Problemy ze zobowiązaniami mogą skończyć się egzekucją komorniczą, a jej wysokie koszty dodatkowo obciążają dłużnika. Warto zapoznać się z naszym poradnikiem w jaki sposób możemy uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć koszty komornicze, a jest na to kilka sposobów, zwłaszcza jeśli Twoja sytuacja finansowa jest naprawdę nie za dobra.
Przejdź na skróty:
Czym są koszty komornicze?
Koszty komornicze, to opłaty należne komornikowi sądowemu za jego pracę oraz za wszelkie wydatki poniesione podczas postępowania egzekucyjnego. Podstawa prawna prowadzenia egzekucji komorniczych wraz z wysokością kosztów z tym związanych zostały znowelizowane dnia 1 stycznia 2019 roku. Obowiązująca ustawa dzieli opłaty komornicze na opłaty egzekucyjne za przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego, wykonanie zabezpieczenia roszczenia lub europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym, a także opłaty za przeprowadzenie innego postępowania albo dokonanie innych czynności. Podsumowując, na koszty komornicze składa się opłata komornicza mająca charakter stosunkowy lub stały oraz wydatki komornika wynikłe z przeprowadzania procesu egzekucyjnego.
Ile wynosi opłata komornicza?
Po wspomnianej nowelizacji ustawy opłata ma charakter stały i wynosi 10% od wyegzekwowanej kwoty. Warto przy tym zauważyć, że według nowych przepisów bez znaczenia jest sposób, w który należność została wyegzekwowana, co przecież nie odzwierciedla czasochłonności oraz kosztowności podjętych działań. Niezależnie zatem, czy komornik zajął rachunek bankowy i pobrał z niego należność, czy musiał zlicytować zajęty majątek, opłata jest taka sama. Istnieje jednak szereg sytuacji, w których można liczyć na taryfę ulgową, o tym piszemy w dalszej części poradnika.
Kto ponosi koszty komornicze?
Dłużnik jako strona, która doprowadziła do sytuacji, w której potrzebna jest interwencja komornika w celu uregulowania należności, będzie także odpowiedzialna za poniesienie kosztów komorniczych. Ponadto koszty komornicze nie zmniejszają wartości należnej wierzytelności, a zwiększają kwotę całkowitą do zapłaty.
Jednakże, obecna ustawa zaostrza także odpowiedzialność finansową wierzyciela w przypadku nadużycia. W razie niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego, wskazania we wniosku osoby niebędącej dłużnikiem, a także w przypadku braku zachowania należytej staranności i uniemożliwienie przeprowadzenia egzekucji, wierzyciel zostanie obciążony opłatą stosunkową w wysokości 10% egzekwowanego świadczenia. Komornik jest zobowiązany do niepobierania opłaty od dłużnika, a w przypadku jej pobrania, zwraca ją.
Jak obniżyć koszty komornicze?
Przede wszystkim szybka reakcja może znacznie obniżyć koszty egzekucji. Jeśli w ciągu miesiąca od zawiadomienia o wszczęciu egzekucji dłużnik uiści komornikowi całość długu lub jego część (w gotówce lub przelewem na konto), to opłata komornicza zostanie zredukowana do 3% zapłaconej kwoty. Jeśli natomiast dług w tym okresie zostanie spłacony bezpośrednio wierzycielowi, to komornik jest uprawniony do pobrania opłaty w wysokości 5% zapłaconego świadczenia. W przypadku upłynięcia terminu miesiąca niezależnie, czy zostanie zawarta ugoda z wierzycielem, czy też dług zostanie spłacony u komornikowi, ten pobierze opłatę w wysokości 10% egzekwowanej kwoty.
Zmniejszenie opłat komorniczych, to jeden z atutów szybkiego podjęcia działań. Drugi nie wiąże się ze zmniejszeniem opłat, lecz ze zmniejszeniem strat już na pewno. Otóż, w wyniku licytacji komorniczych często nieruchomości i ruchomości są sprzedawane po znacznie niższych cenach niż te, które możemy otrzymać na wolnym rynku. Warto o tym pamiętać i nie doprowadzać do egzekucji komorniczej, ponieważ możemy na tym stracić podwójnie.
Umorzenie kosztów kosztów komorniczych
Omówiliśmy zmniejszenie kosztów do wariantu 5% i 3%, teraz przejdźmy do omówienia szans na całkowite umorzenie lub ich zmniejszenie na podstawie wniosku. O to starać może się zarówno dłużnik jak i wierzyciel. Zwolnienie od kosztów egzekucji jest możliwe dzięki treści art. 771 kodeksu postępowania cywilnego oraz art. 102 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Art. 771 KPC: Zwolnienie od kosztów sądowych, przyznane stronie przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym lub z którego strona korzysta z mocy ustawy, rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne.
i
Art. 102. UOKSwSC: Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
W związku z powyższym, na zwolnienie z ponoszenia kosztów komorniczych może liczyć osoba fizyczna składająca oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów, bez narażania siebie i bliskich na drastyczne pogorszenie sytuacji finansowej z tego tytułu. Oczywiście we wniosku należy opisać szczegółowo swoją słabą sytuację i określenie przyczyny nie pozwalającej na zapłatę kosztów egzekucyjnych.
Wszelkie próby składania fałszywego oświadczenia o stanie majątkowym w celu uzyskania zwolnienia skutkować może nałożeniem grzywny na podstawie art. 111 UOKSwSC.
Uwaga! Wniosek można złożyć maksymalnie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia o pobraniu lub ustaleniu opłaty komorniczej!
Obniżenie kosztów egzekucyjnych na wniosek dłużnika
Proszę pamiętać o tym, że istnieje jeszcze prawo, aby domagać się od komornika obniżenia kosztów egzekucji w przypadku istnienia prawdopodobieństwa ich zawyżenia np. jedynymi podjętymi krokami w celu egzekucji długu było zajęcie środków prosto z konta bankowego w całości, a otrzymaliśmy do zapłaty wysoką kwotę, która budzi nasze wątpliwości.
Wniosek o umorzenie / obniżenie kosztów komorniczych – wzór
Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy edytowalne wzory omawianych pism. Wystarczy, że klikniesz na jeden z poniżej wyświetlonych wzorów, a zostaniesz przeniesiony do strony pobierania.
W tym przypadku znajdziesz:
- Wniosek o umorzenie / obniżenie kosztów komorniczych – wzór,
- Wniosek o obniżenie opłaty komorniczej – wzór.
Uwaga! Wzory w plikach .PDF możesz edytować nawet w przeglądarce, co znacznie przyśpieszy cały proces i nie wymaga używania dedykowanego oprogramowania. Jeśli po wydrukowaniu widoczne są suwaki wyboru, skorzystaj z programu Adobe Reader.
Dzięki wam udało mi się zredukować koszty komornicze do 3%. Cóż za ulga…
Świetnie, że oferujecie darmowe wzory pism dla osób zadłużonych 🙂