Umorzenie mandatu za brak biletu / uprawnienia do zniżki + WZÓR!

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

umorzenie mandatu za brak biletu

Mandat za jazdę na “gapę” lub bez legitymacji może okazać się sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Wysokość kar w zależności od miasta jest zróżnicowana, najtańszy mandaty zaczynają się od kwoty 150 zł, kończąc na 300 zł. Niezależnie od tego, czy otrzymana kara była zawiniona, czy też nie – istnieje szereg przypadków, w których można liczyć na umorzenie mandatu całkowicie lub częściowo. Wyjaśniamy kiedy to możliwe.

Za co można dostać mandat od kontrolera?

Przede wszystkim nie tylko brak ważnego biletu jest powodem do otrzymania mandatu, a także: 

  • brak dokumentu uprawniającego do przejazdu ulgowego (np. legitymacji szkolnej, karty inwalidzkiej, karty seniora),
  • za przekroczenie czasu przejazdu posiadając bilet czasowy,
  • za zabieranie do pojazdu rzeczy i zwierząt wyłączonych z przewozu, a także dopuszczonych do przewozu na warunkach szczególnych, bez zachowania tych warunków,
  • za spowodowanie zatrzymania lub zmianę trasy pojazdu bez uzasadnienia,

Co grozi za niezapłacenie mandatu?

W przypadku uchylania się od zapłaty, przewoźnik ma prawo do dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. Jeśli do tego dojdzie, przegrany musi się liczyć z dodatkowym kosztem postępowania sądowego, ewentualnie odsetki lub koszty komornicze.

Następną możliwością jest wpisanie ukaranego do KRD, co może stanowić duże utrudnienie dla osób starających się o otrzymanie wszelkiego rodzaju kredytu. Jest to także niewskazane dla osób prowadzących działalność gospodarczą. 

Czy mandat za jazdę bez biletu można anulować?

Tak. Składanie reklamacji jest skutecznym sposobem na uniknięcie całości lub części grzywny. Niemal połowa przypadków zostaje rozpatrzona pozytywnie, jednak najczęściej należy ponieść opłatę manipulacyjną.

Najczęstsze przypadki, w których możesz liczyć na anulowanie, to:

Brak posiadania uprawnienia do zniżki

Brak dokumentu uprawniającego do zniżki (np. legitymacji szkolnej, studenckiej, funkcjonariusza, orzeczenia o niepełnosprawności, karty seniora itd.) może skutkować wystawieniem mandatu. Na szczęście uprawnienie to może być dostarczone w ciągu 7 dni od daty wystawienia mandatu. 

Brak posiadania biletu podczas kontroli

Nie zmienia to faktu, że część osób może posiadać taki bilet w domu lub innym miejscu. Oczywiście mowa tutaj o bilecie, który uprawnia do właśnie tego przejazdu np. bilet okresowy. Osoby te mogą liczyć na całkowite umorzenie kary.

Zbyt wczesna kontrola biletów

Przewoźnik w swoim regulaminie określa moment, w którym dozwolone jest rozpoczęcie procedury kontroli biletów. W większości Kontroler może zablokować kasowniki dopiero w momencie, kiedy pasażerowie skasowali bilety i nie wykazują już takiego zamiaru. Istnieje zatem możliwość, że Kontroler mógł nie widzieć kolejki do kasownika w danej części pojazdu. 

Jak odwołać się od mandatu?

W tym celu skorzystaj z naszego gotowego wzoru, który wystarczy uzupełnić i napisać uzasadnienie. Pismo należy wysłać na adres, który widnieje na mandacie lub dostarczyć osobiście do punktu obsługi klienta. 

Nie zapomnij o dołączeniu stosownych załączników do wniosku, które są wymagane do anulowania mandatu. Może to być:

  • bilet, który był ważny podczas nieszczęśliwego przejazdu,
  • dowód uprawniający do przejazdu ulgowego,

Jeżeli mandat został już opłacony, to należy we wniosku poprosić o umorzenie mandatu oraz zwrot poniesionych kosztów podając niezbędne dane do przelewu zwrotnego.  

Mandat za brak biletu – przedawnienie

Przedawnienie roszczenia z tytułu braku ważnego biletu uregulowane jest przez przepisy przewozowe. Zgodnie z artykułem 77 ustawy, takie roszczenie przedawnia się z upływem roku. 

Przedawnienie roszczenia wynikającego z mandatu za jazdę bez ważnego biletu regulują przepisy przewozowe. Powołując się na art. 77 Prawo przewozowe, roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem roku!

W przypadku złożenia wniosku do sądu, takie roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się dopiero po sześciu latach od stwierdzenia roszczenia. 

Wniosek o umorzenie mandatu- wzór

Wniosek o umorzenie mandatu za brak biletu

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy edytowalne wzory omawianych pism. Wystarczy, że klikniesz na jeden z poniżej wyświetlonych wzorów, a zostaniesz przeniesiony do strony pobierania.

W tym przypadku znajdziesz:

Uwaga! Wzory w plikach .PDF możesz edytować nawet w przeglądarce, co znacznie przyśpieszy cały proces i nie wymaga używania dedykowanego oprogramowania. Jeśli po wydrukowaniu widoczne są suwaki wyboru, skorzystaj z programu Adobe Reader.

4.9/5 - (17 votes)

1 komentarz do “Umorzenie mandatu za brak biletu / uprawnienia do zniżki + WZÓR!”

Dodaj komentarz