Oznaczenia toalety damskiej i męskiej, w Polsce i na świecie.

Mikołaj Mikiciuk

oznaczenia toalety damskiej

Używamy ich na co dzień, nie myśląc o nich, lecz symbole, tudzież oznaczenia toalety damskiej i męskiej mają dużo więcej do powiedzenia, niż Ci się wydaje. Idąc do restauracji, galerii handlowej, czy kina, bardzo często zdarza się korzystać nam z toalety publicznej. Toalety w miejscach publicznych muszą spełniać odpowiednie wymagania, ale przede wszystkim powinny być dobrze oznaczone. Kiedy toalety są oznaczone standardowym piktogramem przedstawiającym kobietę w spódnicy lub mężczyznę, nikt nie ma problemu z wybraniem odpowiednich drzwi. Dużo gorsza jest sytuacja, kiedy restauracja jest tematyczna, a WC oznaczone nieznanymi znaczkami. Jak się zachować w takiej sytuacji, jak są oznaczone toalety na świecie? Zapraszamy Cię do artykułu pt. “Oznaczenia toalety damskiej i męskiej, w Polsce i na świecie.”, a dowiesz się jak są oznaczenia toalet na całym świecie! 

Oznaczenia toalet w Polsce i Europie

oznaczenia toalety
Standardowe oznaczenie toalety

Zarówno w Polsce jak i w całej Europie problem z rozróżnieniem toalet praktycznie nie występuje. Najbardziej popularnym oznaczeniem jest piktogram przedstawiający kobietę i mężczyznę w najbardziej podstawowej formie. Figura męska przypomina wręcz piernikową foremkę mężczyzny, natomiast figura kobieca wyróżnia się tym, że nosi sukienkę. Choć nie każda kobieta nosi sukienkę oraz nie w każdej kulturze kobieta może nawet sobie na to pozwolić, to każdy zna znaczenie tej formy sugestii i nie sposób tego pomylić. Tego typu obrazy są w rzeczywistości archetypami, stąd posiadają bardzo ważne funkcje w projektowaniu. Są rozumiane intuicyjnie i nie potrzeba żadnych słów, by znać znaczenie tego co mają przedstawić. 

gentlemen wc
Oznaczenie toalety męskiej w Anglii

Język angielski wyróżnia się pod względem możliwości nazewnictwa określających toalety – zarówno damskiej jak i męskiej. Jeszcze nie niedawno, w całej Wielkiej Brytanii toalety były jednak podpisane osobno, jako Ladies oraz Gentleman. Może zastąpienie tych oznaczeń wiąże się z tym, że tradycyjnych Panów już prawie nie ma, a staromodne określenie Pań przecież zbyt postarza.     

Toalety najczęściej oznacza w formie tabliczek znajdujących się na drzwiach wejściowych lub ich okolicy np. nad drzwiami. W zależności od formy i możliwości, oznaczenie toalet może przyjmować różne kolory. Choć nie ma żadnych wytycznych nakazujących stosowanie określonego oznaczenia, to najczęściej piktogramy lub znak WC nawiązuje do kolorystyki znaku informacyjnego, czyli niebiesko-białego lub czarno-białego. Jednak nie jest to regułą, a w rzeczywistości możemy spotkać się z szeroko pojętą dowolnością w tym zakresie, np. galerie będą posługiwać się nawiązującym kolorem do stylistyki innych oznaczeń, miasto będzie oznaczać toalety w standardowy sposób – jak wyjścia ewakuacyjne, a restauracje zastosują kolorystykę pasującą do reszty dodatków. 

Co to znaczy WC i jak powinno być oznaczone?

oznaczenie wc
Tabliczka informacyjna WC

Oznaczenie WC jest skrótem od dwóch angielskich słów: water closet, co w tłumaczeniu na język polski oznacza po prostu toaletę. Zwrot ten jest stosowany na całym świecie, lecz zdarzają się kraje, które go nie używają. Coraz częściej informacja o tym gdzie znajduje się ustronne miejsce, zastępowana jest różnymi tłumaczeniami słowa “toaleta”. Ponieważ w wielu krajach toaleta brzmi podobnie, prawdopodobnie nie będziesz miał problemu do niej trafić. Choć słowo to może być nieco mylące, bo tak samo jak w języku polskim, tak samo w języku francuskim “toilette” oznacza mebel z lustrem i przyborami do makijażu, czesania się i stroju.  

Oznaczenie WC musi być dobrze widoczne i w większości przypadków tak właśnie jest. Znak informacyjny, który ma za zadanie skierowanie nas do miejsca z toaletami, najczęściej występuje jako znak BHP – tabliczki ze strzałką, w którą stronę należy się udać. 

Jakie są oznaczenia toalety damskiej?

oznaczenie toalety damskiej i męskiej

Oprócz wspomnianych i dobrze rozumianych znaków, we wschodnioeuropejskich krajach możemy jednak spotkać inne, dosyć intrygujące oznaczenia. Jest nim kółko i trójkąt. Nic dziwnego, że niektórzy obcokrajowcy są zdezorientowani i nie wiedzą co robić w takiej sytuacji. Nie jest to sytuacja odosobniona, ponieważ możemy w Internecie zobaczyć wiele zapytań na ten temat, filmików na YouTube, memów czy komentarzy. Nawet dla Polaków bywa to nieco problematyczne. 

oznaczenie toalety wenus mars
Oznaczenia nawiązujące do Marsa i Wenus

Odpowiadając na pytanie. Pochodzenie tych oznaczeń znajdziemy w nawiązaniu do Marsa i Wenus. Symbol kobiety ♀️ oznacza Wenus – bogini miłości i kobiecości. Jej znak to koło z krzyżem u podstawy, które tworzy tzw. lusterko. Na potrzeby oznaczenia toalety damskiej ograniczono się do samego koła. Proste, prawda?

