Psycholog online – czy oby to na pewno skuteczna forma psychoterapii?

Mikołaj Mikiciuk

psycholog online

Spotkanie online z psychologiem na przestrzeni lat stają się coraz bardziej popularne. Początkowo z tego typu usług korzystały osoby, które często musiały wyjeżdżać w podróże służbowe, czy też mieszkały w mniejszym mieście, gdzie dojazdy były utrudnione. Od czasów pandemii wiele się zmieniło. Aby móc utrzymać regularne spotkania ze swoim terapetą, wiele osób musiało zdecydować się na spotkania online. Psychoterapia online może zdziałać podobne efekty, jak przy standardowych spotkaniach twarzą w twarz. Jednak nie ma co ukrywać, tego typu rozwiązanie wciąż wzbudza wiele wątpliwości. Czy to na pewno jest dla mnie? Czy taka terapia przyniesie efekty? Czy Psychotereapeuta pomoże mi z problelem? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Czy psychoterapia online jest skuteczna?

Jest to najbardziej nurtujące pytanie wśród osób, które zastanawiają się nad terapią online. Psychoterapia online jest co najmniej tak skuteczna jak wizyty w gabinecie. Od wielu lat trwają badania, które analizują skuteczność przeprowadzonych terapii online w porównaniu do wizyt stacjonarnych. Badania te pokazały, że terapia online jest pełnowartościową pomocą, która przynosi takie same, a nawet lepsze korzyści dla Pacjenta. Zauważa się, iż długotrwałość pozytywnych skutków terapii są takie same jak w przypadku wizyty stacjonarnej.

Psychoterapia w głównej mierze opiera się na zidentyfikowaniu problemu podczas rozmowy z Pacjentem, dlatego też konsultacje online są tak samo skuteczne jak wizyty w gabinecie. Podstawą każdej udanej terapii jest wzajemne zaufanie między Psychoterapeutą, a Pacjentem. Badania udowodniły, iż nie ma żadnych problemów z budowaniem zaufania podczas rozmowy w przypadku wizyty online.

Czy psychoterapia online jest dla mnie?

Wiele osób boi się, że nie będzie w stanie otworzyć się podczas wizyty online. Jednak nic bardziej mylnego, podczas wizyty nikt nie jest sam! Psychoterapeuta jest przede wszystkim dla Pacjenta, w trakcie pierwszej wizyty Specjalista buduje poczucie zaufania, bezpieczeństwa, aby Pacjent mógł poczuć się komfortowo przy rozmowie nawet o najbardziej intymnych sprawach. Specjaliści, którzy udzielają konsultacji online są to osoby wykwalifikowane z całego spektrum psychoterapii, która uczy dodatkowo jak rozmawiać z Pacjentami podczas wizyt online.

Dla kogo jest psychoterapia online?

Psycholog online (np. Avigon) jest przeznaczony dla każdego, kto potrzebuje pomocy w leczeniu – depresji, zaburzeń lękowych, problemów z odżywianiem, tendencją do zamartwiania się, zaburzeń świadomości – jest to tylko część problemów, które rozwiązuje się podczas sesji online. Psychoterapia online sprawdzi się idealnie wśród osób, które:

  • cenią czas i wygodę – tego typu sesje to niewątpliwe duża oszczędność czasu, którą najczęściej trzeba poświęcić na dojazd do gabinetu. Pacjent przebywa w środowisku, który zna, więc nie jest dodatkowo zestresowany nowym miejscem,
  • bywają często w podróży – aby psychoterapia była skuteczna, należy utrzymać częstotliwość sesji, dlatego jeśli Pacjenci dość często wyjeżdżają, nie mają oni możliwość kontynuowania sesji w gabinecie, dlatego w tym przypadku zaleca się terapię online,
  • mieszkają w mniejszych miastach lub na wsi – dostęp do specjalistów w mniejszych miastach bywa ograniczony. Terapia online oferuje możliwość dostępu do najlepszych specjalistów w całej Polsce,
  • mieszkają za granicą – pomimo wielu lat spędzonych za granicą, język może stanowić problem w rozmowie z Terapeutą, dlatego warto rozważyć sesję w języku, w którym Pacjent poczuje się najbardziej komfortowo.
  • są niepełnosprawne – możliwość skorzystania z terapii online, może oszczędzić wiele wysiłku związanego z transportem do gabinetu,
  • boją się kontaktu osobistego z Psychologiem – wiele osób czuje obawy przed kontaktem twarzą w twarz ze Specjalistą lub też boją się, że ktoś może ich zobaczyć przed gabinetem. W tego typu obawach najlepiej jest skorzystać z terapii online, aby uniknąć nieprzyjemnych dla Pacjenta sytuacji.

Jak przygotować się do Psychoterapii online?

Najważniejsze jest, aby sprawdzić, czy sprzęt przez który chcesz się połączyć na wizytę online jest sprawne. Warto przeczytać na portalu z jakich urządzeń można połączyć się zdalnie. W celu uniknięcia dodatkowego stresu podczas wizyty, należy sprawdzić, czy urządzenie ma dostęp do Internetu, czy działa system dźwiękowy, czy nie ma problemów z kamerą? 

Podczas terapii online należy zapewnić sobie jak najbardziej komfortową atmosferę, dlatego warto umawiać wizyty w godzinach, kiedy nie ma nikogo w domu lub znaleźć takie miejsce w którym poczujesz się komfortowo. 

Wiele osób przed swoimi wizytami zapisuje sobie aspekty, które chcę poruszyć podczas terapii online, ale nie martw się jeśli nie będziesz w stanie określić swojego głównego problemu rozmowy. Psychoterapeuta jest właśnie po to, aby pomóc Pacjentowi w identyfikacji i rozwiązaniu problemów z którymi się borykasz.

Oceń post

Dodaj komentarz