Gotowe spółki – czy to takie łatwe jak się wydaje?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

gotowe spółki

Rozpoczęcie działalności gospodarczej może wydawać się nieskomplikowanym zadaniem, jednak obciążone jest licznymi obowiązkami formalnymi. Rejestracja, Urząd Skarbowy, NIP, REGON oraz KRS, kolejki, oczekiwanie i powtórne wizyty… Prawdopodobnie nie ma takiego przedsiębiorcy, który entuzjastycznie podchodziłby do tego typu elementów biurokratycznych. Istnieje jednak inne rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie wszelkich zasobów — zarówno czasowych, jak i finansowych.


Czym są gotowe spółki na sprzedaż?

Uprzednio przygotowane i zarejestrowane spółki są świetną metodą na natychmiastowe przystąpienie do prowadzenia działalności gospodarczej. Stanowią nie tylko podmioty w pełni zarejestrowane i posiadające własny NIP, REGON oraz wpis do Krajowego Rejestru Sądowego — posiadają również „czystą kartę” w postaci braku jakiejkolwiek aktywności gospodarczej w przeszłości.

Jest to swoista tabula rasa dla inwestora, który przejmuje w ten sposób gotową spółkę. Jest to bardzo wydajna alternatywa dla zakładania własnej działalności gospodarczej, co wiąże się z własnoręcznym dopełnieniem wszystkich wymienionych powyżej formalności. Omawiana metoda pozwala na skrócenie czasu oczekiwania do zaledwie paru dni.


Jakie korzyści można osiągnąć poprzez kupienie gotowej spółki?

Podstawowym plusem takiej transakcji jest oszczędność czasu. Okres oczekiwania na pozytywne decyzje organów państwowych potrafi się przedłużać — nawet przy zakładaniu zupełnie nowej spółki. Przykładowo, samo przyznanie numeru VAT potrafi zająć aż trzy tygodnie, a wpis do Krajowego Rejestru Sądowego trwa zwykle do siedmiu dni roboczych.


Jakie są dodatkowe plusy kupna gotowej spółki?

Przede wszystkim, firmy zajmujące się ich sprzedażą oferują kompleksowe doradztwo w tym zakresie. Dokonują także wstępnych czynności księgowych oraz podatkowych. Ich oferta nie ogranicza się jednak wyłącznie do spółek „bez historii” — coraz popularniejsze na polskim rynku stają się takie, które posiadają dłuższą historię działalności lub ulokowane za granicą. Dzięki temu, rozpoczęcie własnej działalności staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek, a wszystko za sprawą jednej, nieskomplikowanej transakcji.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz