Jak wykryć podsłuch w telefonie? 7 sposobów

Mikołaj Mikiciuk

Updated on:

jak wykryć podsłuch w telefonie

Czy kiedykolwiek w trakcie rozmowy telefonicznej usłyszeliście dziwny dźwięk, brzmiący jak kliknięcie lub szum? Zastanawiacie się, czy telefon jest podsłuchiwany? Jeśli tak, nie jesteście sami. Wiele osób obawia się, że ich prywatność osobista i biznesowa jest naruszana. Wykrycie podsłuchu w telefonie nie jest prostym zadaniem i często objawy są mylące z przypadkowymi usterkami. Jednakże istnieje wiele charakterystycznych znaków świadczących o podsłuchu, zwłaszcza kiedy występują razem. Zapraszamy do artykułu pt. “Jak wykryć podsłuch w telefonie? 7 sposobów”

Dziwny hałas w tle lub szum

Jeśli podczas rozmowy słyszysz zakłócenia, buczenie, piszczenie, klikanie, trzaski lub inne dziwne dźwięki w tle, może to oznaczać, że Twój telefon jest na podsłuchu. Tym bardziej, jeśli powyższe dźwięki słyszysz nawet wtedy, kiedy nie prowadzisz rozmowy. Musisz jednak wziąć pod uwagę, iż dziwne dźwięki pojawiają się od czasu do czasu w połączeniach komórkowych i stacjonarnych, więc nie jest to pewny wskaźnik, że coś jest nie tak. Natomiast z pewnością niepokojąca jest obecność tych dźwięków cały czas. 

Możesz sprawdzić także obecność nie słyszalnych dźwięków dla człowieka. W tym celu niezbędny będzie czujnik przepustowości dźwięku na niskiej częstotliwości. Dostępne są aplikacje, które można użyć do pomiaru dźwięku na potencjalnie podsłuchiwanym urządzeniu. 

Zmniejszona żywotność baterii

Jeżeli czas pracy telefonu na jednym ładowaniu baterii w ostatnim czasie znacznie się skrócił, a podczas korzystania z telefonu, nagrzewa się on, to możliwe, że oprogramowanie szpiegowskie działa w tle i przesyła informacje dalej. 

Możesz sprawdzić stan/kondycję baterii w Twoim urządzeniu i pewne jest jedno – nowe urządzenia nie powinny mieć takich objawów. Problemy z baterią powinny się zaczynać dopiero po upływie pierwszego roku intensywnego użytkowania. Ponadto, zastanów się, jak często korzystasz z telefonu i czy Twoje nawyki się zmieniły. Być może częściej rozmawiasz lub oglądasz godzinami filmiki na TikToku? Jeśli tak, to może być przyczyną szybszego rozładowywania się baterii w telefonie.  

Natomiast, jeśli nic takiego nie zmieniło się, a telefon trzyma coraz krócej, sprawdź jakie aplikacje są najbardziej zasobożerne. Na iPhonie nie musisz już korzystać z zewnętrznej aplikacji jak np. Coconut Battery, gdyż informacje o kondycji baterii już od wielu lat znajdują się w ustawieniach telefonu. To samo dotyczy telefonu z Androidem, wystarczy wejść w Ustawienia > Urządzenie > Bateria i sprawdzić jakie aplikacje zużywają najwięcej energii. Sprawdź wykorzystanie baterii przez aplikacje i powtórz to ponownie następnego dnia. Jeśli jakaś aplikacja zużywa sporą ilość energii, a jej nie używasz, powinieneś ją odinstalować.  

Sprawdź co należy zrobić, aby Twoja bateria w telefonie wytrzymała dłużej.

Problem z wyłączeniem i wydajnością

Jeśli smartfon nagle przestał reagować, ma trudności z wyłączeniem lub długo reaguje na dotyk, ktoś mógł uzyskać do niego nieautoryzowany dostęp.

Zauważając takie objawy, należy spróbować wyłączyć telefon i zobaczyć, czy czynność ta się powiedzie. Koniecznie sprawdź, czy podświetlenie lub diody nie będą się świecić pomimo wyłączenia komórki. Jeśli tak jest, przyczyną może być złośliwe oprogramowanie lub usterka spowodowana niedawną aktualizacją telefonu. Po włączeniu możesz zobaczyć także, która aplikacja używa największą ilość pamięci RAM, że powoduje takie problemy. 

W systemie iOS: 

  1. Przejdź do “Ustawienia”,
  2. Kliknij “Ogólne”,
  3. Wybierz opcję “Pamięć iPhone’a”,

W systemie Android:

  1. Kliknij Ustawienia,
  2. Przejdź do sekcji Aplikacje,
  3. Przewiń do “Uruchom”,

W tym miejscu oceń prawidłowe wykorzystanie aplikacji. Można wymusić zamknięcie aplikacji, która zużywa podejrzaną ilość pamięci RAM, a następnie zobaczyć, czy włączy się ponownie. Jeśli tak się stanie, posiada w sobie oprogramowanie szpiegowskie. Uważaj jedynie na aplikacje systemowe, które system będzie włączać, ponieważ są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórki.

Dziwne wiadomości tekstowe, reklamy, ruchome ikony

Ważnymi sygnałami świadczącymi o próbie podsłuchiwania Twojego telefonu jest otrzymywanie wiadomości tekstowych SMS zawierających zniekształcone litery i cyfry. Takie zjawisko następuje wskutek posiadanej aplikacji, która jest w stanie odkodować zaszyfrowaną wiadomość SMS i traktuje tą wiadomość jako polecenie do wykonania. Jeśli ktoś z Twojej rodziny lub znajomych twierdzi, że wysyłasz mu dziwne SMS-y lub e-maile, może to oznaczać, że Twój telefon został zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie.

Możesz zauważyć także wyskakujące reklamy w miejscach, w których wcześniej one nie występowały. W większości to jednak Adware, który powoduje po prostu wyświetlanie reklam, lecz kliknięcie w nią może spowodować pobranie większej ilości złośliwego oprogramowania. 

Jednym z symptomów posiadania złośliwej aplikacji jest animowany pasek, na którym wykonywane są różne czynności, pomimo nieużywania telefonu. Głównie mowa tutaj o ikonie sieci, która pokazuje aktywność ruchu w sieci – wysyłania i odbierania danych. Jeżeli nic nie robimy, a dane są wysyłane, być może ktoś korzysta właśnie z naszej komórki lub wysyłane dane. 

Rachunek wyższy niż zwykle

Śledzenie rachunku za telefon może zaoszczędzić sporo pieniędzy, a także będzie żółtym światłem, że coś może być nie tak. Twój rachunek za telefon mocno się zwiększył pomimo normalnego użytkowania? Być może to kolejny znak, że ktoś mógł włamać się na Twój telefon lub posiadasz złośliwe oprogramowanie. 

Jeśli właśnie pobrałeś aplikację wykorzystującą dużo danych, to może być uzasadnionym powodem nagłego wzrostu wykorzystania danych. Podobnie, jeśli pozwoliłeś dzieciom korzystać z urządzenia, gdy nie ma Cię w pobliżu lub Twój telefon ma problem z połączeniem się z WiFi.

Jednak pamiętaj, że oprogramowanie szpiegujące i inne złośliwe aplikacje mogą korzystać z Twoich danych komórkowych (działa nie tylko w momencie podłączenia do lokalnego WiFi) do przeprowadzania transakcji i przesyłania danych na Twój temat itd. Jeśli zatem zauważysz nagły wzrost wykorzystania danych i nie masz na to dobrego wyjaśnienia, dobrze przeczytaj ten artykuł i zawarte w nim rady.

Strony internetowe wyglądają inaczej

Najczęściej to aplikacje innych firm są potencjalnym źródłem złośliwego oprogramowania i programów szpiegujących. Jeśli ostatnio na Twój telefon zostały pobrane aplikacje spoza App Store lub Google Play, to masz kolejny powód do niepokoju. Mało tego, korzystanie nawet z tych kanałów do pobierania aplikacji jest niebezpieczne, gdyż niektórzy oszuści kopiują dobrze znane aplikacje, ich nazwy oraz ikony podczas tworzenia fałszywych aplikacji. Zanim pobierzesz nową aplikację, najlepiej sprawdzić opinie, jej twórcę lub recenzję na Google.

Warto szczególnie zwrócić uwagę na to, w przypadku widocznych zmian w wyświetlaniu stron internetowych. Złośliwe oprogramowanie może działać jako serwer proxy, przechwytując komunikację między Tobą a witryną, którą próbujesz odwiedzić. Może pokazywać fałszywe strony lub po prostu śledzić, co wpisujesz. Możesz także zauważyć zmianę lokalizacji na inną.

Unikaj lub zachowaj szczególną ostrożność w stosunku do aplikacji, które wymagają dostępu do historii połączeń, książki adresowej lub listy kontaktów. Jeśli masz dzieci, możesz również włączyć kontrolę rodzicielską, aby zapobiec przypadkowemu pobieraniu złośliwych aplikacji.

Zmienione ustawienia telefonu

Podsłuch w telefonie niekoniecznie musi odbywać się za pomocą aplikacji i innego oprogramowania szpiegującego. Twój telefon lub karta SIM może mieć zmienione ustawienia. Dzięki kodom serwisowym dostępnym u większości operatorów jak np. Play, Plus, Orange, T-Mobile, możesz zweryfikować, czy ktoś ingerował w Twoje ustawienia. Jest to bardzo prosta czynność, wystarczy wpisać odpowiedni szybki kod i kliknąć zieloną słuchawkę. Po chwili w nowym oknie zobaczysz informacje stan usług. Oto najważniejsze kody sprawdzające, czy masz podsłuch w telefonie:

podsłuch iphone kod

*#21#

kod pozwalający sprawdzić, czy dane takie jak:

  • rozmowy, 
  • wiadomości SMS, 
  • zdjęcia,
  • inne poufne informacje,

są przekazywane na inny numer. Jeżeli masz założony podsłuch w telefonie poprzez zmianę ustawień, otrzymasz informację o numerze telefonu, na który wysyłane są Twoje poufne dane. Funkcję tę najczęściej wykorzystują rodzice i zazdrośni partnerzy, którzy chcą monitorować prywatne kontakty innych osób. Nie tak rzadko wykorzystują to także właściciele firm w stosunku do telefonów służbowych swoich pracowników. Najgorzej jednak, jeśli ktoś niepowołany wszedł w posiadanie Twojego telefonu i ustawił na nim przekierowanie za pomocą prostego kodu.

jak wykryć podsłuch w telefonie

*#62# lub *#67# 

kod pozwalający sprawdzić numer przekazywania połączeń w przypadku wyłączonego telefonu lub poza zasięgiem. Domyślnym ustawieniem jest to numer Twojej poczty głosowej. Jeśli jednak ktoś próbuje podsłuchiwać telefon, w tym polu może pojawić się inny numer.

##002# 

kod pozwalający na wyłączenie przekazywania połączeń na numer poczty głosowej

Czy można wykryć podsłuch w telefonie za pomocą aplikacji?

Tak. Jeśli uważasz, że ktoś założył podsłuch w telefonie, możesz pobierać appkę DontSpy 2 na iOS z App Store i zweryfikować ten fakt. Natomiast na Androida polecamy aplikację o nazwie WireTap Detection

Istnieją również aplikacje na iOS i Androida, które sprawdzą się w przypadku monitorowania podejrzanych symptomów podsłuchiwanego telefonu, np.: nagły wzrost wykorzystania danych. W tym przypadku możesz pobrać aplikację Data Usage na iOS lub My Data Manager na Androida, a z łatwością sprawdzisz szczegółowe zużycie danych każdej z używanych aplikacji. 

4.1/5 - (7 votes)

Dodaj komentarz