  • Kółko jest oznaczeniem damskiej toalety. 
oznaczenie toalety damskiej na litwie

Nasz sąsiad – Litwa, ma nieco inne podejście do oznaczenia toalety damskiej. Możemy się tam spotkać z odwróconym trójkątem symbolizującym sukienkę kobiety. 

Jakie są oznaczenia toalety męskiej?

Męski symbol nawiązuje do boga wojny – Marsa ♂️. Jego znak to koło ze strzałką ku górze, które symbolizuje tarczę i włócznię. Na potrzeby oznaczenia toalety męskiej uproszczono symbolikę do trójkąta oznaczającego grot włóczni.  

Oznaczenia toalet na świecie

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna wydała zalecenie (Standard ISO) do stosowania piktogramów do oznaczenia publicznych toalet. Na świecie istnieje wiele innych organizacji, które także wydają zalecenia zgodne z MON jak np. JIS – Japońskie Standardy Przemysłowe, czy Amerykański Instytut Grafiki. Zalecanym standardem jest: postać męska jest niebieska i ma na sobie spodnie, podczas gdy postać kobieca jest czerwona i ma na sobie spódnicę. O ile standard ten przyjął się pod względem zastosowania piktogramów, tak w przypadku kolorów, niekoniecznie. Dalej w większości widzimy czarno-białe ilustracje przedstawiających parę ludzi.

Nawet w Japonii piktogramy zaczęto stosować już w 1964 roku w Tokio podczas Igrzysk Olimpijskich, kiedy to miasto szturmowały potężne ilości ludzi. Nie można była oczekiwać znajomości języka Japońskiego i rozumienia tego co jest napisane. Stąd też wiele uwagi poświęcono na zaprojektowaniu piktogramów tak, aby były one powszechnie rozumiane. Dodatkowo, użyto kolorów do rozróżniania mężczyzn i kobiet, co akurat wtedy było jednym z ważnych elementów projektu. Kolejna fala turystów w Osaka Expo w 1970 roku spowodowała przeniknięcie tych symboli do japońskiego społeczeństwa, aby były również rozpoznawane w innych krajach. Dziś znaki toaletowe z piktogramami są w Japonii normą, lecz wiele placówek handlowych i restauracji ma swoje własne kreatywne wersje.

Oznaczenia toalet dla niepełnosprawnych, wielofunkcyjnych i Gender

Czasy jednak bardzo się zmieniają, a zalecenia i oznaczenia nie nadążają za nimi. Po ponad 50 latach użytkowania ustandaryzowanego rozwiązania musi zostać zmienione, aby dostosować je do użytkowników, którzy mogą przecież nie rozumieć znaczenia konwencjonalnych kolorów lub mogą być np. daltonistami. Niektóre miejsca już teraz przejmują inicjatywę, wprowadzając monochromatyczne piktogramy, słowa i oznaczenia toalet dla niepełnosprawnych. Piktogram wózka inwalidzkiego oznacza toaletę przystosowaną do osoby niepełnosprawnej. Znajdziemy w niej między innymi uchwyty przy sedesie, niższe umywalki, mydło z pojemnikach z długimi uchwytami. 

oznaczenie toalety gender
Oznaczenie toalety Gender

Istnieje również liberalny ruch, aby wprowadzić neutralne pod względem płci toalety, z których może korzystać każdy. Nowe oznakowanie toalety wolne od płci, przedstawiające postać noszącą spodnie z jednej strony, a z drugiej spódnicę, można znaleźć w wielu miejscach na świecie. 

Coraz częściej widzimy toalety wielofunkcyjne, zwłaszcza w nowszych obiektach, przeznaczone dla szerokiego grona osób – od osób niepełnosprawnych po rodziców z małymi dziećmi. W takich pomieszczeniach możemy skorzystać np. z przewijaka. 

Ciekawe oznaczenia toalet na świecie

Zapraszamy Cię do obejrzenia poniżej galerii przedstawiające ciekawe, kreatywne pomysły oznaczenia toalety damskiej i męskiej, nawiązujące do kultury oraz tradycji danego społeczeństwa.

Guayllabamba, Ecuador

wc
© Rosanne Tackaberry / Alamy

Spain

wc
© INTERFOTO / Alamy

Turku, Finland

wc
© Travel Pictures / Alamy

Morocco

wc
© frans lemmens / Alamy

Australia

wc
Nigel Pavitt/Getty Images
wc
© Michael Sparrow / Alamy

Chiang Mai, Thailand

wc
© David South / Alamy

Italy

wc
© David Askham / Alamy

Ambler, Pennsylvania

wc
© Everett Collection Inc / Alamy

Nepal

wc
© dbimages / Alamy

East Sussex, England

wc
© Matthew Fry / Alamy
5/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz