzenia Bluetooth, takiego jak głośnik, bardzo możliwe, że dźwięk nadal jest tam przesyłany.  Najprostszym sposobem sprawdzenia tego jest:

 • Otwórz Centrum sterowania .
 • Stuknij ikonę Bluetooth w lewym, górnym rzędzie ikon. Spowoduje to wyłączenie funkcji Bluetooth i automatyczne odłączenie urządzeń od telefonu iPhone.
 • Wypróbuj teraz swoje słuchawki. Gdy Bluetooth jest wyłączony, dźwięk powinien być odtwarzany przez słuchawki, a nie przez inne urządzenie.

Twoje gniazdo słuchawkowe jest uszkodzone

Jeśli wypróbowałeś wszystkie powyższe opcje, a słuchawki nadal nie działają, to niestety wszystko wskazuje na to, że Twoje gniazdo słuchawkowe jest zepsute i wymaga naprawy.

Jeśli masz zdolności manualne, całkiem możliwe, że poradziłbyś sobie z wymianą samodzielnie, lecz nie polecamy tego. Próby wymiany mogą skończyć pogorszeniem stanu urządzenia, zwłaszcza, gdy pomylone zostaną śrubki. Ponadto, jeśli Twój iPhone jest nadal objęty gwarancją , samodzielne naprawienie go unieważnia gwarancję.

5/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz