Jaki wybrać sprzęt do streamingu?

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

sprzęt do streamingu

Ze względu na wydarzenia związane z koronawirusem, prawdopodobnie coraz więcej czasu spędzasz w domu, a tym samym przed komputerem/konsolą. Jeśli granie sprawia Ci przyjemność i czujesz się na siłach, aby pokazać swoje umiejętności innym lub potrafisz ciekawe komentować pewne zdarzenia, może chodzić Ci po głowie streaming. Oprócz wspomnianych “skilli” potrzebujesz jeszcze odpowiednich podzespołów. Jaki sprzęt do streamingu wybrać? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule. 


Konsola jako sprzęt do streamingu

Jeśli chcesz streamować gry za pomocą konsoli, to największym wydatkiem na ten cel będzie samo urządzenie. Jeśli posiadasz konsolę najnowszej generacji albo planujesz zakupić Xbox Series X lub PS5 , możesz bezpośrednio wybrać transmisję strumieniową do Twitcha w menu konsoli. Jeśli chcesz nagrywać wideo, na którym grasz, może to być trochę trudne w zależności od posiadanej konsoli.

Xbox umożliwia obsługiwanie standardowej kamery internetowej pod USB, natomiast fani Sony będą musieli zapłacić za dedykowaną kamerę PlayStation. Kamera PS5 została oficjalnie uruchomiona 12 listopada. Jeśli zdecydujesz się streamować bezpośrednio z konsoli, masz ograniczone możliwości względem komputera, ale pozwoli to zaoszczędzić sporo gotówki.

Jeśli masz szczęście, że posiadasz zarówno konsolę, jak i komputer do streamingu, możesz zainwestować w kartę przechwytującą – taką jak Elgato HD60 S, dzięki czemu możesz mieć fajne nakładki i nie być ograniczonym przez interface konsoli.


PC lub laptop

Najlepszy sprzęt do streamingu, to oczywiście komputer lub gamingowy laptop. Jest  to prawdopodobnie najlepszym wybór biorąc pod uwagę o ile mocniejsze te maszyny mogą być w porównaniu z konsolami i możliwości konfiguracji. Nie oznacza to, że wszystkie komputery stacjonarne lub laptopy są sobie równe – wymagania dotyczące gier w wysokiej jakości są wystarczająco wysokie, nie mówiąc już o dodatkowemu transmitowaniu danych podczas grania. Niektórzy nawet decydują się na używanie dwóch komputerów do współdzielenia podzespołów w związku z graniem w gry na najwyższych ustawieniach i streamingiem.

Bardzo ogólną zasadą jest to, że minimalne specyfikacje dla konfiguracji jednego komputera powinny obejmować:

  • Procesor z co najmniej 6 rdzeniami przetwarzającymi i 12 wątkami (np. Ryzen 5 3600 lub podobny). Większość gier działa na 1 rdzeniu, więc warto zadbać, aby taktowanie było możliwie jak najwyższe.
  • Minimum 16 GB pamięci RAM
  • Karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1660 lub AMD Radeon RX 590 lub lepsza

Zdecydowanie zalecamy wybranie wersji o wyższej specyfikacji, jeśli możesz, ale jeśli masz ograniczony budżet, również możesz od tego zacząć. 


Kamerka internetowa, kamera czy aparat fotograficzny?

Jeśli chcesz filmować siebie podczas przesyłania strumieniowego, masz kilka opcji, które drastycznie różnią się ceną. Zanim zdecydujesz się na poważny zakup kamery GoPro 4K lub lustrzanki cyfrowej, zastanów się czy będziesz w stanie wykorzystać możliwości tego sprzętu. Rozmiar przechwytywanego wideo podczas streamingu będzie raczej mały, w zupełności rozdzielczość FullHD, czyli 1920×1080 jest wystarczająca. 

Wielu uznanych streamerów przysięga, że ​​używa kamery internetowej Logitech C920 HD Pro , ale każda inna kamera internetowa 1080p 30 kl./s powinna działać idealnie. Ponadto, sam aparat nie będzie miał tak dużego znaczenia jak oświetlenie.

Jeśli obawiasz się, że Twoja twarz lub twarz Twojego dziecka będzie dostępna w Internecie, możesz rozważyć zakup FaceRig. Program jest dostępny na Steam i pozwala posługiwać się wirtualnych awatarem dla zachowania anonimowości, dając Ci ogromny wybór modeli i stylów do wyboru. Może być również używany w dowolnej aplikacji, która wykorzystuje przechwytywanie obrazu przez kamerkę internetową. Dzięki temu możesz pojawić się na następnej wirtualnej rozmowie jako gadający burger.


Mikrofon 

Kiedy myślisz o streamerze, to pierwsze co sobie można wyobrazić, to osobę siedzącą ze słuchawkami na uszach. Niektóre z nich, to bardzo kosztowne zestawy wraz z kultowym zestawem słuchawkowym na czele – Razer Kraken Kitty (nieoficjalny identyfikator wszystkich streamerów Twitcha). Wszystko by było świetne, gdyby nie to, że większość streamerów w rzeczywistości ich wcale nie używa, ponieważ jakość dźwięku tych mikrofonów zestawu słuchawkowego nie nadaje się do nadawania. Jedyne zastosowanie tego zestawu, to komunikacja w grze.

Zdecydowanie lepszą opcją jest zakup mikrofonu na USB. Istnieje kilka świetnych, przystępnych cenowo opcji, które zapewnią czystszy, ostrzejszy dźwięk. Dla przykładu można się posłużyć Blue Yeti Snowball – to świetny początkowy mikrofon ze sporym uznaniem wśród użytkowników. Dodatkowo, marki takie jak Razer i HyperX wypuściły w tym roku własne mikrofony budżetowe z Razer Seiren, Mini i HyperX Solocast .

Oznacza to, że możesz potencjalnie zaoszczędzić trochę pieniędzy i używać słuchawek, które już posiadasz do odtwarzania dźwięku w grze, ale sugerowałbym zainwestowanie w wygodne słuchawki z redukcją szumów, jeśli planujesz grać przez długie godziny. Mikrofon na USB można także wykorzystać do grania na konsoli, ale sprawdź, czy mikrofon będzie kompatybilny z twoim urządzeniem – większość jest, ale niewątpliwie będzie kilka wyjątków.


Oświetlenie

Dobrze oświetlone otoczenie jest niezbędne w przypadku streamowania i powinno być traktowane bardziej priorytetowo w stosunku do kamery. Wiele osób konfiguruje softboxy studyjne lub inwestuje w drogie produkty, takie jak Elgato Key Light lub Philips Hue Play Light Bar , z których oba są fantastycznym wyborem dla osób, którym brakuje dużo miejsca.

Dobre oświetlenie w mgnieniu oka zmieni jakość wideo, ale produkty profesjonalne nie mieszczą się w budżecie wielu osób. Zamiast tego możesz użyć lepszego ustawienia lamp biurowych, używając dodatkowego oświetlenia na ścianach lub ustawić się w pobliżu okna, jeśli będziesz nadawać w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem jest użycie lampy pierścieniowej o rozproszonym świetle – na pewno zapewni to dobre oświetlenie twarzy, co jest kluczowe.

5/5 - (8 votes)

Dodaj komentarz