Sprzęt dla początkujących wędkarzy. Co wybrać, aby nie przepłacić?

Krzysztof Werczyński

sprzęt dla początkujących wędkarzy

Może być doskonałą formą rekreacji na świeżym powietrzu i sposobem na obcowanie z naturą. Zapewnia odpoczynek fizyczny i mentalny, a przy tym sporo frajdy i satysfakcji. Co roku wiele osób decyduje się na dołączenie do grona wędkarzy. Jak nim zostać? Jaki sprzęt należy wybrać na początek?

Cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Dla jednych staje się życiową pasją, drudzy traktują wędkarstwo jedynie jako weekendowe hobby. Jeszcze inni cenią sobie walory towarzyskie i możliwość spędzania czasu z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Stawianie pierwszych kroków w wędkarstwie nie musi być ani trudne, ani drogie. Wystarczy odpowiednio się przygotować i sięgnąć po sprawdzony sprzęt w przystępnych cenach.

Wędkarstwo – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy pamiętać, że do legalnego łowienia ryb w Polsce niezbędne jest posiadanie aktualnej karty wędkarskiej. Jednak bez obaw, zdobycie takiego dokumentu jest dosyć łatwe i nie wymaga większych nakładów finansowych. Na początku należy odnaleźć najbliższe koło Polskiego Związku Wędkarskiego. Następnie udać się do jego siedziby, wnieść niewielką opłatę (ok. 30 zł) i umówić się na egzamin. Test składa się z 10 pytań dotyczących znajomości przepisów określonych w Ustawie o rybactwie śródlądowym. To m.in. zbiór zasad i dozwolonych okresów połowu, wyróżnienie gatunków chronionych itp. Opanowanie wszystkich punktów jest dość proste i szybkie.

sprzęt dla początkujących wędkarzy

Po zdanym egzaminie wystarczy odwiedzić urząd starostwa powiatowego i złożyć wniosek o wydanie karty. Oprócz pozytywnego wyniku testu musi zawierać również dwa zdjęcia oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty w wysokości 10 zł. Po otrzymaniu dokumentu można swobodnie i bez obaw wybrać się na łowisko.

Wcześniej należy oczywiście zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Wysokiej jakości wędki dla osób na każdym etapie zaawansowania, a także wszystkie niezbędne elementy wyposażenia i wszelkie akcesoria można znaleźć teraz w multibrandowym sklepie sportowym Sportano. To produkty wyłącznie od topowych marek, cenionych przez doświadczonych wędkarzy z całego świata, m.in. Abu Garcia, Browning, Delphin, Matrix czy Shimano.

Jaką wędkę wybrać na początek?

Podstawowym elementem wyposażenia jest oczywiście wędka. Stawiając pierwsze kroki w tej dyscyplinie warto wybrać wędkarstwo spławikowe. To łatwa metoda, która może stanowić idealne przygotowanie do bardziej zaawansowanych wariantów, np. wędkarstwa spinningowego, gruntowego, karpiowego czy sumowego. Metoda spławikowa pozwala szybko przyswoić właściwą technikę wędkowania, a jednocześnie nauczyć się rozpoznawania i reakcji na zachowanie ryb. Na początek warto zatem wybrać wędkę spławikową o maksymalnej długości trzech metrów. Dłuższe warianty zapewniają oczywiście nieco większe możliwości, jednak są trudniejsze w opanowaniu.

Polecane modele wędek spławikowych na początek to m.in. Delphin Symbol Match 3 sec., Mikado Sensual N.G Pole czy Browning Black Magic CFX Match. Są wykonane z włókna węglowego i materiałów o niezwykłej lekkości (ok. 380 gramów), które jednocześnie gwarantują wielosezonową trwałość. Pianka EVA umieszczona na rękojeści zapewnia z kolei komfortowy i pewny chwyt, nawet podczas dłuższych połowów. Każdy z wymienionych modeli kosztuje ok. 200 zł. To rozsądna cena za pierwszą profesjonalną wędkę. Taki model nie będzie ogromną inwestycją, a z pewnością zapewni wygodę i szybką naukę.

sprzęt dla początkujących wędkarzy

Sprzęt wędkarski dla początkującego

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia wędkarza jest kołowrotek. Podobnie jak wędka, musi być to wariant przeznaczony do wybranej metody łowienia. W przypadku wędkarstwa spławikowego warto zwrócić szczególną uwagę na kołowrotki Browning Black Magic MSF, Shimano Sahara RD czy Dragon MegaBaits CX Match FD. Sporym uznaniem cieszy się ostatni model wyposażony w duraluminiową szpulę o powiększonej średnicy i specjalnie wyprofilowaną krawędź do dalszych rzutów. Nowoczesna przekładnia klasy HEG z przełożeniem 1:6:1 to gwarancja lekkiej i płynnej pracy. Co więcej, kołowrotek od Dragon jest doskonale zabezpieczony przed działaniem wody i innymi zanieczyszczeniami. To ważne w przypadku osób początkujących, które dopiero uczą się odpowiedniego obchodzenia ze sprzętem wędkarskim.

Następnie pozostaje już uzupełnić swój zestaw o żyłkę, haczyk, spławik i przynętę. Długość, rodzaj i rozmiar tych elementów dostosowuje się już do wybranego rodzaju łowiska i gatunku ryb. Cały sprzęt i wszelkie akcesoria warto od początku przechowywać w specjalnych skrzynkach wędkarskich. Pozwolą utrzymać odpowiedni porządek, zabezpieczą wszystkie elementy przed zniszczeniem czy zagubieniem, a jednocześnie ułatwią ich transport.

Oceń post

Dodaj komentarz