Ukulele – idealny instrument na początek przygody z muzyką

Artykuł zewnętrzny

ukelele

Niedrogie, kompaktowe ukulele wprowadzi Cię do ekscytującego świata muzyki i zatrzyma w nim na długo. Być może na zawsze… Nie jest istotne, ile masz lat, jak oceniasz swój muzyczny talent i czy kiedykolwiek wcześniej grałeś na jakimś instrumencie. Przy odrobinie motywacji z pewnością zostaniesz fantastycznym ukulelistą!

Ukulele – niezwykły instrument z… Madery

Ukulele to instrument muzyczny zaliczany do grupy strunowych szarpanych. Gra się na nim przede wszystkim palcami, rzadziej kostką filcową lub skórzaną. Wygląda jak mała gitara klasyczna z 4 strunami (czasem z 6 lub 8), ale ich układ jest nieco inny niż w gitarze. Ukulele wywodzi się nie z Hawajów, jak wiele osób sądzi, ale z Portugalii, a dokładnie z Madery. Jednak to na Wyspach Hawajskich zyskało znaną do dzisiaj formę i nazwę. Wsparcie hawajskiego dworu królewskiego zapewniło niepozornemu instrumentowi globalną sławę. Warto wiedzieć, że charakterystyczny kształt ananasa, wymyślony przez Samuela Kamakę w 1927 roku, to nie jedyna, dostępna obecnie forma ukulele. Do wyboru pozostają także rozmaite kształty alternatywne, jak wiosło czy kwadrat.

Ukulele jako pierwszy instrument – dlaczego warto?

Największą zaletą gry na ukulele jest łatwość nauki, stąd to doskonały instrument na start dla osób niecierpliwych, które nie lubią zbyt długo czekać na pierwsze efekty. W połączeniu z lekkością, poręcznością i kompaktowymi wymiarami, świetnie nadaje się dla dzieci. Już po kilku lekcjach można opanować podstawowe akordy i zagrać prostą piosenkę. Oczywiście na to, kiedy przyjdą pierwsze efekty, wpływać będą różne czynniki, w szczególności indywidualne predyspozycje grającego, stopień zaangażowania w naukę, wsparcie doświadczonego nauczyciela czy jakość posiadanego instrumentu.

Ukulele jest często wybierane na początek przygody z muzyką również z powodu relatywnie niskiej ceny – w porównaniu chociażby do gitary, skrzypiec czy instrumentów klawiszowych. Budżetowy model sopranowy kupisz już za ok. 120 zł. I to w profesjonalnym sklepie muzycznym! Zobacz np. ukulele w sklepie nauczsiegrac.pl.

Jakie ukulele wybrać na start?

Jeśli chcesz rozpocząć naukę gry na ukulele, musisz znaleźć dopasowany do swoich potrzeb instrument. Zacznij od dobrania optymalnego rozmiaru. Instrument powinien idealnie pasować do Twojego wzrostu. To zdecydowanie ułatwi Ci naukę i zwiększy komfort grania, podkręcając motywację. Warto wiedzieć, że gabaryty ukulele determinują także głośność i skalę instrumentu. Do wyboru masz trzy zasadnicze rozwiązania:

  • Sopran – ukulele sopranowe jest najmniejsze, a dzięki temu poręczne i mobilne. Wygodnie z nim podróżować. Wybrzmiewa krótko i jest cichsze od wersji koncertowej czy tenorowej. Zapewnia najbardziej „klasyczne” brzmienie. W grupie tej znajdują się modele budżetowe o całkiem przyzwoitej jakości, cieszące się ogromną popularnością wśród ukulelistów amatorów.
  • Rozmiar koncertowy – ukulele koncertowe jest droższe i nieco większe od sopranowego. Zapewnia głośniejsze, głębsze, ale wciąż klimatyczne brzmienie. Posiada dłuższy gryf i szersze progi. Z tego względu polecane jest osobom dorosłym oraz nastolatkom o większych, silniejszych dłoniach.
  • Ukulele tenorowe – duży rozmiar tenorowy wybrzmiewa najdłużej i najgłośniej. Jednak przenoszenie i trzymanie tak pokaźnego ukulele może być dla osób początkujących dość problematyczne, dlatego raczej nie jest to wariant wybierany na start. Barierę może stanowić także cena.

Gdzie kupić ukulele dla początkujących?

Koniecznie w profesjonalnym sklepie muzycznym – nawet, jeśli kupujesz swoje pierwsze ukulele, masz bardzo ograniczony budżet i nie wiesz, jak długo potrwa Twoja przygoda z muzyką. Chociaż małe, kolorowe ukulele przypomina dziecięcą zabawkę, zdecydowanie zabawką nie jest. To instrument muzyczny. Źle wykonane ukulele utrudni Ci naukę i nie wygeneruje klasycznego brzmienia, co z dużym prawdopodobieństwem zniechęci Cię do dalszego rozwijania pasji. Jeżeli nie masz czasu albo ochoty na odwiedzanie stacjonarnych sklepów muzycznych, poprzeglądaj oferty dobrych sklepów internetowych. Instrument na start warto kupić od sprzedawcy, który oferuje:

  • ukulele we wszystkich, popularnych rozmiarach i kształtach, o rozmaitym designie, zarówno w wersjach budżetowych, jak i w wariantach premium;
  • ukulele sprawdzone pod kątem m.in. dobrego brzmienia, łatwości strojenia, braku brzęczenia, trwałości materiałów i nienagannej estetyki;
  • doradztwo przy wyborze ukulele o idealnie dopasowanych parametrach oraz wsparcie przy pierwszym nastrojeniu.

Powodzenia!

Oceń post

Dodaj komentarz